Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29069 miejsce

Czy Gdańsk upamiętni ofiary stanu wojennego?

13 grudnia minie 25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dwie szesnastoletnie uczennice z Gdańska starają się o uczczenie pamięci tych, którzy zginęli w wyniku represyjnych działań sił porządkowych. Czy miasto im w tym pomoże?

fot. Ewa KowalskaHistoryczny mur Stoczni Gdańskiej, okalający Plac Solidarności, ozdobiony jest licznymi tablicami pamiątkowymi. Przypominają one o tragedii Grudnia’70 i pożaru statku m/s Konopnicka w 1961 r., o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i powstaniu NSZZ „Solidarność”. Są płyty ufundowane przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich, Elektrownię Łaziska i  pielgrzymów z Lichenia, są od związków zawodowych z kraju i z zagranicy, ale żadna z nich nie wspomina o ofiarach stanu wojennego.fot. Ewa Kowalska

Ewa Baturo i Agata Głombiowska, licealistki z I i III L.O. w Gdańsku, w maju bieżącego roku, jeszcze jako uczennice Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II, wystosowały list do prezydenta Pawła Adamowicza. Postulowały w nim uczczenie Polaków, poległych za "Solidarność", przez umieszczenie na wspomnianym murze stosownej tablicy.   Inicjatywa spotkała się z przychylnym nastawieniem Dyrektora Biura Prezydenta Miasta Andrzeja Trojanowskiego i urzędnicza machina ruszyła. Wniosek został fot. Ewa Kowalskaprzedstawiony podczas Komisji d.s. Pomników i Tablic, ta z kolei zwróciła się o opinię do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców. Procedura wymaga też orzeczenia Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Miejskiego Konserwatora Zabytków ... Zawiłe czynności urzędnicze trwają, data 13 grudnia się zbliża, a ostatecznej decyzji nadal nie ma. Na początku października Sławomir Rut, nauczyciel historii z Gimnazjum nr 3, który stara się pomóc swoim byłym uczennicom, usłyszał w Biurze Prezydenta, że ... miasto nie ma zarezerwowanych środków na tego typu inwestycję.

Czy oznacza to, że mimo rozpoczętej procedury, 13 grudnia 2006 r. nie zostaniefot. Ewa Kowalska odsłonięta kolejna, ważna tablica? Czy oznacza to, że półmilionowe miasto, kolebka „Solidarności” nie znajdzie 4 tys. zł dla uczczenia tych, którzy zginęli z rąk swoich braci? 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

I jak tam wywiad i spotkanie? Drogie Panie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo! Ja również mam nadzieję, że będziemy mogły się poznać! Dziękujże za informacje i zainteresowanie tymi tragicznymi czasami!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grażyno, podobno jutro w Dzienniku Bałtyckim ma się ukazać wywiad z uczennicami. Mam nadzieję, że będziemy mogły się poznać 13 grudnia podczas uroczystości odsłonięcia płyty ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowni Państwo! W imieniu Rodziców i swoim składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które poświęcają czas i starają się aby śmierć mojego brata została upamiętniona! Szczególne podziękowania składam na ręce Pana Sławomira Rut, Ewy Baturo i Agaty Głombiowskiej! DZIĘKUJĘ!!! Grażyna Browarczyk (siostra zastrzelonego 17.12.1981r. Antoniego Browarczyka)!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Czy oznacza to, że półmilionowe miasto, kolebka „Solidarności” nie znajdzie 4 tys. zł dla uczczenia tych, którzy zginęli z rąk swoich braci? *
Tak, dokładnie to oznacza. Bo gdyby na pomysł wpadł działacz Solidarności, to znaleziono by 40 tys. zł. A tak nie znajdą czterech. Działacze S byli dobrzy, kiedy należało obalić, a nie trwać. Teraz otaczają się sekretarkami, autami, domy sobie budują (czytaliście, ile kasy i jakie domy mają działacze związkowi górnictwa?).
Ale dadzą, jeśli ich zawstydzimy. I tylko dlatego. Jesteście młodzi i naiwni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba wysyłać linki, tak jest! Ja idę w tym tygodniu sprawdzić, czy miasto dotrzymuje obietnic w sprawie cmentarza radzieckiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Staszek za usunięcie zdublowanych zdjęć:) Nie ukrywam, że układ graficzny, który ja zaproponowałam wydaje mi się zgrabniejszy, ale trudno, niech będzie i tak :)
Za chwilę wysyłam link do Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza, do Przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka i do redakcji Dziennika Bałtyckiego - zobaczymy, co z tego wyniknie :)
Zachęcam Ewę Baturo i Agatę Głombiowską do włączenia się do naszej społeczności:) A może i Wasz nauczyciel się zdecyduje? - ma przecież lekkie pióro:)
Redakcjo, a kiedy odwiedzisz trójmiejskie licea? Jak widzisz, tutaj też mieszkają aktywni ludzie, trzeba tylko do nich dotrzeć :) Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam dzień odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców przed Stocznią Gdańską w grudniu 1980. Pracowałem w CTO (Zieleniaku) i doskonale wszystko widziałem z góry. Pod naszym wieżowcem ustawiano szpalery z transparentami a potem manifestanci maszerowali ku stoczni. I najbardziej pamiętam transparent *I żeby Polak już nigdy nie strzelał do Polaka*. Rozwinięty, duży i robił wrażenie - wielu ludzi na niego pokazywało. I cóż się stało? Otóż ktoś (nie wiadomo kto, pewnie sami organizatorzy) kazał zwinąć ów transparent! uznano za zbyt antypatriotyczny albo wieszczący.
I po roku, w tym samym miesjcu widziałem manifestację po wprowadzeni ustanu wojennego. Czołgi przed stocznią i przeganiania oraz bicie ludzi przez milicję.
I jednak znowu qw Polsce zginęli Polacy z rąk Polaków.
Reasumując - jeśli ktoż wazny by chciał uczcić Wydarzenia, to by je uczczono, ale w wykonaniu dwóch uczennic nie wyjdzie. Machina urzednicza jest zawsze podobna - nie ma siły, aby tym sie ktoś zainteresował. Owszem, jeśli W24 odpowiednio nagłośni i inni to podchwycą. Ale nie widzę szans na tym etapie. Jednak trzymam kciuki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, że temat "pomników pamięci" załapał! Gratuluję tekstu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.10.2006 11:08

Ewo to chochliki W24 ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.