Facebook Google+ Twitter

Czy elektrownię atomową zbuduje przyjaciel premiera?

Jednym z sztandarowych zadań wymienionych w zeszłorocznym expose premiera była budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Dziś mówi się, że oddanie jej do użytku nastąpi w 2020 roku, najpóźniej do 2025 r. Czy rzeczywiście będzie to możliwe?

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaByły prezes firmy Polkomtel, Krzysztof Kilian, jako dobry i doświadczony menedżer, został szefem Polskiej Grupy Energetycznej S.A. (PGE) – państwowej spółki branży elektroenergetycznej. Wcześniej z kancelarii premiera wychodziły przecieki, że szef rządu Donald Tusk chciał mieć w tej największej polskiej spółce energetycznej swojego człowieka. I już ma. W minionej kadencji było inaczej. Ministrowie: Aleksander Grad i Grzegorz Schetyna kierowali swoich ludzi do spółek państwowych. A obecnie premier chce mieć na to wpływ. Prezesów zaś wyznaczają: Jan Krzysztof Bielecki i Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera - mówi anonimowo rozmówca portalu Wyborcza.pl.

Według mediów, z informacji uzyskanych w PO, Krzysztof Kilian jest dobrym znajomym premiera Tuska. Żeby nie było wątpliwości, czy tak jest – świadczyć ma choćby to, że zarówno z premierem, jak i z jego najbliższymi prezes Kilian jest "na Ty". Odbiera od nich telefony bez względu na porę dnia.

Krzysztof Kilian cieszy się dobrą opinią wśród znawców problematyki menedżerskiej. Był udanym prezesem w Polkomtelu, a wcześniej ministrem łączności. Zna się na biznesie, bo zdobywał w nim szlify. Teraz ma zrestrukturyzować spółkę PGE - twierdzi polityk Platformy. Zastrzega, że prezesem tak poważnej spółki nie może być przypadkowa osoba, bez doświadczenia w biznesie i zarządzaniu. To zbyt wielka odpowiedzialność, także dla nas – akcentuje przedstawiciel resortu skarbu.

Krzysztof Kilian ukończył Politechnikę Gdańską. Przez jakiś czas był blisko związany z Donaldem Tuskiem i Janem Krzysztofem Bieleckim. Znają się przede wszystkim z okresu działalności w środowisku gdańskich liberałów w latach 80. Na początku lat 90. pełnił m.in. funkcję ministra łączności w rządzie Hanny Suchockiej. Potem odszedł do biznesu. Pełnił rolę doradcy w Banku Handlowym i w Morgan Stanley. Przez 9 lat (1999-2008) prowadził własną firmę doradczą o specjalności informatycznej i telekomunikacyjnej. Przed czterema laty trafił do zarządu Polkomtel. W okresie rządów Platformy i Donalda Tuska, pracował w kilku rada nadzorczych, m.in. w PKO PB i spółce PL.2012, zajmującej się koordynacją przygotowań do turnieju Euro 2012.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

zefir
 • zefir
 • 12.03.2012 19:56

Wszystkie rozwinięte kraje korzystają z energii atomowej ,a u nas ciemne masy boją się jej jak czarów jakichś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ASSA
 • ASSA
 • 12.03.2012 19:49

LUDZIE NIE DAJCIE ZNISZCZYĆ NASZEGO KRAJU.JEDNA 55MLN X2 EL.ATOMOWE=110MLN PLN/jako pozyczka??/za to można zbudować 40 elektrowni wodnych/mniejszych/,zdyzersyfikować przesył ENERGI,rozruszać rodzimy przemysł/mamy wszystko POLSKIE I UMIEMY TO ROBIĆ/,robotnicy będą mieli pracę,poprzez budowę zbiorników retęcyjnych zlikwidujemy grożbę powodzi,a przez budowę ATOMÓWKI--NARAŻAMY sie na ZAGROŻENIE SKAŻENIEM

Komentarz został ukrytyrozwiń
naseratu
 • naseratu
 • 12.03.2012 16:49

I znowu te parszywe , żydowskie AFERAŁY w komplecie : Tusk, Bielecki, Kilar ! I znowu forsa będzie sie pchała do ich kieszeni !!!
A dla Polaków: schrzaniony i przepłacony obiekt, wybuchy, porażenia, śmierć i inwalidzi. Ziemia skazona na setki lat !
ŻADNYCH ATOMÓWEK, TUSKÓW, BIELECKICH i KILARÓW ! Złodzieje - PRECZ z tego kraju !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedna EA to dla Nas za mało, na więcej tym bardziej nas nie stać.
Przy okazji 5.03.12r we Francji w pobliżu Granville zatrzymano Piotra Laskowskiego, latarnika z Gąsek, znanego współzałożyciela antyatomowej Inicjatywnej Grypy Referendalnej za fotografowanie tamtejszej atomówki (współtwórca sukcesu referendum w gminie Mielno), mimo braków zakazu. Zresztą, jest to częsty obiekt fotografowany przez turystów- czyli co? Innym wolno, jemu nie??
Koszt wybudowania EA to jeden z minusów, inny to koszt zamknięcia i rozebrania takiej elektrowni. O tym też władza nam nie mówi!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
 • Jurek Malicki
 • 11.03.2012 21:19

Nie będzie żadnej elektrowni atomowej - jeden blok kosztuje ,jak obliczają fachowcy ok 40mld zł. Po prostu nie będzie nas stać ,również opór społeczeństwa będzie potężny że EA nie powstanie. Zresztą mamy gaz łupkowy który może zbilansować problem energetyczny, może z powodzeniem zastąpić EA ,to również opinia fachowców!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 11.03.2012 18:18

Tusk nie żyje na pustyni !! @ Kilar p Andrzeju to dyrygent z orkiestry PiS !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Brukter
 • Brukter
 • 11.03.2012 14:04

@Jurek Malicki.Wiesz ilu turystów przyjeżdża co rok do Francji??A wiesz ile tam jest el.at.??Dowiedz się zanim zaczniesz się zamartwiać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tatar
 • Tatar
 • 11.03.2012 14:02

No to czuję że będziemy mieli najdroższą elektrownię na świecie.A atomówka rzeczywiście jest w Polsce potrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
 • Jurek Malicki
 • 11.03.2012 13:59

Jeżeli powstanie elektrownia atomowa na Wybrzeżu, to zniszczą turystykę . Nie wielu turystów wtedy zechce przyjechać ,to moje skromne zdanie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

K.K. "choć nie zna się na wielu aspektach pracy firmy, ale ogólnie jest zorientowany";))) -Czy Pan Krzysztof Kilar przyjął sobie do serca także tę wiadomość... że nie ma dotąd na świecie ani miejsca ani sposóbu ażeby w stu procentach zabezpieczyć odpady energii atomowych??!
A skoro tak jest to dlaczego właśnie na Wybrzeżu - ekologicznie czystym środowisku - budować najniebezpieczniejsze dla życia człowieka "czyste" energie atomowe????!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.