Facebook Google+ Twitter

Czy Europa stanie się finansowym rajem dla terrorystów?

Przyszłość transatlantyckiej współpracy w wojnie z terroryzmem po odrzuceniu przez Parlament Europejski umowy z USA o współpracy w zakresie śledzenia operacji finansowych terrorystów rysuje się nieciekawie.

Posiedzenie Parlamentu Europejskiego / Fot. WikipediaJedną z najistotniejszych zmian wprowadzonych przez traktat lizboński w funkcjonowaniu Unii Europejskiej jest wymóg zatwierdzania przez Parlament Europejski zawieranych przez UE umów międzynarodowych. Parlamentarzyści nie omieszkali już skorzystać ze swojej nowej władzy, blokując w lutym bardzo istotne porozumienie między USA a Unią o dostępie do informacji o transakcjach finansowych terrorystów.

Cenne narzędzie w wojnie z terroryzmem


Amerykański program TFTP (Terrorist Finance Tracking Program) powstał po zamach z 11 września, aby śledzić źródła finansowania międzynarodowych grup terrorystycznych jak al-Qaeda. Władze amerykańskie pozyskiwały od działających w USA banków i instytucji finansowych dane o transakcjach osób zidentyfikowanych jako terroryści lub podejrzanych o terroryzm. Jak podają Wall Street Journal i Washington Post, dzięki programowi udało się m.in. schwytać człowieka stojącego za zamachami na indonezyjskiej wyspie Bali w 2002 r. czy rozbić Islamski Związek Dżihadu, planujący zamachy na lotnisko we Frankfurcie i bazę amerykańską w Ramstein. Dane z programu TFTP pomogły też udaremnić próbę ataku na transatlantyckie loty z Londynu latem 2006 r.

Wbrew zarzutom wysuwanym przeciwko programowi przez eurodeputowanych, wykorzystanie danych zebranych dzięki TFTP jest bardzo ściśle kontrolowane. Można analizować tylko dane osób uznanych za terrorystów lub podejrzewanych o terroryzm, a do tego informacje pozyskane w ten sposób mogą być użyte tylko do celów wywiadowczych lub związanych z bezpieczeństwem narodowym. Nie wolno natomiast używać ich np. jako dowodów w procesie karnym czy do ścigania manipulacji podatkowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Podobało mi się,ciekawie przedstawione.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polityka zagraniczna Stanów obraca się powoli przeciw nim samym ;) Coraz więcej wskazuje na to, że USA swoimi embargami i obostrzeniami wizowymi odizolują się od reszty świata na tyle, że staną się marginalnym, zadłużonym i nie wartym uwagi zaściankiem świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy i pouczjący artykuł, 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.