Facebook Google+ Twitter

Czy Formuła 1 dotrze pod Łódź?

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-10-06 09:57

Po małyszomanii przyszła pora na kubicomanię. Cała Polska z zapartym tchem śledzi wyczyny Roberta Kubicy na torach Formuły 1.

Tak jak w wypadku skoków, niemal wszyscy nasi rodacy stali się "specjalistami" od wyścigów samochodowych. Jak na razie nasz eksportowy mistrz kierownicy odwiedza ojczyznę w nielicznych wolnych chwilach. Są jednak tacy, według których już za dziesięć lat Kubica będzie mógł ścigać się w Polsce. I to zaledwie dwadzieścia kilometrów od Łodzi!


Projektowali w duecie


Robert Młodziński to 29-letni łódzki architekt. W 2001 roku wraz z małżonką Ewą obronił pracę dyplomową, której tematem był projekt toru wyścigowego Formuły 1 u zbiegu planowanego węzła autostrad A1 oraz A2 (w okolicach Strykowa, między miejscowościami Nowostawy Górne, Niesułkowem a Lipką). Praca została oceniona bardzo dobrze.

- Formuła 1 zaczęła mnie pasjonować w połowie lat dziewięćdziesiątych. To było mniej więcej wtedy, kiedy ekscytujące pojedynki na torze toczyli ze sobą Alain Prost z Ayrtonem Senną - mówi Młodziński.Fot. Express Ilustrowany

- Trudno mi dziś sprecyzować, kto pierwszy wpadł na pomysł takiego tematu pracy, niech będzie, że to moja żona. Chcieliśmy wymyślić coś oryginalnego, co mogłoby być w przyszłości urzeczywistnione. Największy kłopot mieliśmy z podwójnym autorstwem pracy, generalnie dopuszcza się przecież obronę indywidualną. Ja zająłem się więc zespołem trybun głównych, zaś Ewa zespołem obsługi wyścigu.


Dlaczego właśnie tam


Młodziński nie ma żadnych kłopotów z uzasadnieniem wyboru właśnie tego miejsca lokalizacji toru. - Przede wszystkim chodzi o skrzyżowanie autostrad. Na świecie na wyścigi Formuły w zdecydowanej większości jeździ się przecież właśnie samochodami, ewentualnie autokarami. Nie dochodziłoby do takich sytuacji, jak chociażby na brytyjskim torze Silverstone. Istniała tam realna groźba jego zamknięcia z powodu problemów komunikacyjnych. Jest grupa ludzi, która wybiera drogę lotniczą. Dla nich mielibyśmy ciągle rozbudowywany Lublinek oraz warszawskie Okęcie, z którego za kilka lat powinno się błyskawicznie dojeżdżać w okolice Łodzi. Ale to nie wszystko. Nasze miejsce ma wybitne walory krajobrazowe, ukształtowanie terenu jest po prostu wymarzone. Nie musiałoby więc dochodzić do takiej sytuacji, jak w Chinach, gdzie budowano wzgórza ze styropianu.

Młodziński zdaje sobie sprawę, że baza hotelowa nie wygląda w Łodzi najlepiej. Dlatego planuje wybudowanie miasteczka0 namiotowego.

- Na Formułę jeżdżą głównie młodzi ludzie, dla których spędzenie dwóch, trzech dni w takich warunkach nie stanowi żadnego problemu. Zamożniejsi mogliby skorzystać z hoteli w stolicy, zresztą za kilka lat w Łodzi sytuacja powinna się znacznie poprawić pod tym względem - twierdzi.


Czy to realne?


Dla niektórych budowa toru Formuły 1 w Polsce to kiepski żart.

Ale od jakiegoś czasu mówi się o tym coraz głośniej (chociażby w Gdańsku czy Poznaniu).

- Koszt budowy szacowałbym przynajmniej na sto milionów dolarów, ale potrzeba tu szczegółowych wyliczeń. Tego nie zrobi się bez zaangażowania państwa, jednak korzyści mogłyby być ogromne. Nie wierzę, że nie znaleźliby się potężni sponsorzy. Na torze Formuły 1 naprawdę można zarobić, wystarczy spojrzeć na inne kraje. Powoli przymierzam się do "popchnięcia' naszej wizji. Proszę mi wierzyć - to nie jest budowa szklanych domów. Jeśli nie spróbujemy, nic nie osiągniemy - przekonuje Młodziński.

Bartosz Kukuć

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Czy Formuła 1 dotrze pod Łódź?" --- Furmuła 1 jest... WSZĘDZIE na naszych (i nie tylko) drogach. Trwa wyścig, tylko bollidy nie takie, ale... kto żyw, ten "grzeje", wyprzedza, trąbi, piszczy hamulcami i oponami na zakrętach (i nie tylko), aby.... właśnie, po co..? Kasy za to nie ma, a okaleczyć siebie i innych można...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.