Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy człowieka pierwotnego bolały zęby?

Redakcja
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Neanderthaler_Fund.png&filetimestamp=20060905074715
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Neanderthaler_Fund.png&filetimestamp=20060905074715 Hermann Schaaffhausen/Domena publiczna
W odróżnieniu od człowieka współczesnego, człowiek pierwotny nie cierpiał na bóle zębów z powodu próchnicy. Powszechne dzisiaj problemy z uzębieniem wtedy nie były praktycznie znane.

W ciągu kilku stuleci od czasu odnalezienia szkieletu pierwszego neandertalczyka do dzisiaj odkopano ich już bardzo wiele. Okazuje się, że wśród blisko dwóch tysięcy zębów, które znaleziono wraz ze szczątkami zaledwie pięć z nich nosiło ślady próchnicy.

Jak podaje "Polskie Radio", do niedawna sądzono, że taki dobry stan zębów neandertalczycy zawdzięczali spożywaniu dużej ilości mięsa, co miało nie sprzyjać rozwojowi próchnicy. Jednak, jak mówi dr Arkadiusz Sołtysiak, nie był to jedyny powód, ponieważ neandertalczyk ze Wschodu w swoim menu miał np. daktyle, które zawierają sporą dawkę cukrów, a te jak powszechnie wiadomo znacząco wpływają na rozwój próchnicy. Ludzie pierwotni również nie mieli próchnicy.

Jak się okazuje, żeby cukry mogły wpłynąć na stan uzębienia i aby w jamie ustnej rozwinęła się próchnica, muszą pojawić się bakterie, które resztki pożywienia rozłożą na kwas mlekowy. Ten proces doprowadza z reguły do rozwoju próchnicy i niszczenia zębów. W trakcie badań genetycznych udało się ustalić, że ten typ bakterii pojawił się ok. 20 tysięcy lat temu, czyli wtedy, gdy neandertalczyków już na ziemi nie było.

Dr Sołtysiak zauważa, że najprawdopodobniej flora bakteryjna człowieka pierwotnego miała inny skład i stąd nie mieli oni problemów z uzębieniem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto