Facebook Google+ Twitter

Czy etyka dziennikarska jeszcze istnieje?

Na zajęciach prawa prasowego miałam "wpajane", że każdego dziennikarza cechuje rzetelność czy postępowanie według zasad etyki dziennikarskiej. Lecz czy tak jest naprawdę? Czy dziennikarze nie zatracili się w wyścigu o informacje?

 / Fot. W24O obowiązkach i zasadach postępowania "prawdziwego" dziennikarza możemy się dowiedzieć z prawa prasowego art. 10 czy 12. Ale czy stosują się do tego? Jakiś czas temu rozmawiając z pseudo dziennikarzem z pewnej gazety doszłam do wniosku, że choćby nie wiem jak zgnębił swego rozmówcę to i tak dopnie swego wydobywając z niego to czego chce. Zastanawiające jest, że ta "czwarta władza" czasem potrafi zdziałać wiele złych rzeczy lub wkurzyć człowieka do granic możliwości, a przecież powinna działać dla dobra społeczeństwa.

Dziennikarz albo wręcz przeciętny, mały człowieczek podający się za dziennikarza nie potrafi dopuścić do siebie słowa "NIE". Informacji których żąda, trzeba przedstawić od zaraz i podziękować za jego grubiański ton i pochwalić za łapanie za słówka. Lecz zdziwienie następuje kolejnego dnia kiedy taki Pan opisze jacy to byliśmy aroganccy i bezczelni, że śmieliśmy powiedzieć aby zadzwonił jutro. Ktoś powie: "Dziewczyna ma zły dzień", może i tak jest lecz zastanawiające jest to, że osoby które starają się o informacje dla reszty społeczeństwa są w stanie najpierw ją zbesztać a potem do ich wypowiedzi dodać coś od siebie. Tak to fakt, że za dużo gadam lecz jest tyle spraw, które mnie nurtują i choćbym bardzo chciała to nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi.

Osobiście bardzo szanuję dziennikarzy i ich pracę, a także sama kiedyś chciałabym pisać, lecz to co czasem robią (nie wszyscy) przyprawia mnie o zawrót głowy. Choć nie jestem dziennikarką i nie pisze zawodowo to jest mi wstyd, że ludzie zapominają o czymś takim jak kultura i nie wahają się przed gorzkimi słowami, standardowo mijającymi się z prawdą. A może to wszystko właśnie na tym polega? Może trzeba kopnąć parę osób w tyłki aby zdobyć to czego się chce? Zastanawiam się czy to ja nie popełniam błędu pisząc o takim typie dziennikarza – aroganckiego, który nie zawaha się przed krzykiem i wyzwiskami swego rozmówcy na rzecz informacji, których sam nie powinien być do końca pewny skoro wydusił je siłą. Czasem nachodzą mnie myśli, że już nie ma miejsca dla „czystego” wyrażania opinii i kulturalnych dziennikarzy, ponieważ XXI wiek należy do cwaniaków, którzy biorąc udział w tym wyścigu szczurów, zatracają podstawowe fortele człowieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Karolina Wiatr
  • Karolina Wiatr
  • 06.05.2012 14:12

Ciężki temat do udźwignięcia. Ale z dziennikarstwem jest tak jak i z innymi zawodami. Idziemy z duchem czasu. Wszystko się zmienia. To jak się pisze zależy wyłącznie od autora. Ja jestem tego zdania, że dziennikarstwo to jest pasja, a osobiście gnam za prawdą, a nie za WYWOŁANIEM sensacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Malwina
  • Malwina
  • 06.02.2012 21:38

Pani Anno ! jestem pod wrażeniem Pani przemyśleń , pełnych ideałów i romantyzmu. Niestety nawet tutaj , na tym portalu poczuje się Pani rozczarowana .Jednak życzę sukcesów i odporności na komentarze .Pozdrawiam .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wykształciuch23
  • Wykształciuch23
  • 06.02.2012 19:47

Nie myli się pani. Mam znajomego dziennikarza i mimo,że to przemiły i dobry człowiek,to jednak jego postrzeganie swiata jest nie do przyjęcia-wszędzie,ale naprawdę wszędzie doszukuje się afery,a jeśli jej nie ma dorabia własny scenariusz i wkłada słowa w usta osobom,które ich nigdy nie wypowiedziały. Tak działa całer dziennikarstwo współczesne. Nie ma obiektywizmu w relacjonowaniu zdarzeń,nie ma już uczciwosci w przekazie informacji-komentarze uzaleznione sa od prywatnych preferencji "dziennikarza".Ten zawód (dziennikarz z prawdziwego zdarzenia,a nie pędzący razem ze stadem jeszcze jeden ubijacz piany) wymarł. Zostali tylko kombinatorzy,bo,jak ktoś sie nie dostosuje,to zniknie bez sladu zduszony i zgnojony w zarodku.Jesli ktoś jeszcze istnieje jako uczciwy dziennikarz,to jest to absolutny wyjątek,o którym zresztą nikt nie słyszał i nie usłyszy. A najsmutniejsze jest to,ze oni wszyscy tak w tę manierę wrośli,tak sie z nia zasymilowali,ze nawet nie łapia tego . Nie pojmą już w żaden normalny sposób poparty równie normalną logiczna argumentacja-już po ptakach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do debiutu jeszcze kawał drogi ale miło, że ktoś podziela moje zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję debiutu na W24. Niestety w tym przypadku jak widać teoria mija się z rzeczywistością. Sam kiedyś poruszałem ten sam temat link Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.