Facebook Google+ Twitter

Czy doszło do przecieku na próbnej maturze?

Wszystko wskazuje na to, że doszło do przecieku na próbnej maturze. Wczoraj, zgodnie z wyznaczonym odgórnie terminem, odbywały się próbne egzaminy maturalne z języków obcych, organizowane przez wydawnictwo OPERON. Z jednym wyjątkiem. Uczniowie szkoły w Rybniku pisali ten egzamin dzień wcześniej.

Próbna matura w jednym z liceum. / Fot. Dziennik Zachodni Agnieszka ŁuczakowskaWe wszystkich szkołach, które przystąpiły do projektu "Próbna matura z Operonem" odbywał się drugi egzamin, obejmujący języki obce. Na swojej stronie internetowej organizatorzy zwracają uwagę "na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa". Czy na pewno?

Wielkim zdziwieniem dla nauczycieli było, gdy uczniowie przyszli na maturę z angielskiego lub niemieckiego z tzw. "gotowcami". Jak twierdzą nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku winę za taki stan rzeczy ponosi Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. M. Curie-Skłodowskiej w Rybniku (dzielnica Boguszowice Stare), bowiem uczniowie tej szkoły pisali egzamin dzień wcześniej (w środę) niż przewidywały terminy wyznaczone przez OPERON i "puścili" w obieg informację o zadaniach z egzaminu. Szkoła rzeczywiście potwierdza, że egzamin z języka obcego odbył się tam dzień wcześniej.

Czy taka próbna matura ma sens?

Oburzeni nauczyciele stwierdzają, że do czegoś takiego nigdy nie powinno dojść. – CKE organizuje próbne matury w marcu, co, według dyrektorów szkół, jest stosunkowo późnym terminem – powiedział dla Wiadomości24.pl Paweł Komisarczuk, redaktor naczelny Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON. – Dlatego postanowiliśmy udostępnić szkołom swoje arkusze maturalne, by mogły przeprowadzić egzamin wcześniej, w grudniu. Zwróciliśmy się z tą propozycją do wszystkich szkół i około 70 proc. z nich postanowiło z niej skorzystać. Nie dotarły do mnie informacje o przeciekach. Telefon od państwa jest pierwszym w tej sprawie.

Redaktor Komisarczuk zaznaczył też, że nie można wyciągać żadnych konsekwencji wobec dyrektorów, którzy nie przeprowadzili egzaminów dokładnie w wyznaczonych dniach. – To jest już ich decyzja. Robiliśmy wszystko, co było w naszej mocy, by nie doszło do takich sytuacji – mówi Komisarczuk. – Arkusze były zabezpieczone. Paczki z arkuszami wysłane zostały do szkół, na ręce dyrektorów. Było wyraźne napisane, w jakich dniach arkusze mają być dawane maturzystom. Harmonogram próbnych egzaminów maturalnych był znany wszystkim od dawna.

***

Czy takie działanie dyrektorów ma sens? Co z tego, że jedna szkoła przeprowadzi egzamin próbny wcześniej, skoro takim działaniem uniemożliwi sąsiednim szkołom sprawdzenie poziomu wiedzy i umiejętności swoich uczniów? Wiadomo bowiem z doświadczenia, że do przecieku dojdzie na pewno...

Przeczytaj także:
Jesteśmy na półmetku pierwszej próbnej matury 2008

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ Leno Operon wyznaczył terminy jednak niestety dyrektorzy nie dotrzymali ich...

Komentarz został ukrytyrozwiń

a i jeszcze jedno. matura próbna była robiona specjalnie przez operon , tak? przeciek był tylko dlatego ze terminy matur próbnych były różne. mogli zrobić dla wszystkich o jednej godzinie jednego dnia! a nie takie zamieszanie ze jedni mieli wczesniej ,
i nie byloby żadnych gotowców!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo dla tych którzy dopiero wpadli na pomysł ze mógł być przeciek.
jak dla mnie to nie fer. to ja pisalam uczciwie a ci co mieli gotowce to wychodzili po 30 min. bo tylko tyle wystarczyło im na napisanie listu i drugiej krótszej wypowiedzi pisemnej, nie wiem czy akurat w mojej szkole był przeciek informacji ale w innej niedaleko napewno. kolega który jest własnie z tej szkoły na pyt, jak mu poszło odpowiedział ze super. a ja dlaczego? a na to pokazał mi odpowiedzi na małej karteczce.mowił ze sobie prawie cała klasa przepisała rano przed maturą a odpowiedzi mają od kolegów z lęborka. ktorzy wczesniej pisali. wg mnie to i tak wyjdzie kto miał gotowce jeśli w danych klasach bedą bardzo dobre wyniki lub ani jednego błędu.
no ale sam fakt.
no to po co ta próbna matura jeśli inni mają odpowiedzi? dla nich nie była to matura próbna bo sami tak naprawde nie sprawdzili swoich mozliwosci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoją drogą... czy można mówić o przecieku, jeśli próbne matury na arkuszach CKE mogą zostać po prostu omówione na lekcji, bez organizowania egzaminu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

na wielu forach dzień wcześniej pojawiły się informacje co będzie na maturze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i ... co z tego?? ta probna matura to taki maly pic, nawet nie wszedzie ja organizuja. Jak tos chciał sie sam na prawde sprawdzic, to zrobil to w sposob uczciwy, a jak komus nei zalezalo, to jego sprawa.

mysle ze to am na celu raczej sprawdzenie nas dla nas samych - jak sobei poradzimy, czy przypadkiem czegos nie zmienic w deklaracji, bo to mozna robic do lutego:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta próbna matura nie jest tylko i wyłacznie dla uczniów. Jest to także pewne źródło informacji dla szkoły. Nauczyciele mogą się w ten sposób dowiedzieć na co należy nałożyć większy nacisk, co powtórzyć a co nadrobić. I tu owszem przede wszystkim jednak jest to informacja dla uczniów, ale tych którzy chcą uczciwie sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) jak zwykle szybkie i ważne informacje od Ciebie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się, że test ma być informacją dla ucznia, ale niestety nauczycielom zdarza się jego wyniki przeliczać na oceny i wpisywać do dziennika. Tak było na mojej próbnej maturze dwa lata temu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.