Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26304 miejsce

Czy chronimy swoją prywatność w serwisach społecznościowych?

Czy Polacy dbają o swoją prywatność na portalach społecznościowych? Czy udostępniamy swoje dane osobowe nieznajomym i w jaki sposób chronimy się przed niechcianą inwigilacją. Oto wyniki raportu przeprowadzony przez PBI.

 / Fot. സ്നേഹശലഭം Public DomainJak wynika z opublikowanego przez Polskie Badania Internetu raportu, przeszło 18 milionów internautów korzysta z portali społecznościowych. Jest to aż 99,3 proc wszystkich użytkowników z dostępem do sieci. W Polsce najpopularniejszy jest portal Nasza Klasa. Jego zasięg wśród internautów to 67,62 proc. Facebook natomiast cieszy się popularnością na poziomie 54,27 proc. - mamy tu do czynienia ze wzrostem o 36 punktów procentowych w ciągu roku. Na trzecim miejscu plasuje się Grono (13 proc.)

Jak wynika z raportu PBI w przeciągu ostatniego miesiąca 72 proc. internautów logowało się do portali społecznościowych, zaś 70 proc. deklaruje przeglądanie profili innych użytkowników. Jak się okazuje internauci nie tylko biernie oglądają profile innych osób, ale także komentują aktywności współużytkowników (58 proc.), biorą udział w dyskusji on line (49 proc.), a nawet poznają nowe osoby przez internet (25 proc.) Internauci publikują także własne teksty w sieci - jednak robi to zaledwie 18 proc.

Facebook obchodzi 7. urodziny

Czy dbamy o swoją prywatność?


 / Fot. Tabela dane z raportu PBIRejestracja na portalach społecznościowych wymaga podania podstawowych informacji o sobie, coraz częściej jednak internauci decydują się na podanie dodatkowych, niewymaganych danych, takich jak informacje o przebiegu swojej edukacji czy opis swoich zainteresowań.

Jak wynika z raportu PBI, 69 proc. internautów nie podaje danych które nie są obowiązkowe. Natomiast 68 proc. użytkowników tych portali udostępnia możliwość oglądania swojego profilu tylko znajomym. Jednak aż 49 proc. internautów przyjmuje zaproszenia od osób, których nie zna osobiście.

W przeważającej większości serwisy społecznościowe oferują użytkownikom możliwość zmiany ustawień prywatności. 72 proc. użytkowników często, zawsze lub prawie zawsze ogranicza możliwości dostępu do profilu nieznajomych osób. Jednak należy pamiętać, że wszelkie zabezpieczenia nie mają racji bytu w przypadku osób, które przyjmują wszystkie przysyłane im zaproszenia do znajomości.

Zatrważający może być fakt, że zaledwie 31 proc. użytkowników sprawdza informacje o nieznajomym przed przyjęciem jego zaproszenia.

Niektórzy użytkownicy, w trosce o swoją prywatność podają fałszywe lub niepełne informacje o sobie - jednak takich osób jest zaledwie 9 proc.

Benedykt XVI nieoficjalnie pobłogosławił portale społecznościowe

Źródło: Raport PBI

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.