Facebook Google+ Twitter

Czy eksperymenty z udziałem Tu-154M pomogą w ustaleniu przyczyn katastrofy?

Na piątek 11 marca Siły Powietrzne RP zapowiedziały pierwszy z dwóch oblotów jedynego już polskiego tupolewa. Testy mają potwierdzić, że samolot o numerze bocznym 102 nadaje się do transportu VIP-ów. Następnie zaczną się eksperymenty mające dostarczyć materiał porównawczy do śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Tupolew 154M o numerze bocznym 101 w locie / Fot. Dmitry Karpezo, GNU 1.2Jak poinformowało dowództwo Sił Powietrznych RP, w piątek 11 marca odbędzie się pierwszy z planowanych dwóch oblotów samolotu Tu-154M o numerze bocznym 102 - jedynego obecnie tupolewa w Polsce.

W piątek pierwszy oblot weryfikacyjny Tu-154M

Obloty pozwolą stwierdzić, czy samolot nadaje się do transportu najważniejszych osób w państwie. Przypomnijmy, że od stycznia do września 2010 roku maszyna przechodziła w Rosji generalny remont, po zakończeniu którego wciąż jednak występowały usterki. Właśnie w związku z wadliwym funkcjonowaniem samolotu o kilka tygodni opóźniły się testy mające dostarczyć materiału porównawczego do śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Jeśli oba obloty testowe przebiegną pomyślnie, tupolew o numerze bocznym 102 posłuży do eksperymentów śledczych, zaplanowanych przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Polskiego oraz prokuratury wojskowej.

Siły Powietrzne dzisiaj przeprowadzą eksperyment na drugim Tu-154

Jednym z wątków dochodzenia ma być weryfikacja opinii Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Federacji Rosyjskiej, że do bezpośrednich przyczyn katastrofy prezydenckiego Tu-154M o numerze bocznym 101 należało zignorowanie ostrzeżeń systemu TAWS, który miał głosowo ostrzegać o bliskości ziemi i nakazywać poderwanie samolotu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pieszy
  • pieszy
  • 11.03.2011 12:36

piątek to zły począek - ale czym wypełnią samolot żeby udawały najważniejsze osoby w państwie ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.