Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Frankenstein pomoże w rozwoju Sławna?

Zdzisław Kwasek
Zdzisław Kwasek
Sławieńska Wenecja. Fot. Zdzisław Kwasek
Sławieńska Wenecja. Fot. Zdzisław Kwasek
Jest takie miasto nieopodal Koszalina, urokliwe, lecz zaniedbane.To Sławno. Sposobem na jego rozwój mogą być europejskie fundusze. Być może z licznymi pracami nad ożywieniem miasta poradzi sobie Krzysztof Frankenstein, który nadal walczy o fotel burmistrza.

Z przedwojennej zabudowy miejskiej w Sławnie niewiele zostało. Miasto, o ironio nie zniszczyła wojna a Sowieci w zemście za jakieś porachunki z miejscową ludnością. Dziury po wyburzonych domach straszą do dziś. Co prawda na to miejsce stawiane są nowe budynki, ale nie zawsze pasują one do stylu i charakteru miejsca w którym są budowane. Na zabudowę czekają pierzeje Rynku Staromiejskiego, oraz przyrynkowe uliczki. Potrzebny jest tu "Frankenstein", by ożywić podupadłe miasto. A jest nad czym pracować.

Dużą przeszkodą w dalszym rozwoju miasta jest brak wypracowanych wartości kultury niematerialnej. Brak produktu lokalnego. Przed wojną miasto słynęło z wyrobów wędliniarskich. Dzś w Koszalinie najchętniej kupuje się pieczywo ze Sławna. Chleb sławieński jest produkowany metodą tradycyjną, bez ulepszaczy i to właśnie go wyróżnia. Może by tak postawić na promocję sławieńskiego piekarnictwa?

Miasto nie wykorzystuje także obecności zamieszkujący tu Romów. Nie są oni reprezentowani w muzeum a przecież stanowią źródło niezwykłego folkloru. Dobrze się stało, że do tej pory nie zabudowano centrum starówki z jej rynkiem. Daje to możliwość rewitalizacji tego obszaru. Należy tylko pilnować, żeby nowi właściciele wykupywanych działek zechcieli uwzględnić stylowe fasady budowanych domów. Pięknym tego przykładem są takie miasta jak: Elbląg, Lębork Bytów.

Sławno ma wiele walorów, które nie są właściwie wyeksponowane. Niewątpliwie należą do nich: Brama Słupska, Brama Koszalińska, Ratusz, dwie popadające w ruinę Wieże Ciśnień oraz zaniedbany, niestety Ogród Botaniczny. Nie każdy też wie, że Sławno ma swoją Wenecję. To ciekawe kamieniarskie formy w parku, stworzone przez niemieckich czeladników kamieniarskich, urokliwe zakątki zwane są właśnie Sławieńską Wenecją.

Dużą wartością turystyczną Sławna jest jego położenie. Bliskość morza z wyjątkowo urokliwym i zabytkowym Darłowem i szczególną turystyczną atrakcją, jaką jest drewniany nadmorski trakt wiodący z Jarosławca do Darłówka. Miast takich jak Sławno jest wiele. Niektóre podniosły się z ruiny, inne trwają w marazmie. To od mieszkańców tych miast zależy jak będzie się w nich mieszkało. Potrzebna jest oddolna inicjatywa.

Przystąpienie do Unii Europejskiej daje ogromna szansę i jest wyzwaniem dla lokalnych społeczności. Nie bójmy się sięgać po unijne pieniądze. Same do nas nie napłyną a władze miast powinny stwarzać klimat do sięgania po nie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto