Facebook Google+ Twitter

„Czy gra Pan w golfa?”

„Golf jest grą, której celem jest uderzyć bardzo małą piłkę w jeszcze mniejszy dołek narzędziem wyjątkowo źle skonstruowanym do tego celu” - sir W. Churchill.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Golfball.jpgPowołana w ubiegłym roku przez Sejm RP komisja hazardowa, usilnie poszukująca czegoś „na cmentarzu”, „stacji benzynowej” oraz w restauracji „Pędzący Królik”, zajęła się nieoczekiwanie promocją i reklamą gry zwanej - golfem.

Golf, dyscyplina sportowa robiąca zawrotną karierę na całym świecie, z powodu jej niezaprzeczalnych walorów sportowych i towarzyskich, również w Polsce robi od kilku tygodni oszałamiającą wręcz karierę. Nieoczekiwanie znalazła się ona w centrum uwagi wszystkich polityków, członków komisji śledczej, a tym samym wszystkich ogólnopolskich mediów. Sztandarowym pytaniem, członków komisji hazardowej wobec zasiadających przed nią świadków jest banalny wydawałoby się zwrot - „Czy gra Pan w golfa?”.

Dla zobrazowania problematyki poruszanej przez polityków, na początek zasięgnijmy co nie co z historii tej ekscytującej gry. Prekursorami gry w „golfa” jako dyscypliny rozrywkowo-zabawowej, byli starożytni Celtowie ponad 2000 lat temu. Wraz z ich zamiłowaniem do „podróżowania” po całej niemal Europie, dotarli z nią do Galii, Niderlandów oraz w konsekwencji na Wyspy Brytyjskie. Na tych że Wyspach pieczołowicie pielęgnujący tradycję przodków Szkoci, uczynili z niej grę narodową.

O jej popularności i masowym charakterze, świadczyć może zapis z 1457 roku, w którym to, król Szkocji James IV wydał restrykcyjny edykt, zabraniający gry w golfa swoim rodakom. W okresie licznych i przeciągających się w tym okresie wojen z Anglią, poddani króla zamiast wprawiać się w strzelaniu z łuku i podnoszeniu kwalifikacji rycerskich, tracili cenny czas na uderzanie kijem w piłkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Taka wspaniała gra a w Polsce jeszcze nie spopularyzowana?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to sport dla każdego a i ceny można dopasować do portfela klienta. Niepoprawnie niektórzy przypisują ten sport dla elit. Faktem jednak jest że sport ten wyrabia odpowiedni stopień rozluźnienia i umiejetności koncentrowania się co nie jest bagatelne przy załatwianiu "grubych interesów".
Pod względem rehabilitacyjnym, zdrowotnym, rekreacyjnym i rozrywkowym jest Pole Golfowe w Kołczewie k/Międzyzdrojów: <a href="link <a href="link <a href="http://www.miedzyzdroje.info.pl/golf_miedzyzdroje.php">link</a>
Życzę przyjemnej zabawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wytrawnie napisane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewątpliwie jest to dla nas "egzotyczny" sport aczkolwiek widziałem w różnych częściach świata grających w centrum miasta na specjalnie do tego celu przygotowanych "terenach" może nazwać je "parkami" RPA. U nas też raczkuje ta "zabawa" ale obawiam się o "masowość" tego sportu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polityki i różnych rozgrywek wszyscy mają dość. Różne gierki są na górze, ale i na dole. Ci na górze chcąc odskoczyć przynajmniej pod publiczkę zbaczają także na pole sportowe. Ja jednak mam wątpliwość taką mianowicie; GOLF, cóż to za sport? Sądzę, że jest to specjalna gra dla elit, które na tę grę stać i przy okazji spotkania na zielonej trawce coś tam... ble, ble, ble. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak czasy się zmieniają , partie się zmieniają u STERU a "panowie dalej w komisji" - a dlczego ?????? WHY!!!!!!!! FOR MANEY hahahahaha

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.02.2010 18:03

Wynagrodzenie posłów zasiadających w Komisji Sejmowej, dane za 2008 rok - http://www.wynagrodzenia.pl/monitor_plac_1.php/wpis.31

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne nic nie dowiedzie, a kilku komisjantów wypromuje się na+ lub -

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wiesz dobrze że ta szanowna komisja niczego nie dowiedzie" Masz Jarku rację. I moim zdaniem, te komisje to jakby bękarty, albo jemioły na drzewie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.02.2010 21:03

Jarku, nie upolityczniaj sportu! Wystarczy, że z historią już to zrobiono.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.