Facebook Google+ Twitter

Czy gibony porozumiewają się w regionalnych dialektach?

Gibony porozumiewają się w regionalnym dialekcie. Do takiego stwierdzenia doszli naukowcy z Getyngi po przeanalizowaniu języka tych człekokształtnych małp.

 / Fot. MatthiasKabel/ GNU Licencja Wolnej Dokumentacji 1.2Gibony porozumiewają się w regionalnym dialekcie. Do takiego stwierdzenia doszli naukowcy z Getyngi po przeanalizowaniu języka tych człekokształtnych małp.

"Każdy gibon ma swoją mowę, jednak podobnie jak u ludzi, istnieją regionalne podobieństwa pomiędzy sygnałami akustycznymi gibonów bytujących na tym samym obszarze", wyjaśnił Van Ngoc Thinh z niemieckiego centrum badania naczelnych (Deutsches Primatenzentrum). Naukowcy przedstawili swoje badanie w fachowym piśmie «BMC Evolutionary Biology».

Zespół naukowców z Getyngi przebadał rodzaje wydawanych przez nich sygnałów akustycznych oraz ich genetyczną różnorodność, w sumie dziewiętnastu populacji wszystkich sześciu gatunków gibonów czubatych. Są małymi małpami człekokształtnymi. Ich wysokość dochodzi do 65 centymetrów, a ważą około sześciu kilogramów.

Gibonowate żyją w tropikalnych lasach Chin, Laosu, Kambodży i Wietnamu. Komunikują się poprzez sygnały, które akustycznie dopasowane są do odgłosów dżungli. Zarówno samce, jak i samice, wydawanymi przez siebie dźwiękami oznaczają swój rewir i poszukują partnera. Pary śpiewają w duecie, aby przypieczętować swój związek.

więcej: http://de.news.yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.