Facebook Google+ Twitter

Czy dostęp do broni będzie łatwiejszy?

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" przyjęli projekt ustawy ułatwiający dostęp do broni. Teraz projektem zajmie się Sejm.

Pistolet WIST-94 / Fot. Pibwl - www.wikipedia.plNowa ustawa ułatwi dostęp do broni: pistoletów i karabinów. W poniedziałek 15 lutego 2010 roku dokument trafił do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Teraz projekt analizują sejmowi eksperci pod kątem zgodności z przepisami Unii Europejskiej.

Ustawa w kształcie zaproponowanym przez komisję "Przyjazne Państwo" ułatwi zdobycie pozwolenia na ostrą broń, czyli pistolety i karabiny (z wyłączeniem maszynowych).

Komu miałoby przysługiwać prawo do posiadania broni?

Prawo to będzie miał każdy kto: ukończy 21 lat, zameldowany jest na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie, jest zdrowy psychicznie i zda egzamin teoretyczny i praktyczny.

Ustawa wprowadzi trzy rodzaje pozwoleń na posiadanie broni: zwykłe czyli tzw. pozwolenie podstawowe, które jednak nie będzie uprawniało do noszenia broni;rozszerzone, uprawniające do noszenia broni, obywatelską kartę broni.

Aby otrzymać kartę wystarczy zaświadczenie o niekaralności i pozytywne orzeczenie o stanie zdrowia psychicznego. Obywatelska karta broni - jest najprostszą formą pozwolenia na broń; będzie uprawniała do posiadania pistoletów gazowych, broni łowieckiej i historycznej. Trzeba będzie również podać powód złożenia wniosku o broń. Powód może być niezbyt wyszukany. W projekcie ustawy mówi m.in. o "ochronie miru domowego" lub "kolekcjonowaniu broni". Naboje 9 mm Parabellum FMJ / Fot. User Kamecha on pl.wikipedia

Teraz wszystko zależny od posłów. Zapowiada się długa batalia. Premier Donald Tusk na antenie radia TOK FM, że ani on, ani Platforma Obywatelska nie poprze projektu komisji "Przyjazne Państwo" ułatwiającego dostęp do broni. Od lat toczy się dyskusja, czy człowiek posiadający broń jest lepiej wyposażony wobec przestępcy i czy to jest większe bezpieczeństwo. Nic nie wskazuje na to, aby ludzie byli bardziej bezpieczni dlatego, że jest większy dostęp do broni" - powiedział premier Tusk.

Źródło:
gazeta.pl
wyborcza.pl
wiadomosci.gazeta.pl
wyborcza.pl
images.google.pl
polityka.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

W.POLAK
  • W.POLAK
  • 19.01.2012 12:26

PANOWIE POLICJAŃCI,I BYLI JAKICH KOLWIEK SŁUŻB BĄDZICIE TEŻ OBYWATELAMI TEGO KRAJU.JAK DO TEJ PORY SĄDZĄC ,Z WYPOWIEDZI WASZYCH; UWARZACIE SIĘ ZA LEPSZYCH,OD PRZECIĘTNEGO POLAKA...A MOŻE UWARZACIE SIĘ ZA"BOGÓW"DYKTATORÓW...JESTEŚCIE HAMULCAMI PRAW JAKIE NALEŻOM SIĘ POLAKOWI A I OB EUROPY I WARA WAM OD TEGO!!!POLSKA I JEJ OBYWATELE CHCĄ WOLNOŚCI FAKTYCZNEJ A NIE PSEUDO !.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antoś
  • antoś
  • 18.01.2012 09:48

P Heniu Kokot ,ma tak silną rękę, że dziwię się że wo gule nosił broń.Jest teraz emerytem,i sposób jego myślenia nie uległ zmianie,-to kim on jest?; Oto jest pytanie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
3919
  • 3919
  • 02.11.2010 19:28

ale co ma bron odtra do gazowej . ułatwic chociaz dostep do tej drogiej zeby szary obywatel czół sie bezpieczniej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Użycie broni palnej to ostateczność. W pracy powtarzałem że najlepsze są ręce lub kolba Mossberga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu, ja nosiłem broń 18 lat i na szczęście nie musiałem jej użyć, za to użyłem ręki i klient ledwo przeżył (nie było czasu na sięganie po broń).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mając 21 lat miałem pozwolenie na broń gazową i palna ostrą. To nie zależy od wieku, ale od człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mało to było przypadków że dzieci podczas nieobecności rodziców, chcą zobaczyć jak to wygląda z bliska? Chyba miesiąc temu, małolat zastrzelił koleżankę z pistoletu wujka. Broń ostra i zezwolenia, powinny być jak do tej pory wydawane ludziom którzy posiadają legalny, drogi towar albo obracają dużą gotówką np. właściciele kantorów. Już od dawna wiatrówki są sprzedawane bez zezwolenia, ile jest ofiar niech powiedzą w pogotowiach i szpitalach. Broń ostra dla 21-latka? Statystykę zarobku, przedstawi grabarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem przeciwny powszechnemu dostępowi do broni! Przestępca chcąc popełnić jakąś zbrodnię idzie na to zadanie przygotowany (ma broń, lub inne niebezpieczne narzędzie). W sytuacji bezpośredniego zagrożenia nie jesteśmy w stanie nawet wyjąć broni posiadanej do obrony. Łatwiejszy dostęp do broni = więcej trupów. Mało tego, obecnie na włamy przestępcy chodzą tylko z łomem.
Ryzyko trafienia na uzbrojonego właściciela domu spowoduje, że na włamy też będą brać broń, tyle że włamywacz będzie ją miał w kieszeni, a właściciel w dolnej szufladzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dać broń to jedna, a pozwolić na jej użycie do obrony własnej to drugie. Ja ogólnie jestem za tym, żeby broń mogła być użyta w tylko w przypadku, gdy ktoś włamuje się do naszego domu. Chodzi o to, żebym mógł takiego delikwenta mocno zranić bez konsekwencji. W końcu to on pakuje się w mój azyl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.