Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12547 miejsce

Czy Frankenstein pochodzi z Ząbkowic?

Każdy zna historię doktora Frankensteina, który powołał do życia jednego z najsłynniejszych potworów na świecie. Zastanawiacie się zapewne, co wspólnego z literackim stworem mają Ząbkowice Śląskie?

Laboratorium doktora Frankensteina w Ząbkowicach Ślaskich. / Fot. Hanna SpinalskaMiasto od momentu powstania aż do 1945 roku nosiło nazwę Frankenstein, która obecnie kojarzy się przede wszystkim z tytułem powieści Mary Shelly o demonicznym naukowcu i powołanym przez niego do życia nieszczęśliwym potworze. Jednakże Ząbkowice Śląskie skrywają pewną mroczną tajemnicę.

Na początku 1606 roku, we wspomnianym Frankenstein wybuchła epidemia czarnej śmierci, która objęła swoim zasięgiem całe miasto, jego przedmieścia i co ciekawe, nie przedostała się poza ten obszar. Zmarło łącznie 2961 osób, czyli prawie połowa mieszkańców ówczesnej osady. Zaczęto dochodzić skąd wzięła się zaraza i trop zaprowadził śledczych do miejscowych grabarzy oraz ich pomocników. Po serii tortur członkowie szajki zeznali, że sporządzali zatruty proszek, który rozsypywali po całym mieście, powodując rozprzestrzenienie się zarazy. Przyznali się także do licznych kradzieży, bezczeszczenia grobów, ciał nieboszczyków oraz do wielu innych strasznych czynów. Oskarżeni zostali skazani na okaleczenie oraz śmierć na stosie.

Jak udało się ustalić badaczom historii miasta, angielska pisarka Mary Shelly odwiedziła Frankenstein przejazdem 200 lat po tragicznych wydarzeniach i poznała najmroczniejsze tajemnice miasta. Możliwe, że zasłyszane historie zainspirowały ją do napisania powieści o szalonym naukowcu, który ze szczątków ludzkich tworzy potwora.

Jak było na prawdę już się nie dowiemy, ale będąc w mieście warto odwiedzić Laboratorium doktora Frankensteina, które robi piorunujące wrażenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.