Facebook Google+ Twitter

Czy "Cuder" zmienia gracza? Rozmowa z twórcą gry Tomaszem Gubałą

"Do pełnego rozwoju konieczna jest jedność pięciu sfer: Ciała, Umysłu, Ducha, Emocji i Relacji. "Cuder" wspomaga wychowanie poprzez obniżanie lęku oraz wzmacnianie rozwoju duchowego. Gra "Cuder" wskazuje drogę do dorosłości" - czytamy na stronie www.cuder.pl

Czy gra naprawdę może zmienić gracza? Na stronie www.cuder.pl przeczytałem, że "Cuder zmienia na dobre" - czy to prawda?
Tak, zmienia i mam na to dowody w postaci wyników ewaluacji czyli badania skuteczności i ciągłego poprawiania gry i programu pod tą samą nazwą. Rozmawiam z graczami i kiedy zadają pytania, świadczące o nurtujących ich wątpliwościach, szukają wiedzy i zastanawiają się nad sposobami na radosny rozwój, wiem, że gra działa. Opinię tą potwierdzają pedagodzy pracujący z młodzieżą; gra jest narzędziem wychowawczym, które inicjuje rozwój duchowy graczy.

Na czym polega ta zmiana?
- Gra w "Cudera" wzmacnia refleksyjność, zmusza do szukania odpowiedzi na najistotniejsze pytania: Kim jestem? Jak postrzegam świat wokół? Jaki jest cel mojego życia? Z definicji rozwoju duchowego wiemy, że gotowość do szukania odpowiedzi na fundamentalne pytania rozpoczyna rozwój człowieka, który chroni przed zagrożeniami czyhającymi na drodze do dorosłości. Rozgrywki wymuszają poznanie definicji ważnych pojęć takich jak: miłość, wolność, radość, przyjemność itp., a bez wspólnego rozumienia tych kwestii nie można mówić o zrozumieniu drugiego człowieka. Dobrym przykładem jest chaos, jaki mają w głowach gimnazjaliści, kiedy pytam: Czym różni się miłość od zakochania? Okazuje się, że każdy inaczej to rozumie.

Czyli grając w grę, gimnazjalista układa sobie w głowie definicje np. miłości ?
- Nie tylko miłości i nie tylko w głowie, ale w emocjach, relacjach, duchu i umyśle, bo z takich pięciu sfer składa się pionek, czyli" CUDER". W grze trzeba zastanowić się, jak rozwijać te sfery, aby oprócz rozwoju czerpać z tego radość i jak zauważać pułapki (zagrożenia), które mogą powodować cofanie się
w rozwoju. Mogę powiedzieć, że gra jest symulatorem życia, pozwala trenować rozwój i unikanie zagrożeń.

Czy to oznacza, że można kupić dziecku grę i ona zmieni na dobre to dziecko ?
- Nie, sama gra nie wystarczy, można grać i mieć tylko radość z gry, ale można wykorzystać pełnię jej potencjału. Gra jest narzędziem i jak każde narzędzie, wymaga mądrego człowieka, aby go używał, w tym wypadku rodzica, wychowawcę lub mistrza gry. To mistrz gry potrafi wykorzystać okazje pojawiające się podczas rozgrywek do rozmowy, dyskusji, opowiadania. To mistrz interpretuje to, co dzieje się na planszy i wykorzystuje do pokazywania młodszym drogi do osiągnięcia szczęśliwej dorosłości. W wychowaniu nie da się zastąpić troskliwego wychowawcy, nauczyć budować relację może tylko kochający człowiek i żadna gra, nawet komputerowa i najbardziej modna, tego nie uczyni. Szkolimy mądrych mistrzów gry.

Skąd taki pomysł ?
- Pomysł na grę jest wynikiem poszukiwań sposobu kontynuacji zajęć realizowanych dla gimnazjalistów w Ojcowie i Archezji. Od kilku lat prowadzimy zajęcia, będące filozoficzną podrożą przez Doliną Prądnika, symboliczną podróżą przez życie. Ta wędrówka bardzo podoba się zarówno uczniom, jak i nauczycielom, ale trwa tylko jeden dzień i trzeba było znaleźć sposób, aby utrwalić przeżycia z Archezji. Takim sposobem jest właśnie połączenie cechy gry RPG i planszowej w jedną grę, aby można było grać w klasie w ciągu roku szkolnego. Treści poruszane w Archezji są wzmacniane i rozwijane
podczas gry, to zwiększa skuteczność profilaktyki.

