Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15388 miejsce

Czy globalny potop mógł być faktem historycznym?

Czym spowodowane są liczne podobieństwa w przekazach, opowiadających o globalnym potopie u ludów żyjących w całkowitej izolacji geograficznej?

Potop. Ilustracja Gustave Doré. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Deluge.pngGlobalny potop mógł być faktem, na co wskazują wyniki licznych badań. Co więcej, na przestrzeni ostatnich dwudziestu tysięcy lat Ziemię nawiedziło najprawdopodobniej kilka potopów, w tym jeden na skalę globalną. Pozostałe - w rejonie Morza Czarnego, Mezopotamii oraz Morza Śródziemnego.

Ogólnoświatowy potop w czasach współczesnych człowiekowi wydaje się być sprzeczny z teorią ewolucji. Natomiast grupa kreacjonistów uważa, że globalny potop związany był z topieniem się lądolodów, podnoszących poziom wody morskiej do stu dwudziestu metrów. Apogeum tego globalnego procesu przypada na ok. 13 000 lat p.n.e. Gwałtowne topnienie zalegającego lądolodu zmniejszyło jego pierwotny rozmiar o dwie trzecie. Topnieniu czap lodowych towarzyszyły powodzie, a pod wielkimi masami wody z powierzchni Ziemi zniknęło wiele gatunków zwierząt.

Inne swego schronienia przez wzbierającymi falami szukały na szczytach gór lub w górskich jaskiniach. Podobnie mógł też robić człowiek; wielu mitycznych bohaterów potopu chroniło się w górskich grotach lub z całymi rodzinami uciekali w góry.

Starożytne mitologie powstałe w rozmaitych regionach naszego globu wykazują zadziwiającą zbieżność w licznych koncepcjach kosmogonicznych, teogonicznych i antropogenicznych. Stąd zainteresowanie badaczy tym problemem. O ile w części przypadków, liczne analogie odnajdywane w legendach, obrzędach i samych mitach, wytłumaczyć można infiltracją związaną z migracjami oraz wyprawami wojennymi czy też handlem między różnymi ludami, to w pozostałych przypadkach podobne uzasadnienie wydaje się być nonsensownym z racji odległości dzielących dane cywilizacje.

Jednym z najczęściej powtarzających się motywów w mitologiach całego świata starożytnego, powstałych na gruncie nie powiązanych ze sobą kultur, jest opis globalnego potopu. Według badań przeprowadzonych w 1986 roku na świecie istnieje ponad pięćset podań opisujących ten kataklizm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.