Facebook Google+ Twitter

Czy dzisiejsi politycy przypominają Lenina? Recenzja książki Ossendowskiego

Nie jest to wierna biografia wodza rewolucji. To ponadczasowa książka o tym, jak bezwzględni populiści potrafią wykorzystywać niezadowolenie ludzi, dla osiągnięcia własnych celów. I tak należy dziś odczytywać książkę Ossendowskiego.

 / Fot. Zysk i Spółka WydawnictwoOssendowski był pierwszym, który zmierzył się z legendą Lenina. Przemiany w Rosji sowieckiej, walka z analfabetyzmem, uprzemysłowienie kraju, mogły pobudzać wyobraźnię niezadowolonych na całym świecie. Kraj rządzony przez robotników pod wodzą skromnego człowieka, na którego organizowane były zamachy - cóż więcej trzeba, by powstał niebezpieczny mit? Temu mitowi wydał wojnę Ossendowski.

Z mitami walczyć można na kilka sposobów. Najłatwiej go ośmieszyć. Przedstawienie Lenina jako półgłówka, który własnymi rękami morduje ludzi, pławi się w luksusie i krwi ludzkiej, byłoby kuszące. Nie przyniosłoby jednak spodziewanego efektu wśród ludzi, którzy byli potencjalnymi zwolennikami partii komunistycznych. Dlatego Autor sięgnął po drugą metodę - wykazania, że idee są utopią, że przywódcy rewolucji tak naprawdę nie chcą realizować państwa szczęścia, tylko mszczą się na państwie rosyjskim - Lenin za śmierć brata, Dzierżyński za zniewolenie Polski, Trocki za antyżydowskie pogromy. Prosty człowiek łatwiej zrozumie chęć osobistej zemsty, niż idealistyczną walkę o dobro ogółu.

Z tego więc względu Lenin przedstawiony został jako intelektualista i idealista. Walczy nie o osobiste korzyści materialne, przepełniony jest pragnieniem zemsty. Lenin znakomicie stosuje metody makiawelistyczne - posługuje się ludźmi jak narzędziem, jeśli narzędzie jest nieposłuszne, wymienia się je na inne. Mimo, że zapowiada szczęście i dobrobyt ludu pracującego miast i wsi, wie doskonale, że jest to niemożliwe - pragnienia robotników są sprzeczne z pragnieniami chłopów. Mimo to mami swymi obietnicami ludzi. I ci idą za nim. A kiedy już powstaje kraj rządzony przez robotników i chłopów, okazuje się nagle, że robotnicy muszą znacznie ciężej pracować, chłopi głodują, a kraj ogarnia kampania terroru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

dzięki.
W czasie lektury proszę zważyć na jeden aspekt- otóż w pewnym stopniu Ossendowski zwalnia z odpowiedzialności za rewolucję tzw zwykłych Rosjan. Ot motłoch, który dał się ponieść emocjom. Dość ciekawe stanowisko jak na kogoś, kto wywodzi się z narodu szczególnie przez Rosję doświadczonego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa recenzja :)
Wstęp do recenzji wiele mówi . Z pewnością książkę przeczytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująco przedstawiona ksiązka. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.