Gdzie mogę kupić grę i czy mogę uczestniczyć w szkoleniu mistrzów gry?
- Gra jest dostępna w internecie na naszej stronie, a szkolenia mistrzów gry odbywają się bardzo często i serdecznie na nie zapraszam. Na szkoleniach świetnie się bawimy grając w grę. Muszę jednak ostrzec - gra jest niebezpieczna :-) jak stwierdziła uczestniczka szkoleń, bo wymusza rozwój osobisty, a jak człowiek zacznie się rozwijać, to naprawdę nie wiadomo do czego może dojść w życiu, nawet do profesury.

Zapraszam do Archezji ( www.archezja.com), a potem do gry "CUDER" (www.cuder.pl)

Z twórcą"Cudera" Tomaszem Gubałą rozmawiał Lesław Adamczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta Ramenda
  • Elżbieta Ramenda
  • 03.02.2012 01:04

Artykuł bardzo ciekawy, uczy rodziców pewnych reguł postępowania ze swymi pociechami.Rodzina jest pierwszym środowiskiem, która kształtuje u dziecka stosunek do wartości moralnych. ...Kształtuje jego osobowość, przekazuje dziecku dziedzictwo kulturowe....dziecko powinno osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju intelektualnego i emocjonalnego...
Dziecko jest bardzo aktywne, wchodzi w okres rozwoju fizycznego i umysłowego...gry i zabawy mają mają zasadniczy wpływ na jego osobowość, uczą prawidłowego myślenia, uwagi i umiejętności koncentracji.
Oczywiście gry powinny być kontrolowane, aby nie były agresywne, które prowadzą do zaburzeń emocjonalnych....
Uważam, że gra "CUDER " jest grą ambitną, która u dzieci młodszych i starszych, pomaga osiągnąć poziom intelektualny oraz emocjonalny.
Gratuluję Twórcy " CUDERA " Panu Tomaszowi Gubała
Dziękuję Panie Lesławie za danie mi możliwości zapoznania się z tak ciekawym artykułem. Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barbara Szwajcowska
  • Barbara Szwajcowska
  • 02.02.2012 17:15

Gratuluję pomysłu! czyż nie bliskie są nam ciągłe dyskusje pomiędzy rodzicami, zastanawiającymi się często gdzie na drodze wychowawczej popełnili błąd? Czy naukowcami szukającymi przyczyny skrajnych zachowań młodzieży? Czy różnymi środowiskami -jak dobrze wychowywać? A tu w małych podkrakowskich Zielonkach rodzi się coś, co może właśnie wspomagać wychowanie dzieci i młodzieży poprzez ciekawą grę planszową. Pamiętajmy,że „kropla drąży skałę”, wystarczy by „krople- gry” padły w odpowiednie ręce, które zorganizują wspaniałą grupę rówieśników, podejmą się w grze zdrowej rywalizacji, zasmakują w zdobywaniu wartościowych umiejętności...i mały sukces zachęci zapewne innych do spróbowania. Nie wątpię,że Cuder stanie się modny wśród młodzieży, czego życzę twórcom i gorąco wspieram w propagowaniu.

Dbajmy o radosny rozwój naszych pociech, skoro pojawiła się taka możliwość! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grę można nabyć na stronie: www.cuder.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy i gdzie można nabywać grę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Mariańska
  • Jolanta Mariańska
  • 01.02.2012 18:19

Jeżeli dzieciaki nie czytają, ale chętnie sięgają po gry, niech to będzie z pożytkiem dla nich! Uważam, że wszystko co prowadzi do rozwoju osobowości jest godne polecenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam czasu na gry, przy odrobinie czasu zapoznam się z Cuderem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam pojęcia co to gra, nawet jako dziecko w nic nie grywałm bo miałm już inne zainteresowania, malowałam czy inne robótki ręczne. Moja wnuczka gra we wszystko i dziwi się jak można życ bez gier. Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Lesławie zasięgnę opinii mojego syna on kiedyś grał bez mała we wszystkie gry nawet te toksyczne.
Z mojego pobieżnego rozeznania wynika że warto tematem się zainteresować.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cuder to fajna gra!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.