Facebook Google+ Twitter

Czy Cimoszewicz zostanie szefem Rady Europy?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-29 07:17

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w tajnym głosowaniu zdecyduje dzisiaj, kto zostanie sekretarzem generalnym tej największej europejskiej organizacji. Posłowie 47 państw członkowskich wybiorą na pięcioletnia kadencję spośród dwóch kandydatów - Polaka Włodzimierza Cimoszewicza oraz Norwega Thornbjoerna Jaglanda. Nowego sekretarza generalnego poznamy około 15.00.

Zdaniem większości obserwatorów szanse są wyrównane. Głosowanie będzie tajne i wszystko się może wydarzyć. Obaj kandydaci są socjalistami. O wyborze przyszłego sekretarza generalnego w dużej mierze zdecydują głosy chadeków - największej grupy politycznej. Chadecy nie mogą się pogodzić z odrzuceniem przez Komitet Ministrów ich kandydata, Belga Luca Van den Brande. Zadeklarowali jednak aktywny udział w wyborach.

Włodzimierz Cimoszewicz po rozmowie z grupą chadecką nie traci nadziei na zwycięstwo.
Do zwycięstwa w pierwszej turze konieczne jest uzyskanie bezwzględnej większości głosów. Jeśli w pierwszej turze nie dojdzie do rozstrzygnięcia, to w drugiej zwycięski kandydat musi uzyskać poparcie względnej większości głosujących.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.