Facebook Google+ Twitter

Czy gazport powstanie w Świnoujściu, czy w Gdańsku?

Do wyborów samorządowych już niespełna miesiąc, a lokalne władze na Pomorzu prześcigają się w obietnicach na temat gazportu, mimo że ostatnie słowo w sprawie tej inwestycji należy do Rady Ministrów a nie do samorządów.

O budowę gazportu rywalizują dwa miasta: Świnoujście i Gdańsk. A jest, o co walczyć. Terminal gwarantuje minimum 300-400 mln euro wydanych w regionie przez operatora gazoportu (kto nim będzie, rozstrzygną przetargi), setki miejsc pracy przy trwającej trzy lata budowie, a następnie - stałe źródło dochodów dla portu. Na początku sierpnia premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że gazport powstanie w Gdańsku i ta wypowiedź premiera wywołała nie małe zamieszanie. Nad lokalizacją i planem inwestycji pracuje nadal PGNIG.

Więcej czynników przemawia za budową gazportu w Świnoujściu, m.in. ze względu na bliskość z zachodnią granicą i z ujściem do Morza Północnego. Statki będą mogły zaoszczędzić około 8 godzin, pokonując krótszą drogę. Dzięki tak dużej inwestycji, w mieście gdzie bezrobocie sięga 18 proc., pracę znalazłoby wiele osób. Ze względu na obecną sytuację polityczną w kraju (bracia Kaczyńscy studiowali w Gdańsku) pewnym miejscem lokalizacji gazportu jest jednak Gdańsk.

Kandydaci na stanowisko prezydenta miasta Świnoujście prześcigają się w obietnicach związanych z budową gazportu, ale nie tylko. Co cztery lata słyszy się także o budowie tunelu pod kanałem Piastowskim, łączącego wyspę Uznam z resztą kraju. Tunelu jak nie było tak nie ma do tej pory. W tegorocznych wyborach konkurencją dla tunelu jest gazport i to ta inwestycja wysunęła się na pierwsze miejsce w obietnicach.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A jednak w Ś-ciu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za gazoportem, jeżeli chodzi o tunel to jestem przeciwna. Wolałabym aby zbudowano piękny most. Bezpieczniejszy i atrakcyjniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.