Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

47838 miejsce

Czy dzieki działaniom Szczecina Golęcino wypięknieje?

W 1939 roku Golęcino zostało administracyjnie włączone do Szczecina. Od tego czasu rozpoczął się upadek tej dzielnicy.

Przyczyniły się do tego działania wojenne i zniszczenia, z którymi wyszło Golęcino po nalotach alianckich (doszczętnemu zniszczeniu uległa Stocznia Bałtycka, największy w dzielnicy zakład przemysłowy oraz szereg pomniejszych fabryk m.in fabryka cykorii).

A przecież (według "Szczecin stary i nowy" Tadeusza Białeckiego) u schyłku XIX wieku Gocław (i Golęcino) należał do ulubionych terenów rekreacyjnych szczecinian z uwagi na swe wyjątkowe walory krajobrazowe, wsparte licznymi obiektami gastronomicznymi i hotelowymi oraz wygodną komunikacją rzeczną. To właśnie na Gocławiu zlokalizowana została monumentalna wieża widokowa, upamiętniająca stulecie urodzin kanclerza Niemiec Bismarcka (obecnie Wieża Gocławska). W okresie przedwojennym dzielnice Gocław i Golęcino były miejscem wycieczek i wypoczynku szczecinian. Liczne kawiarnie, pensjonaty, przystanie, podmiejskie wille bogatych mieszczan nadawały tej części miasta letniskowego, rekreacyjnego charakteru

Po wojnie ta dzielnica Szczecina jak i pozostałe północne dzielnice, zostały jakby zapomniane przez zarząd miasta i właściwie nic się tam nie remontowało, nie budowało, chyba że wyburzało. Dzielnica żyła własnym podmiejskim życiem, a mieszkańcy nie mieli zbytnich powodów aby utożsamiać się ze Szczecinem.

Golęcino (i Gocław) czekały na swojego ponownego odkrywcę Hansa van de Sandena (który z ramienia ONZ został doradcą prezydenta miasta ds. renowacji i rewitalizacji), którego zachwyciły i zauroczyły te zaniedbane, uważane za najbrzydsze dzielnice Szczecina. Powstały plany uporządkowania, renowacji i rewitalizacji terenu Nadodrza, powrotu do jego historycznych funkcji terenu rekreacyjnego dla szczecinian. Teren miał być zamieniony w park turystyczno rekreacyjny z pomocą unijnych funduszy.

Na pierwszy ogień poszło skanalizowanie dzielnicy, wyburzenie budynków po wschodniej (nabrzeżnej) stronie ulic. Na drugi ogień miały pójść remonty i budowa nowych budynków po zachodniej stronie ulic (szczególnie Światowida i Wiszesława). Na trzeci ogień miały pójść naprawa, remont ulic i zagospodarowywanie terenów nadodrzańskich.

Być może kolejność działań (inwestycji) mogła odbiegać od pierwotnie nakreślonych, ale po kanalizacji dzielnic wyremontowano fragmenty ulicznych jezdni (nowa nawierzchnia bitumiczna) a obecnie są wycinkowo wymieniane chodniki min na ul Wiszesława. Czy zarządowi miasta wystarczy samozaparcia i środków aby doprowadzić wizję Hansa van de Sandena do realizacji, czy Golęcino (i Gocław) powrócą jako pełnoprawne (jak Śródmieście) dzielnice do Szczecina. Czy doczekamy się powrotu do przeszłości i świetności tych zaniedbanych dzielnic, zobaczymy już za kilka lat.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

malwina król
  • malwina król
  • 29.09.2010 17:17

nic się nie dzieje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.