Facebook Google+ Twitter

Czy Drogę Krzyżową w Chojnicach powinno współfinansować miasto?

W Wielki Piątek po raz 16. ulicami Starego Miasta w Chojnicach przejdzie Droga Krzyżowa. Jej współorganizatorem oraz jednym z wydawców okolicznościowego wydawnictwa jest już po raz drugi UM. Mieszkańcy pytają: Czy to nie jest naruszenie praw RP?

Foto tytułowej strony tegorocznego wydawnictwa na chojnicką Drogę Krzyżową. / Fot. Jerzy ErdmanPrzed rokiem ukazało się okolicznościowe wydawnictwo zatytułowane "Droga Krzyżowa
w rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II". Książeczka liczyła 46 stron kredowego papieru. Koszt druku 4 tys. nakładu wyniósł około 4000 zł. Współfinansował go Urząd Miejski, o czym wspomina się w książeczce. Broszurę rozprowadzano w chojnickich parafiach, oddziale Caritas, w Domu Pomocy Społecznej, licząc na ewentualny dobrowolny datek na cel statutowy tych organizacji.

Zawierała m.in. 14 rozważań pelplińskiego bpa Jana Bernarda Szlagi oraz list burmistrza Arseniusza Finstera do chojniczan. Kilka zdań z niego: "Od blisko 15 lat chojniczanie, niezależnie od poglądów i dzielących ich animozji, spotykają się na Drodze Krzyżowej, której stacjami stają się ulice miasta. Wspólnie, poczynając od samorządowców, przez służby mundurowe, stowarzyszenia świeckie i kościelne oraz zwykłych mieszkańców, niesiemy Krzyż Pański ulicami miasta. Krzyż ten jest symbolem zarówno naszej wiary, jak i obowiązków, które musimy dźwigać w służbie publicznej i życiu prywatnym".

Jest już II wydanie

Foto strony książeczki na Drogę Krzyżową 2011 z informacjami o jego wydawcach, redaktorach oraz podmiotach finansujacych jego wydanie. / Fot. Jerzy ErdmanW 2011 roku specjalna książeczka ukazała się w nakładzie 3000 egzemplarzy. Nazwano ją "rozważania Męki Pańskiej Bł. Jana Pawła II". Koszt w wysokości 4200 zł, wzięli na siebie po połowie Informacja o Drodze Krzyżowej na stronie UM Chojnice, ze środków na promocję samorządu terytorialnego oraz parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Ponownie jego wydawcami zostali: Akcja Katolicka oraz Urząd Miejski. Organizatorzy Drogi Krzyżowej także nie zmienili się. Kolportowana ma być przez lokalne hospicja oraz chojnickie parafie. Będzie też dostępna w siedzibie Promocji Regionu Chojnickiego w cenie 6 zł. Ta spółka, której właścicielem jest kilka gmin powiatu chojnickiego, na co dzień rozprowadza głównie mapy, foldery i inne regionalne wydawnictwa.

Co na to chojniczanie?

Część z nich jest bardzo zdziwiona, niektórzy wręcz oburzeni. Jeden z nich, aktywny działacz organizacji pozarządowej
Radosław Sawicki tak napisał na swym blogu: "W bieżącym roku Urząd Miasta Chojnice także będzie współorganizował Drogę Krzyżową. Burmistrz podjętą decyzję uzasadnia pełnym przekonania stwierdzeniem: "Droga Krzyżowa w Chojnicach jest wydarzeniem religijnym i również społecznym, nie ma co ukrywać. Dlatego w taki sposób włączamy się w to." Mamy zatem nową religijną tradycję w naszym z założenia świeckim urzędzie i samorządzie. Oto, decyzją burmistrza Finstera, wszyscy chojniccy ateiści, agnostycy, wyznawcy religii innych niż rzymsko-katolicka, obdarzeni zostali jakże ekumenicznym w swej wymowie zaszczytem finansowania doznań i przeżyć religijnych swych sióstr i braci katolików. Wszak my, Polacy, jednoczymy się przy Krzyżu Chrystusowym. Wszyscy, bez wyjątku. Cóż, wyprzedzając wściekłe ataki na moją osobę pragnę poinformować wszem i wobec, że nie mam nic przeciwko religijności i jej przejawom, także w sferze publicznej. Jednak jestem zdecydowanym zwolennikiem przestrzegania konstytucyjnego zapisu o oddzieleniu państwa od Kościoła. Niechaj więc katolicy uczestniczą w Drodze Krzyżowej, niechaj i burmistrz uczestniczy i naucza rozumieć sens Męki Pańskiej. Ale niech to się nie dzieje za publiczne pieniądze. Amen!

Jak to kiedyś bywało


Nie zawsze tak różowo układała się współpraca burmistrza Chojnic (jest nim nieprzerwanie od 1998) z pomysłodawcami Drogi Krzyżowej po chojnickiej Starówce. W liście z 23.03.2005 zaadresowanym do ks. prałata Henryka Cyrzana, proboszcza jednej z chojnickich parafii, żalił się Arseniusz Finster (wówczas członek SLD, wystąpił w 2006), że od osób trzecich dowiedział się o zmianie formuły Drogi Krzyżowej, co spowodowało, że nie mógł nieść krzyża. Miało do tego dojść z inspiracji części działaczy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Więcej szczegółów można odnaleźć w sesyjnym protokole Rady Miejskiej z kwietnia 2005.

Akcja Katolicka, której przewodzi p. Zdzisław Januszewski, zaproponowała zmianę formuły Drogi Krzyżowej tak, żeby samorządowcy i przedstawiciele grup zawodowych nie nieśli krzyża, tylko parafie i ewentualnie inne stowarzyszenia katolickie. Ostatecznie Droga Krzyżowa w 2005 odbyła się jednak w dotychczasowy sposób.

Prawo swoje, życie swoje

A co mówi prawo na temat angażowania się publicznego urzędu w działania religijne? W ustawie o samorządzie terytorialnym w art. 7, który wymienia zadania własne gminy, organizowania uroczystości religijnych nie ma. Konstytucja RP w art. 25 ust. 2 stwierdza, że Władze publiczne w RP zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Rok temu po raz pierwszy oficjalnie miejscowy Urząd Miejski został jednym z jej współorganizatorów. Pozostałymi są Akcja Katolicka przy parafii św. Jadwigi oraz chojniccy księża.UM Chojnice i Droga Krzyżowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.