Facebook Google+ Twitter

Czy górnicze związki zawodowe zbojkotują dialog z rządem?

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wezwał inne związki do bojkotu, zaplanowanego na 25 lutego 2010 r., posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Apel do wszystkich związków zawodowych działających w górnictwie WZZ "Sierpień 80" wystosował we wtorek 23 lutego. "Nie legitymizujcie fikcji dialogu i czczych słów, za którymi nie idą żadne działania. Nie łamcie jedności działań strony społecznej" - m.in. napisali związkowcy.

W dokumencie podpisanym przez Przemysława Skupina, przewodniczącego Zespołu ds. górnictwa Komisji Krajowej "Sierpnia 80", czytamy ponadto, że w przemyśle wydobywczym, a w szczególności w górnictwie węglowym, nie dzieje się dobrze, co wymusza potrzebę konkretnych działań, a nie bezpłciowych rozmów.

"Dlatego zamiast podróży do Warszawy w jedynym celu picia kawy i zajadania się ciasteczkami w towarzystwie ministerialnych biurokratów, zostańmy na Śląsku i zajmujmy się rzeczywistymi problemami górników i górnictwa w kopalniach i spółkach węglowych. Nie ma sensu rozmawiać z przedstawicielami tego rządu, rządu "nic nierobienia" - czytamy.

Związkowcy zarzucają drugiej stronie, czyli przedstawicielom Ministerstwa Gospodarki i prezesom spółek węglowych, że ci nie realizują uzgodnień podjętych podczas posiedzeń Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Twierdzą, że rząd udaje zaskoczenie po ujawnieniu afer związanych z górnictwem choć był wcześniej o nieprawidłowościach informowany. Kolejną sprawą, którą podnoszą związki a co jest poza reakcją decydentów, jest masowy import węgla z Rosji i to droższego od rodzimego.

W najgorszej sytuacji znajduje się Kompania Węglowa SA, największa spółka węglowa w Europie. To zdanie nie tylko reprezentantów górników, ale i ekspertów. Jerzy Markowski, były odpowiedzialny za górnictwo wiceminister gospodarki i były dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego "Budryk", stwierdził w rozmowie z branżowym portalem www.wnp.pl, że planowanie straty przez zarząd KW to samobójczy gest.

"Zachowajmy jedność i solidarność działań. I nie zapominajmy, że jako organizacje bardziej reprezentujemy górników, niż siebie. Działajmy w ich interesie, a uczestnictwo w fikcji dialogu stoi w sprzeczności z interesem pracujących w górnictwie. Wymuśmy na tym rządzie normalny dialog z jego wszystkimi skutkami wiążącymi i ratujmy branże wydobywczą przed aferami, niekompetencją i dyletanctwem rządu i prezesów spółek węglowych" - postuluje w swym apelu Przemysław Skupin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.