Facebook Google+ Twitter

Czy dbacie o środowisko, w którym mieszkacie?

W Poznaniu powstało 19 punktów odbioru elektrośmieci, do których możemy przynieść za darmo zużyty sprzęt elektryczny jak i elektroniczny.

Zdjęcie przedstawia jedno z moich ulubionych miejsc w Poznaniu, Lasek Marceliński. Na tym zdjęciu uwieczniłem brzeg stawu znajdujący się w wspomnianym lesie. Ktoś tam porzucił połamane kołpaki do kół samochodowych. / Fot. Rot. Tadeusz StubeCzystość naszych ulic, jak i skwerów zieleni pozostawia wiele do życzenia. Wszystko zależy od odosobnienia tych miejsc. Im bardziej znajdują się na uboczu, a zarazem poza wzrokiem mieszkańców lub przechodniów, tym bardziej komfortowo czują się osoby pozbywające się swoich śmieci. W takich miejscach możemy znaleźć wszystko, co dusza zapragnie, od ogrodowych śmieci takich jak gałęzie, worki ze ściętą trawą, zmiecionymi liśćmi. Z tymi śmieciami natura szybko się upora, w krótkim czasie zostaną zamienią się w kompost, pozostaną po nich, tylko podarte worki w późniejszym czasie niesione przez wiatr. Gorzej sytuacja wygląda z porzuconym gruzem, pozostałym po drobnych remontach, z rozbitymi sanitariatami, częściami samochodowymi, i niekiedy ze zużytym sprzętem AGD i RTV. Z tym już natura tak szybko sobie nie poradzi. W takich miejscach spotyka się też element społeczny, który spożywa tam alkohol. Amatorzy picia pod chmurką zostawiają po sobie sporo śmieci, przeważnie plastikowe opakowania po produktach spożywczych, butelki. Na spacer wśród wiosennych przebi-śmieci, zabrał nas Krzysztof Krzak

Zastanawia mnie, dlaczego wielu osobom chcącym mieć czysto w swoich domach, ogródkach, nie zależy już na czystości wokół nich? Gdyby im zależało, to czy pozbywaliby się swoich śmieci w takich miejscach?

Idąc ulicą możemy zaobserwować też ciekawe zjawisko. Ludzi, którzy umyślnie gubią różne papierki po cukierkach, lodach, rzucają niedopałki papierosów, przeżute gumy do żucia, które potem przyklejają się innym do podeszw butów. Te śmiecie zostają porwane przez wiatr, fruwają po mieście, aż ktoś ich nie wyzbiera. Czy to aż tak trudne wsadzić je z powrotem do kieszeni i po drodze wyrzucić do napotkanego kosza lub pozbyć się ich już u siebie w domu?
Byłoby dobrze, gdyby każdy mieszkaniec naszego kraju zapoznał się z możliwościami pozbycia się
w sposób uczciwy swoich śmieci.

Na zdjęciu uwieczniony został samochód zbierający elektrośmieci, stojący w Poznaniu na ul. Muszkowskiej 1a, w jednym z 19 wyznaczonych punktów. Pozostawić tam możemy całkowicie za darmo, zepsuty, zużyty sprzęt elektryczny. / Fot. Fot. Tadeusz StubeW Poznaniu wiele firm świadczących usługi wywozu śmieci z naszych gospodarstw domowych, dodatkowo za darmo odbiera, posegregowane przez nas surowce wtórne: plastiki, szkło, papier. Do tego celu, klienci dostają od tych firm, opisane worki na te surowce.

W moim mieście powstało też 19 punktów odbioru elektrośmieci, do których możemy przynieść za darmo zużyty sprzęt elektryczny jak i elektroniczny. Poniżej zamieściłem link odnoszący do strony, na której zamieszczone zostały te adresy.

Adrest punktów odbioru elektrośmieci

Wybór mamy duży, wystarczy tylko chcieć coś zrobić dla naszego środowiska. Optymistyczne jest to, że już niedługo, w trzeci weekend września, ponownie będziemy obchodzić Światowy Dzień Sprzątania Świata. Wtedy osoby zaśmiecające nasze środowisko wyślą swoje dzieci, aby w czynie społecznym po nich posprzątały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo wazny temat ekologicznie. W Niemczech ten temat jest opanowany bo społeczeństwo samo dba o to. Co miesiąc można skorzystać niieodpłatnie, zabrania z przed domu zbędnego balastu.
Raz do roku zbierać śmieci nie rozwiązuje tego problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam, że jedna z największych sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym, za darmo, odbiera elektrośmieci i, co ważne, nie trzeba okazać sie paragonem za nowokupiony sprzęt, by móc nieodpłatnie oddać stary. Sama korzystałam - polecam. Po co ma w domu zalegać, albo - o zgrozo! - gdzieś np w lesie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat poruszyłeś panie Tadeuszu .Brawo!.Dzień Sprzątania Świata zbiliża się .Zadbajmy o ten nasz jedyny niepowtarzalny świat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.