Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25297 miejsce

Czy Cieplice zachowają status uzdrowiska?

Do 27 sierpnia 2008 r. w jeleniogórskim urzędzie miejskim trwają konsultacje społeczne w sprawie utworzenia dzielnicy Uzdrowisko Cieplice. Jednak wszystko wydaje się już być przesądzone.

Starówka Cieplic / Fot. Bartłomiej DerskiUtworzenie jednostki pomocniczej miasta w postaci dzielnicy Uzdrowisko Cieplice jest warunkiem koniecznym dla zachowania obecnego statusu obszaru uzdrowiskowego przez Cieplice. Wymaga tego ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399 z późn. zm.).

Miasto ma na to czas do października. Wówczas mija termin składania dokumentów do Ministerstwa Zdrowia, które już w myśl nowych przepisów będzie nadawać status uzdrowiska miastom i ich jednostkom pomocniczym.

Dla tego też, władzom miasta zależy na jak najszybszym stworzeniu dzielnicy. Pierwszym ku temu krokiem była zmiana statutu miasta, która umożliwiła tworzenie jednostek pomocniczych na jego obszarze. Decyzja ta zapadła 8 lipca. Kolejnym krokiem było ogłoszenie konsultacji społecznych trwających od końca lipca. Wszystko wskazuje na to, że ta niezbędna dla rozwoju turystki w mieście decyzja, jest jedynie kwestią czasu.

Mieszkańcy oddający głos w konsultacjach społecznych / Fot. Bartłomiej DerskiChociaż rada miejska jednomyślnie podjęła decyzje o konsultacjach społecznych, to nie cieszą się one wielkim zainteresowaniem mieszkańców. Zapewne jest to z jednej strony wynikiem niedostatecznej informacji o inicjatywie - z drugiej zaś - niedostateczną wiedzą na temat podziału samorządowego i jego szczebli wśród Polaków. Na pytanie o inicjatywę rajców, najczęściej otrzymywałem od jeleniogórzan pytanie zwrotne: „To Cieplice nie są dzielnicą?”

Cieplice Śląskie Zdrój były do 1976 r. samodzielnym miastem uzdrowiskowym. Po włączeniu ich do Jeleniej Góry, nie były w żaden sposób wyodrębnione. Jeżeli rada miejska przegłosuje ustanowienie dzielnicy Uzdrowisko Cieplice, będzie to pierwsza wyodrębniona formalnie dzielnica tego miasta.

Jak przekonywali mnie moi rozmówcy, ten precedens może być początkiem tendencji separatystycznych innych dzielnic miasta. Jednak czy nie o to właśnie chodziło ustrojodawcy decentralizującemu Polskę w 1999 r.?

Co to jest dzielnica?

Dzielnica, w znaczeniu potocznym, ale powszechnie przyjętym, to część miasta wyodrębniona w sposób nieformalny.

Plan dzielnicy Uzdrowisko Cieplice dostępny w punktach  przeprowadzania konsultacji społecznych / Fot. Bartłomiej DerskiNatomiast dzielnica w świetle prawa (ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym) jest jednostką pomocniczą gminy (miasta) posiadającą własne ciała uchwałodawcze jaki i wykonawcze. Jednak posiada dość ograniczone kompetencje. W zakresie wyznaczonym przez radę miejską, organy dzielnicy mogą rozporządzać częścią budżetu miasta, opiniować projekty uchwał. Przedstawiciele dzielnicy mogą uczestniczyć w posiedzeniach rady miejskiej, jednak bez prawa głosu. Zarówno przewodniczący zarządu, jak i zarząd oraz radni dzielnicy sprawują swe funkcje społecznie, a o ewentualnych dietach decyduje rada municypalna.

Konsultacje odbywają się:

- w siedzibie Urzędu Miasta Jeleniej Góry przy Placu Ratuszowym 58 (do 26 sierpnia 2008 r. w godzinach urzędowania oraz w dniu 27 sierpnia 2008 r. w godzinach 07:30 – 18:00)

oraz

- w filii nr 4 Grodzkiej Biblioteki Publicznej przy Placu Piastowskim 32 (do 27 sierpnia 2008 r. w godzinach od 10:00 do 16:00)

Konsultacje odbywają się będą poprzez złożenie osobistego podpisu w odpowiedniej rubryce
listy konsultacyjnej zawierającej pytanie:

„Czy jesteś za utworzeniem jednostki pomocniczej Uzdrowisko Cieplice w granicach zaznaczonych na mapie?”

i wrzucenie listy do urny.

* Mapa ewidencyjna gruntów, określająca granice uzdrowiska dostępna jest do wglądu w miejscu przeprowadzania konsultacji.

* W konsultacjach mogą uczestniczyć mieszkańcy Miasta Jeleniej Góry, posiadający czynne prawo wyborcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

58-560.info
  • 58-560.info
  • 27.02.2011 05:34

A jednak dzielnica "Uzdrowisko Cieplice" 20-03-2011 Wybory !

Komentarz został ukrytyrozwiń
RadnyDzielnicy
  • RadnyDzielnicy
  • 24.01.2011 23:46

W zwiąizku z niewiekim zainteresowaniem społecznym zgloszę sie w srodę 26-01-2011 w UM jako osoba zainteresowana pracą dla dobra wszystkich ludzi chcących dynamicznych zmian w Jeleniej Górze. JózefPerwenis kojarzący się z protestem Z.G.L"Kołchoz" " Najbardziej obawiam się natomiast tych ludzi, którzy nigdy nie działali społecznie i nie mają pojęcia o problemach dzielnicy, a teraz wystartują w wyborach upatrując w tym szansy zaistnienia dla samych siebie.– dodaje Małgorzata Turowska-Regent. Z perspektywy wieloletniej pracy społecznej na tym terenie nie widzę aż 15 odpowiednich kandydatów na stanowisko radnych " Zgłoszenia należy składać na formularzach dostępnych w załączniku lub w Punkcie Obsługi Interesanta przy ul. Sudeckiej 29. Zgłoszenia będą przyjmowane w terminie do dnia 31 stycznia 2011r. w Wydziale Organizacyjnym i Kadr przy ul. Sudeckiej 29 pok. nr 22 w godzinach od 8:00 do 16:00."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.