Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21397 miejsce

Czy deprawacja współczesnej młodzieży stała się nieunikniona?

Dlaczego kondycja współczesnej młodzieży jest tak zła i jakie są tego przyczyny?

Dlaczego współczesna młodzież coraz częściej sięga po narkotyki? Dlaczego nieustannie ucieka się do destrukcyjnych środków po to, aby znaleźć odskocznię od rzeczywistości? Dlaczego kondycja psychiczna współczesnych nastolatków jest aż tak niestabilna, że przemoc i używki stają się coraz częściej jedynym sposobem odreagowania?

Obecny system szkolnictwa, wielostopniowa edukacja, nieustanne zmiany szkół i związane z tym wchodzenie w nowe środowisko, natłok obowiązków i wszechobecny wyścig szczurów wywołują w młodzieży reakcje, które w tak młodym wieku odciskają głębokie piętno na psychice człowieka. Dodatkowo, kultura masowa epatująca erotyzmem, brutalnością, przesycona przemocą powodują, że młodzieży bardzo ciężko wybrać odpowiednią drogę w życiu i dostrzec to, co naprawdę wartościowe.

Patologiczne zachowania, nieuzasadniona agresja, przemoc w stosunku do rówieśników i osób starszych, psychiczny i fizyczny terror, prześladowania stosowane wobec bezbronnych i słabszych, dotkliwe pobicia niejednokrotnie prowadzące do śmierci to tylko niektóre z zachowań, które coraz częściej stają się udziałem młodych ludzi. Stanowią one ogromny problem dla najbliższego otoczenia zdeprawowanych dzieci oraz dla całego społeczeństwa. Dodatkowo alkohol, narkotyki czy leki wywołujące stan odurzenia wzmagają agresję oraz sprzyjają utracie kontroli nad racjonalnym zachowaniem.

Sztab psychologów i socjologów pracuje nad znalezieniem rozwiązania mającego na celu uchronienie młodzieży przed deprawacją, tworzy programy terapeutyczne propagujące kółka rozwijające zainteresowania i pozwalające pożytecznie spędzić wolny czas. Jednak to, co stanowi największy problem to polityka państwa, w której brak jest planu rozwojowego dla najmłodszych, a łatwo zauważyć szereg zaniedbań dotyczących organizacji zajęć pozalekcyjnych i zamykanie drzwi do rozwoju i samorealizacji zwłaszcza tym najbiedniejszym.

Dlatego gruntowna zmiana szkolnictwa, uproszczenie i ujednolicenie programu nauczania w taki sposób, aby jego formuła była bardziej przejrzysta i przystępna dla uczniów to tylko niektóre z rozwiązań, które mogłyby w pewnym stopniu psychicznie odciążyć dzieci i młodzież. Ten skomplikowany i jakże wielostronny problem wzrastającej patologii wśród najmłodszych spędza sen z powiek społeczeństw na całym świecie, jednak gruntowanie przemyślana polityka państwa i odpowiedzialność rodziców to najważniejsze klucze do realnej zmiany rzeczywistości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wzrost liczby rozwodów. Badania pokazują, że zmiana struktury rodzinnej jest zabójcza dla psychiki dzieci. No ale Jadwiga Kowalczyk twierdzi, że lepsza taka zmiana, niż żeby chłop tłukł babę. I koniec dyskusji.

Cieszę się, że ktoś postawił takie pytanie, bo współczesna polityka społeczna wypiera cierpienie, którego przyczyny tkwią w indywidualizmie. Wolny wybór ponad wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodzież jest taka jak ich rodziców chowanie .
Nauczyciele nie mają autorytetu , sami sobie winni !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodzież jest zawsze taka sama. Ludzie się starzeją, dziadzieją i zaczyna im się wydawać, że całe życie byli poważni, stateczni i "za ich czasów czegoś takiego nie było..."

Teraz narkotyki i deprawacja? Dobre sobie. Pamięć mam dobrą i świetnie pamiętam, że w wieku lat 13 większość moich kolegów miało już za sobą kontakt z alkoholem, jak miałem 15 lat to byłem jedną z 3 niepalących osób na 31 w klasie, narkotyki owszem można było zdobyć, w szkole wszyscy wiedzieli która dziewczyna jest za kasę, a nauczycielka regularnie zapraszała uczniów z liceum "na przestawianie mebli" co znaczyło w praktyce "zajęcia na materacu". Tylko media tak tego nie drążyły i nie robiły takiej sensacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Młodzież jest zawsze taka sama !
Z wiekiem starsi stają się " niewiniątkami "
Mówią ....a za moich czasów tego nie było .....!
No nie było .Nie było światła , radia ,magnetofonu , pralki , telewizorni , kina domowego , komórki , laptopa , iPada ....!
Od zawsze było picie ,palenie , nieślubne dzieci .
Nie wszyscy się deprawują . Socjologia , psychologia niech się bawi .Co mają do roboty ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na czym powinna polegac gruntowna zmiana w szkolnictwie nie zostalo napisane. Poslugiwanie sie ogolnikami nie jest "zlota mysla" w celu poprawy sytuacji, to tylko slowa krytyki, a co w zamian ?
Sieganie po rozne uzywki nie jest niczym nowym, chyba nie dlatego kiedys alkohol byl w sprzedazy dopiero od 13:00 ze brakowalo klientow i sprzedawczyni sie nudzila.
Tak bylo, jest i bedzie, nie tylko w Polsce.
Nie trzeba psioczyc na szkole, problem istnieje po jej ukonczeniu bo brak pracy i perspektyw.
Zapewnimy prace, najlepiej dobrze platna i z perspektywami, mlodziez bedzie swiadoma wartosci szkoly bo beda wiedziec co ich czeka po zakonczeni.
W obecnej chwili, z pewnoscia, wielu osobom brakuje odpowiedzi na pytanie "i co dalej ?", wiec nie ma sie co dziwic ze szukaja chwil zapomnienia w roznych uzywkach, czasami niezdrowych lecz pozwalajacych, chocby przez chwile, zapomniec frustracje zwiazane z "czarno malowana perspektywa".
Skandaliczna sytuacja na rynku pracy jest takze jedna z glownych (o ile nie najwazniejsza) przyczyn masowej emigracji swiadczacej o tym ze Polacy chca zyc i pracowac jak kazdy inny.
Rozwiazemy ten problem wspolczesnej Polski i byc moze zauwazymy ze z polska szkola nie jest az tak zle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Przedwojenna młodzież bardzo nas nie lubi".
"Dlaczego kondycja współczesnej młodzieży jest tak zła i jakie są tego przyczyny"?
Współczesna młodzież jest odwzorowaniem poprzedniej młodzieży, tylko posługuje się innymi gadżetami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.