Facebook Google+ Twitter

Czy choroby są tematem tabu?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-01-30 22:20

Czy w XXI wieku ludzie potrafią rozmawiać ze sobą o chorobach? Okazuje się, że nie bardzo. Wręcz przeciwnie – choroby są często w Polsce tematem tabu. W szczególności wśród mężczyzn, nieco mniej u kobiet.

  Nie lubimy rozmawiać o chorobach. Leki konsultujemy z najbliższymi / Fot. Tomek PiekarskiTemat tabu XXI wieku?

Pomimo, że z chorobami spotyka się praktycznie każdy, w każdym wieku, to najlepiej byłoby gdybyśmy w ogóle o nich nie rozmawiali. Niektórzy twierdzą, że to ich indywidualna sprawa. Dlaczego? – O schorzeniach powinno się rozmawiać tylko z bliskimi, ponieważ inni mogą tą widzę wykorzystać i plotkować na nasz temat – uważa Iwona Kruszyńska, ubezpieczyciel finansowy z Radomska (woj. łódzkie).

Nie rozmawiamy o zdrowiu

Okazuje się, że ponad połowa Polaków (58 proc.) nie lubi rozmawiać ze znajomymi o swoim zdrowiu – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP w ramach cyklicznego badania OTC Track.  Dane wskazują, że tego tematu najbardziej unikają mężczyźni – aż 71proc. nie chce rozmawiać o problemach zdrowotnych. Do dyskusji na temat własnego zdrowia przyznaje się tylko co trzeci ankietowany mężczyzna i co druga kobieta. 


Goździkowa poleca…


Co ciekawe, im bardziej się starzejemy, tym częściej… rozmawiamy o zdrowiu. Badania wskazały również, że kwestiach zdrowia nie mamy zaufania do... lekarzy. Aż 29 proc. osób nie przyjęłoby leku zapisanego przez lekarza, gdyby odradziła go znajoma osoba. Opinia bliskich jest bardzo ważna przede wszystkim wśród ludzi młodych (42 proc.). Nic więcej dziwnego, że koncerny farmaceutyczne reklamują swoje wyroby głównie w stylu „Goździkowa poleca”…


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

zależy dla kogo choroba to temat tabu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat interesujący, tylko czemu jedynie zasygnalizowany?
Fakt, że mężczyźni nie przyznają się do swoich kłopotów zdrowotnych jest wynikiem stereotypu - przecież "prawdziwy" mężczyzna nie chrouje, a jeśli już coś mu jest to... patrz punkt pierwszy (nie choruje!).
A już zupełnie serio mówiąc, brak rozmowy na temat zdrowia lub stanu choroby, to poważny problem, ponieważ w takiej sytuacji milczenia zapomina się o niezbędnej profilaktyce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
Wydaje mi się, że dużo zależy od choroby oraz wieku. Starsze panie uwiebiają rozmawiać o tym, co je boli ;-)

Inaczej (mam wrażenie - to moje subiektywnie odczucia!) jest wśród osób mlodych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.