Facebook Google+ Twitter

Czy Frankenstein pomoże w rozwoju Sławna?

Jest takie miasto nieopodal Koszalina, urokliwe, lecz zaniedbane.To Sławno. Sposobem na jego rozwój mogą być europejskie fundusze. Być może z licznymi pracami nad ożywieniem miasta poradzi sobie Krzysztof Frankenstein, który nadal walczy o fotel burmistrza.

Sławieńska Wenecja. Fot. Zdzisław KwasekZ przedwojennej zabudowy miejskiej w Sławnie niewiele zostało. Miasto, o ironio nie zniszczyła wojna a Sowieci w zemście za jakieś porachunki z miejscową ludnością. Dziury po wyburzonych domach straszą do dziś. Co prawda na to miejsce stawiane są nowe budynki, ale nie zawsze pasują one do stylu i charakteru miejsca w którym są budowane. Na zabudowę czekają pierzeje Rynku Staromiejskiego, oraz przyrynkowe uliczki. Potrzebny jest tu "Frankenstein", by ożywić podupadłe miasto. A jest nad czym pracować.

Dużą przeszkodą w dalszym rozwoju miasta jest brak wypracowanych wartości kultury niematerialnej. Brak produktu lokalnego. Przed wojną miasto słynęło z wyrobów wędliniarskich. Dzś w Koszalinie najchętniej kupuje się pieczywo ze Sławna. Chleb sławieński jest produkowany metodą tradycyjną, bez ulepszaczy i to właśnie go wyróżnia. Może by tak postawić na promocję sławieńskiego piekarnictwa?
Miasto nie wykorzystuje także obecności zamieszkujący tu Romów. Nie są oni reprezentowani w muzeum a przecież stanowią źródło niezwykłego folkloru. Dobrze się stało, że do tej pory nie zabudowano centrum starówki z jej rynkiem. Daje to możliwość rewitalizacji tego obszaru. Należy tylko pilnować, żeby nowi właściciele wykupywanych działek zechcieli uwzględnić stylowe fasady budowanych domów. Pięknym tego przykładem są takie miasta jak: Elbląg, Lębork Bytów.

Sławno ma wiele walorów, które nie są właściwie wyeksponowane. Niewątpliwie należą do nich: Brama Słupska, Brama Koszalińska, Ratusz, dwie popadające w ruinę Wieże Ciśnień oraz zaniedbany, niestety Ogród Botaniczny. Nie każdy też wie, że Sławno ma swoją Wenecję. To ciekawe kamieniarskie formy w parku, stworzone przez niemieckich czeladników kamieniarskich, urokliwe zakątki zwane są właśnie Sławieńską Wenecją.

Dużą wartością turystyczną Sławna jest jego położenie. Bliskość morza z wyjątkowo urokliwym i zabytkowym Darłowem i szczególną turystyczną atrakcją, jaką jest drewniany nadmorski trakt wiodący z Jarosławca do Darłówka. Miast takich jak Sławno jest wiele. Niektóre podniosły się z ruiny, inne trwają w marazmie. To od mieszkańców tych miast zależy jak będzie się w nich mieszkało. Potrzebna jest oddolna inicjatywa.

Przystąpienie do Unii Europejskiej daje ogromna szansę i jest wyzwaniem dla lokalnych społeczności. Nie bójmy się sięgać po unijne pieniądze. Same do nas nie napłyną a władze miast powinny stwarzać klimat do sięgania po nie.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

nie mogę się doczekać Panie Zdzisławie kiedy wreszcie zobaczę Pańskie Sławno i spróbuję sławieńskiego chleba :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam wrażenie, że europejskie fundusze są bardzo widoczne w okolicach Koszalina, o czym zresztą wspomniałam swego czasu w tekście link
Za miesiąc będę przejeżdżała przez Sławno, z przyjemnością rozejrzę się dookoła :) Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O!, tytuł podchwytliwy ;-) Witaj !

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie, tu miał być plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witaj, Zdzisławie! W końcu ;-) Rozumiem, że jest to zaledwie zwiastun cyklu bardzo interesujących artykułów o Sławnie. Czekam też na galerię. A burmistrz... Myslałam, że to żart , ale znalazłam: http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070105/SLAWNO/70104018

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.