Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7698 miejsce

Czy człowieka pierwotnego bolały zęby?

W odróżnieniu od człowieka współczesnego, człowiek pierwotny nie cierpiał na bóle zębów z powodu próchnicy. Powszechne dzisiaj problemy z uzębieniem wtedy nie były praktycznie znane.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Neanderthaler_Fund.png&filetimestamp=20060905074715 / Fot. Hermann Schaaffhausen/Domena publicznaW ciągu kilku stuleci od czasu odnalezienia szkieletu pierwszego neandertalczyka do dzisiaj odkopano ich już bardzo wiele. Okazuje się, że wśród blisko dwóch tysięcy zębów, które znaleziono wraz ze szczątkami zaledwie pięć z nich nosiło ślady próchnicy.

Jak podaje "Polskie Radio", do niedawna sądzono, że taki dobry stan zębów neandertalczycy zawdzięczali spożywaniu dużej ilości mięsa, co miało nie sprzyjać rozwojowi próchnicy. Jednak, jak mówi dr Arkadiusz Sołtysiak, nie był to jedyny powód, ponieważ neandertalczyk ze Wschodu w swoim menu miał np. daktyle, które zawierają sporą dawkę cukrów, a te jak powszechnie wiadomo znacząco wpływają na rozwój próchnicy. Ludzie pierwotni również nie mieli próchnicy.

Jak się okazuje, żeby cukry mogły wpłynąć na stan uzębienia i aby w jamie ustnej rozwinęła się próchnica, muszą pojawić się bakterie, które resztki pożywienia rozłożą na kwas mlekowy. Ten proces doprowadza z reguły do rozwoju próchnicy i niszczenia zębów. W trakcie badań genetycznych udało się ustalić, że ten typ bakterii pojawił się ok. 20 tysięcy lat temu, czyli wtedy, gdy neandertalczyków już na ziemi nie było.

Dr Sołtysiak zauważa, że najprawdopodobniej flora bakteryjna człowieka pierwotnego miała inny skład i stąd nie mieli oni problemów z uzębieniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

gryf
  • gryf
  • 17.03.2012 23:14

Skoro nie mieli tych bakterii i próchnica nie mogła powstać, to jak wytłumaczyć te 5 zębów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widać, że naukowcom nie chce się pracować. A jak spożywali ptasie jaja?! I tutaj szukać: link

Komentarz został ukrytyrozwiń
edgemen
  • edgemen
  • 17.03.2012 18:32

cyt. "Jak podaje "Polskie Radio", do niedawna sądzono..." smieszne wyroazenie. troche ma z naukowosci, ale tak napisac nie mozna!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.