Facebook Google+ Twitter

Czy grozi nam fonoholizm?

Czy możemy zacząć bać się nowej epidemii na skalę światową? Czy telefony komórkowe i SMS-y opętają nas w najbliższym czasie?

 / Fot. www.sxc.hu- lusiOśrodek Pew Research Center przeprowadził badania, z których wynika, że krótkie wiadomości tekstowe są najpopularniejszym sposobem komunikacji. Spowodowane jest to nie tylko możliwością pisania w niemal każdej sytuacji, ale i ofertą operatorów, gwarantującą nieograniczoną liczbę wiadomości. Z badań wynika, że jedna trzecia amerykańskich nastolatków, posiadających telefony komórkowe, wysyła ponad 100 SMS-ów dziennie. W tym dziewczęta wysyłają i otrzymują ok. 80 dziennie, a chłopcy ok. 30. Trzy czwarte młodzieży w przedziale wiekowym 12-17 lat ma komórkę, a 80 proc. z nich śpi z nią lub na noc kładzie koło łóżka. Między 2008 a 2009 rokiem odsetek nastolatków wysyłających przynajmniej jeden SMS dziennie wzrósł z 38 proc. do 54 proc.

Według badań GUS w 2007 roku Polacy mieli w sumie 37 mln telefonów komórkowych. Natomiast już w 2008 roku, Urząd Komunikacji Elektronicznej podał, że 97 proc. Polaków posiada komórki. Obecnie liczba telefonów przekracza już liczbę mieszkańców, a nasycenie rynku to 115 proc.

Telefon komórkowy nie tylko daje poczucie niezależności i bezpieczeństwa, i podnosi status społeczny, ale i prowadzi do fonoholizmu. W jakiś sposób każdy jest od telefonu zależny, co najwyraźniej jest odczuwalne, gdy traci się możliwość korzystania z niego. Jednostka chorobowa fonoholizm posiada jednak określone objawy. Są nimi m.in. nie rozstawanie się z telefonem nawet na chwilę, głęboki dyskomfort gdy do dyspozycji nie ma naładowanego aparatu, noszenie ze sobą zapasowych baterii, odruchowe wykonywanie bezproduktywnych połączeń, nerwowe nasłuchiwanie czy ktoś dzwoni, używanie telefonu jako narzędzia do nieustannego kontrolowania bliskich oraz wiele innych.

Jak się jednak okazuje, z nałogu można zrobić nawet sport. W tym roku już po raz 3. odbyły się w Nowym Jorku mistrzostwa świata w pisaniu SMS-ów. Zawody polegały na najszybszym i bezbłędnym przepisaniu, przy pomocy telefonu komórkowego, zdań w ojczystym języku. Konkurs był podzielony na dwa etapy. Pierwszy trwał godzinę, a nazwany został "wyścigiem śmierci". Po nim nastąpił etap drugi, czyli dwuminutowa dogrywka. Pierwsze miejsce zajęli południowokoreańscy młodzieńcy. W mistrzostwach brali też udział przedstawiciele USA, Argentyny, Brazylii, Hiszpanii, Kanady, Meksyku, Australii, Indonezji, Nowej Zelandii, Rosji, RPA, Portugalii.

Źródła:
http://www.narkotyki.pl/nietypowe-uzaleznienia/uzaleznienie-od-telefonu/
http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Nastolatki-wysylaja-100-SMS-ow-dziennie,wid,12190375,wiadomosc.html?ticaid=1a07d
http://nalogi.wieszjak.pl/multimedia/203099,Fonoholizm---uzaleznienie-od-telefonu.html
http://www.tvn24.pl/26086,1638271,0,1,sms_y-na-igrzyska-a-gdzie-polacy,wiadomosc.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.