Facebook Google+ Twitter

Czy Europejczycy wyjdą na ulice?

Świat przeżywa w ostatnich latach głębokie przemiany o charakterze ekonomicznym i społecznym. Uzewnętrznił je dobitnie kryzys finansowy. W efekcie zaznaczył się bardzo głęboki podział między grupą bogatych i biednych.

 / Fot. Paweł MajchrzakW 2011 roku przetoczyła się przez świat wielka fala protestów społecznych, tzw. oburzonych, skierowanych przeciwko bogatej finansjerze i jej nieuczciwej grze, przez którą zwykli "ciułacze" i szarzy obywatele, stracili dorobek życia. Zjawiska te miały początek oraz szczególny wymiar i wyraz w Ameryce, gdzie znaczna część społeczeństwa z dnia na dzień utraciła wszystko - dach nad głową i możliwości dalszego, godnego życia. Podobną sytuację mają od kilku lat Grecy, dołączyli do nich Hiszpanie oraz Włosi i częściowo Portugalczycy. I dołączają inne narody europejskie.

W tym czasie kraje arabskie Afryki Północnej ogarnęła krwawa "wiosna ludów". Narody żyjące przez dziesięciolecia, a nawet przez setki lat pod nieludzkim dyktatem panujących tyranów, m.in. w Libii, Syrii, Egipcie, Tunezji i Jemenie postanowiły zrzucić z siebie jarzmo. Podjęły walkę zbrojną z rządami autokratów i dyktatorów. Nadchodzi teraz czas na Europę. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ostrzega, że Europa może być "kolejnym punktem zapalnym na świecie".

Europa ze swoją ugruntowaną demokracją i kilkuwiekowym budowaniem w miarę ludzkiego kapitalizmu to jednak nie "trzeci świat". Narody europejskie nie chcą obalenia systemu kapitalistycznego, chcą jego gruntownej przebudowy. Na zeszłorocznym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, dyskutowało m.in. o tych kwestiach ponad 2,5 tys. polityków, ekonomistów i przedsiębiorców koncernów. Już pierwszego dnia szczytu w Davos mówiono, że kapitalizm może być najgorszym z systemów ekonomicznych, jednak do tej pory nie wymyślono lepszego. Rozmawiano o możliwości upadku kapitalizmu i sposobach zreformowania systemu.

"Z potrzeby zreformowania kapitalizmu zdają sobie sprawę wszyscy" - mówił m.in. organizator Światowego Forum Ekonomicznego. "W obecnej formie absolutnie nie przystaje on do świata, w którym żyjemy" - powiedział Klaus Schwab, profesor, niemiecki ekonomista, prezes wykonawczy Światowego Forum Gospodarczego, główny organizator szczytu w Davos.

Według Davida Rubinsteina, miliardera i prezesa funduszu inwestycyjnego Carlyle, Zachód ma "trzy-cztery lata na usprawnienie ekonomicznego modelu, w którym obecnie istniejemy". "Jeśli nam się nie uda, przegramy tę grę" - powiedział, o czym pisze serwis wyborcza.biz. Jednocześnie David Rubinstein ostrzegł przed przegraną Amerykę i kraje UE, akcentując, że "muszą jak najszybciej poradzić sobie z problemem deficytu i wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kapitalizm neoliberalny daje tym większe korzyści tym nielicznym, co pozostali stracą. Największą wartością tego prymitywnego systemu jest dążenie do osiągnięcia maksymalnego zysku wszelkimi dostępnymi środkami. A to musi rodzić ofiary i tych ofiar jest i będzie coraz więcej. Beneficjenci tego systemu będą robić wszystko, aby nie ucierpiały ich interesy. Tak się właśnie dzieje, kiedy skrajny egoizm staje się najwyższą cnotą a ślepa konkurencja jest ważniejsza od ludzkiej solidarności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obecny XIX-wieczny drapieżny kapitalizm niszczy świat tak jak wtedy. jak to działa świetnie pokazuje film "Ziemia obiecana". Jakie będą skutki ? Wystarczy poczytać historię. Jedna krwawa rewolucja i dwie wyjątkowo krwawe wojny światowe były rezultatem nieopanowanej chciwości. Dziś jednak grozi to upadkiem cywilizacji, która już nigdy się nie podniesie. Wystarczy, że zawieruchy cofną technologię o 100 lat i nigdy już nie będzie cywilizacji ludzkiej a nawet szczurzej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skomentuje, to wprost , fakt że tak sie, dzieje dowodzi już że niema żadnej Demokracji , o demokracji mówił już za komuny Pawlak . Zaczol sie, kolejny wiek , ? a złodziejstwo dalej sie, panoszy a ludzi biednych już coraz częściej niema kto wspomagać . To woła o pomste, do nieba ,! ciekaw jestem jak długo jeszcze dobry Bóg będzie zwlekał z kara, za taki zgniły kapitalizm tych o których sie, pisze rekiny , i rekin gdy sie, naje , więcej nie chce już , ale sa, ludzie bez serca bez litości i zabiora, drugiemu ostatni kawałek chleba , idź i radź sobie sam , albo bądź moim niewolnikiem , tak zarobki śmieciowe to dla niewolnika , a nie człowieka urodzonego w demokratycznym kraju . Boże widzisz a nie grzmisz .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.