Facebook Google+ Twitter

Czy dzięki pracy na zachodzie będzie można zyskać wyższą emeryturę?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-06-21 07:28

Zmiany demograficzne i starzenie społeczeństw sprawiają, że dodatkowe systemy ubezpieczeń emerytalno-rentowych stają się popularnym sposobem zabezpieczenia godnych warunków życia na starość. Unia Europejska chce ustanowienia minimalnych wymagań dotyczących nabywania i zachowywania dodatkowych uprawnień emerytalno-rentowych dla tych obywateli, którzy pracują w różnych krajach.

- W Unii, co oczywiste, istnieją różne systemy emerytalne. Nam chodzi o to, by pracownik nie był stratny, gdy kilka lat przepracuje np. w Wielkiej Brytanii i potem wraca do Polski, gdzie nabywa prawo świadczeń emerytalnych. Okres ten musi być wliczony do okresu pracy w Polsce, a zaliczenie go nie może być procesem zbyt skomplikowanym - mówi eurodeputowana Genowefa Grabowska.Genowefa Grabowska, eurodeputowana, przekonuje, że Unia zadba o szukających pracy za granicą. / Fot. Dziennik Zachodni

Problem dotyczy sporej liczby obywateli UE - zwykle tych najbardziej zaradnych, którzy szukają lepszej pracy i płacy poza granicami. Według badania dotyczącego siły roboczej (Eurostat, Komisja Europejska), w ramach Unii aż 8,2 proc. ogółu zatrudnionych przeniosło się do innej pracy po upływie roku. Dania i Wielka Brytania znajdują się na czele listy ze wskaźnikiem 13 proc., zaś Szwecja i Grecja są na jej końcu z 5 proc. zarobkowych emigrantów. 7,2 proc. obywateli UE zmienia co roku miejsce zamieszkania, z czego 15 proc. przypadków wiąże się ze zmianą pracy. - Projektowana dyrektywa dotyka ważnego problemy jakim jest wpływ zmiany pracy na prawo do pracowniczej emerytury uzupełniającej - mówi Grabowska.

Mimo że zasady różnią się w zależności od kraju, okresy nabywania uprawnień - po zakończeniu, których członkowie systemu otrzymują nabyte uprawnienia - nie mogą przekraczać dwóch lat (przy założeniu, że osiągnięto minimalny wiek wymagany do nabycia uprawnień, który wynosi 21 lat). Ponadto okres oczekiwania, zanim pracownik będzie mógł przystąpić do systemu emerytalno-rentowego, nie może przekraczać jednego roku (pod warunkiem osiągnięcia minimalnego wieku). Jeśli chodzi o prawa do przeniesienia uprawnień, pracownicy będą mogli zachować uprawnienia w poprzednim systemie (chyba że są one tak niskie, że powodowałoby to nadmierne koszty administracyjne) lub przenieść je do innego systemu. Wniosek dotyczy wszystkich dodatkowych systemów emerytalno-rentowych opartych na stosunku pracy, z wyjątkiem francuskiego systemu AGIRC/ARRCO.

Wielka Brytania


Emerytura rządowa w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie maksymalnie 82,05 funta tygodniowo. System zakłada, że pracownicy sami oszczędzają na swoje emerytury, a rządowy zasiłek jest jedynie ich uzupełnieniem. Mieszkańcy UK mogą korzystać z trzech rodzajów emerytury: State Pension (emerytura państwowa), Personal Pension (emerytura prywatna), Company Pension (emerytura firmowa).

Niemcy


Prawo do emerytury nabywa się z chwilą ukończenia 65 lat, zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Do otrzymania świadczeń emerytalnych w Niemczech konieczne jest wykazanie się 60-miesięcznym stażem opłacania składek. Wysokość emerytury w przypadku dobrze zarabiających odpowiada mniej więcej wysokości 19 proc. ich ostatnich zarobków.

Agata Pustułka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.