Facebook Google+ Twitter

Czy Europę czeka Wiosna Ludów?

Już dzisiaj w kilku państwach mają odbyć się masowe protesty przed rozpoczynającym się za kilka dni w Londynie szczytem G-20, dotyczącym sposobów rozwiązań obecnego kryzysu. Organizacja Attac wezwała obywateli do powszechnej mobilizacji.

Sonda

Czy działalność miedzynarodowych koncernów oraz instytucji fiannsowych powinna być nadzorowana przez państwo?

Już dzisiaj na ulicę Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii może wyjść od kilkuset do kilku milionów ludzi, którzy mają dość podporządkowania rządów interesom największych globalnych korporacji z bankami na czele. Zarówno bezradność rządzących, jak i bezczelność bankierów, wypłacających sobie milionowe premie z kieszeni podatników, kiedy inni muszą zaciskać pasa, a często tracą dorobek życia, wyzwoliły społeczny gniew, którego skutki trudno przewidzieć. Czasem mi się wydaje, że bankierzy są istotami z innej planety. Ich astronomiczne płace zapewne wynikają z tego że, dzięki posiadaniu władzy monetarnej czują się władcami tej planety (http://www.michaeljournal.org/Wladzamonetarna.htm)

W dobie korporacyjnego kapitalizmu, rządy w istocie przekazały władzę gospodarczą i polityczną międzynarodowym korporacjom. Globalne koncerny, nazywane też często zagranicznymi inwestorami, są wszechobecne i mają władzę, jakiej mogliby im pozazdrościć specjaliści od centralnego planowania w Związku Radzieckim (http://video.google.pl/videoplay?docid=-25095097581118025).

Tego wszystkiego zdaje się jednak nie zauważać większość ludzi - niemal całkowicie pochłonięta przez religię konsumpcjonizmu. Obecnie jednak i to się zmienia, obywatele domagają się silnego państwa i stworzenia nadzoru nad globalnymi koncernami i instytucjami finansowymi, które doprowadziły do tego dramatycznego kryzysu. Bodaj nigdy wcześniej globalny kapitał nie znajdował się pod taką presją i kontrolą społeczną jak obecnie. Hasła głoszone przez przeciwników korporacyjnej globalizacji znajdują coraz większe zainteresowanie wśród ludzi, którzy wcześniej się tym nie interesowali. Obywatele domagają się zastosowania skutecznych, a nie połowicznych rozwiązań. UE obawia się gwałtownych masowych protestów w Europie z powodu zagrożenia utraty aż 25 mln miejsc pracy na skutek trwającego kryzysu (http://biznes.interia.pl/wiadomosci/swiat/news/ue-25-mln-miejsc-pracy-zagrozone,1281275,4201).

W ten sposób upadł neoliberalny dogmat, że brak kontroli państwa nad gospodarką jest dobry dla ludzi, albowiem okazuje się, że jest to korzystne wyłącznie dla interesów "wielkiego biznesu" Dlatego też zapowiadane są działania, które przywrócą nadzór państwa nad działalnością instytucji finansowych oraz zlikwidują raje podatkowe, czego do dawna domagają się organizacje przeciwstawiające się rządom ponadnarodowych korporacji ( http://www.attac.pl/?lg=pl&kat=1&dzial=71&typ=2&id=195)

Myślę, że jeśli rządy nie wprowadzą radykalnych zmian, które przywrócą kontrolę państwa nad działalnością globalnego kapitału, to może dojść do nowej Wiosny Ludów, która nie tylko doprowadzi do upadku tych rządów, ale której skutków nikt nie jest w stanie określić. Ten szczyt pokaże, czy demokratycznie wybrane władze zdają ten jakże trudny egzamin!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.04.2009 22:40

Ps co do ankiety pytania w niej sformułowane mogą sugerować dwie możliwości
1. całkowity brak orientacji w dziedzinie o jakiej się pisze
2. działanie na zlecenie w celu wywołania konkretnej reakcji tłumu
Pierwsze można skwitować jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz
a drugie jako działanie agenturalne z reguły w normalnych państwach kończyło się na stryczku.


a za art zdecydowany -

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.04.2009 22:31

Jaka wiosna ludów ??? przecież żeby przejść z socjalizmu do kapitalizmu to musiała by być kontrrewolucja a nie rewolucja która nam ten socjalizm zostawiła w spadku i się z nim musimy męczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku !
Sam Pan widzi, jak ludzie interesują się sprawami bardzo dla nich żywotnymi. Lepsze wzięcie mają sprawy dnia codziennego. Te ważniejsze każdy chciałby scedować na polityków. Politycy - no cóż. Oni mają na głowie, jeszcze ważniejsze od tych ważnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu !
Dziękuje za te- jakże ważne słowa wsparcia. Zgadzam się z panem, że problemów które powstały jest bardzo wiele. Szkoda tylko, że tak mało jest ludzi których to interesuje.
Przesyłam wyrazy głębokiego poważania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku!
Gdybym nie czytał pańskiego materiału, już za samą wizytówkę dałbym Panu plusa. Ja wcześniej wspominałem na łamach w24 o kryzysie, ale mało było zainteresowanych nim. Napisałem, że skrajne bogactwo i skrajna nędza długo bezkonfliktowo nie pożyją. A dzisiejsza Aurora może być wyposażona w rakiety z głowicami nuklearnymi. I co wtedy może się stać, gdy się takowa dostanie w ręce, zdesperowanej grypy ludzi? Poza korporacjami plagą naszej pseudodemokracji są tzw. Spółki z O. O. stworzone przez złodziei, dla złodziei i brak równości wobec prawa, czego przejawem są zwolnienia z aresztu po wpłaceniu kaucji. Są różne dyktatury. Dzisiaj panuje DYKTATURA PIENIĄDZA. Czy ona jest bardziej przyjazna uczciwym ludziom - wątpię.
Trzymaj się Pan Dzielnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sonda: Czy działalność miedzynarodowych koncernów oraz instytucji fiannsowych powinna być nadzorowana przez państwo?

Chyba przez wszystkie państwa - jeżeli koncerny miedzynarodowe - niestety jest to niemozliwe z powodu sprzecznosci interesów miedzy państwami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas na strzały z Aurory! Ale matrosy jednak nie te same. Zanieczyszczają środowisko paląc opony, tylko czekac jak zieloni z kontrargumentami sie zbiegna i do opon przykują. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.