Facebook Google+ Twitter

Czy grożą nam susze i trąby powietrzne?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-18 13:10

Instytut Metoorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że gwałtowne zjawiska pogodowe będą się nasilać wraz ze zmianami klimatycznymi. Profesor Halina Lorenc, klimatolog z Instytutu uważa, że trąby powietrzne czy susze będą pojawiać się w naszym kraju coraz częściej.

Zdaniem profesor, w Polsce istnieje szlak trąb powietrznych, gdzie występuje najwięcej tych gwałownych zjawisk. Halina Lorenc dodała, że najwięcej z nich pojawia się w południowo-wschodniej części kraju.

Ekspertka IMGW zaapelowała o uruchomienie rządowego programu badań zjawisk klimatycznych, dzięki któremu stworzona zostałaby mapa obszarów dotkniętych ryzykiem trąb powietrznych. Profesor uznała, że dzięki programowi powinno wprowadzić się nakaz budowy schronów, które chroniłyby ludność przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.

Instytut Metoorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że po okresie gwałtownych burz w najbliższych dniach temperatura poprawi się znacznie, nawet do ponad 30 stopni Celsjusza. W ciągu 2-3 dni do stanu normalnego wrócą też poziomy rzek, które przybrały w wyniku opadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.