Facebook Google+ Twitter

Czy fiskus utonie w powodzi wniosków o zwrot Vat?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-08-09 08:41

Przed dwoma laty prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Zwiększyła ona ograniczenia dla firm w odliczaniu VAT tak przy zakupie samochodów niektórych modeli, jak i paliwa do nich. Wojewódzki Sąd Administracyjny z Wrocławia uznał jednak, że ograniczenie prawa do odliczenia podatku od paliw jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Jaki był skutek złożenia podpisu pod wątpliwą ustawą? Z listy aut, które dla celów VAT mogły być traktowane jako ciężarowe, zniknęło wiele modeli. Firmy, które nabyły takie auto, jak berlingo, fiat doblo, ford mondeo i galaxy, renault kangoo, opel zafira, citroen picasso po 1 maja 2004 roku - utraciły prawo do odliczania VAT za zatankowane do nich paliwo. Pojazdy te stały się bowiem autami osobowymi dla celów podatku od towarów i usług. Zadecydował o tym tzw. wzór Lisaka.

Specjaliści ostrzegali, że grozi nam konflikt z Unią Europejską i na gruncie Konstytucji RP. Składając podpis pod ustawą, prezydent zezwolił na poszerzenie zakazu odliczeń VAT na paliwa do samochodów kupionych po 1 maja 2004 roku. Twierdzili, że było to sprzeczne z art. 17 ust. 6 dyrektywy VI (77/388/EEC). Urząd Komitetu Integracji Europejskiej przypominał, że państwo członkowskie nie może wprowadzać szerszego katalogu wyłączeń niż istniały w dniu wejścia w życie przepisów VI dyrektywy. O tym, że Polska złamała VI dyrektywę i Konstytucję RP - nowelizacja prowadziła do nierównego traktowania podatników wobec prawa - przekonany był WSA we Wrocławiu. Rozpatrywał skargę jednego z podatników i stanął po jego stronie. Z takim orzeczeniem nie zgadza się jednak dolnośląska Izba Skarbowa i złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Co to dziś oznacza? Każdy, kto chce żądać od fiskusa zwrotu niesłusznie odprowadzonego podatku, musi starać się o to indywidualnie. Gdy z urzędu skarbowego nadejdzie odmowa - w ciągu 14 dni należy złożyć odwołanie do izby skarbowej. Gdy ta odmówi - należy skierować sprawę do sądu administracyjnego. Można się przy tym powołać się na wyrok z Wrocławia. W razie niekorzystnego werdyktu - trzeba będzie złożyć skargę kasacyjną do NSA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.