Facebook Google+ Twitter

Czy grozi nam powtórka z Minneapolis? - W jakim stanie są Polskie mosty?

Biuro prasowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ze spokojem patrzy na wydarzenia z Mineapolis, gdzie zawalił się dzisiaj most na rzece Missisippi. Zginęły cztery osoby, a dwadzieścia uważa się za zaginione. Tymczasem GDDKiA twierdzi, że nawet stuletnie mosty są w dobrym stanie i w żadnym razie nie grozi im zawalenie.

Most koło Łowicza jest najstarszą tego typu konstrukcją spawaną na świecie. / Fot. AKPAWobec katastrofy budowlanej w Minnesocie w USA warto zastanowić się na stanem podobnych obiektów inżynieryjnych w Polsce. Nie trudno domyślić się, że obserwując stan polskich dróg, stan polskich mostów, będących nierozłącznym elementem sieci transportowej może być równie fatalny. Na forach internetowych tuż po tragedii w Mineapolis pojawiło się multum głosów osób związanych z architekturą, inżynierią czy fizyką, którzy na podstawie zdjęć i filmów spekulowali na temat przyczyn katastrofy.

"Ja jako inżynier już teraz mogę dać przynajmniej częściową diagnozę przyczyn wypadku. Użyto za małej ilości zbrojenia a same pręty są stanowczo za cienkie. Sposób popękania betonu świadczy o ubogiej mieszance cementowej lub nie zachowaniu reżimu procesu twardnienia betonu. Pewnie zabrakło polewania wodą i osłony przed promieniami słońca."

Inni alarmują na temat lokalnych zagrożeń: " (...) Zawalił sie most to pewnie i u nas będą się walić. Np. Wyjazd do Wrocławia od strony autostrady - należy przejechać przez mały wiadukt gdzie znak określa dopuszczalne obciążenie 30T, a wszystkie tiry o DMC około 36 ton walą po nim, że aż tylko huczy, jak myślicie ile ten przedwojenny wiadukt jeszcze wytrzyma ?"

Katastrofy i awarie budowlane obejmują obiekty mieszkalne, publiczne, przemysłowe, kominy, wiaty, konstrukcje wspierające czy wreszcie właśnie mosty i wiadukty. Spośród katastrof mających miejsce w latach 1989-2004 te dotyczące mostów i wiaduktów stanowiły 3 proc. ogólnej liczby 2951 odnotowanych katastrof budowlanych. W 2004 roku najwięcej awarii wystąpiło w budownictwie mieszkaniowym, znacznie mniej w publicznym i przemysłowym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzaj katastrofy lub uszkodzenia, runięcia w latach 1989-2004 stanowiły 38 proc. wszystkich zdarzeń. W analizowanym okresie najwięcej uszkodzeń, bo aż 48 proc., stanowiły pęknięcia, tak samo w przypadku konstrukcji mostowych.

Wykres średnich ocen stanu inzynieryjnego obiektów mostowych w Polsce wskazuje, że w roku 2006 stan konstrukcji znacznie się polepszył. (Skala od 1 do 5) / Fot. GDDKiAZ informacji, które odnalazłem wynika, że stan mostów w Polsce uważany jest za dobry lub zadowalający, a wszelkie obiekty, budzące niepokój są poddawane pierwszorzędnym inwestycjom remontowym. Prawdopodobnie dużo wsparcia w tej kwestii uzyskać możemy z funduszy unijnych, przeznaczonych na infrastrukturę.

Jak można dowiedzieć się z informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, począwszy od 2000 roku mosty w Polsce są projektowane według zaostrzonych przepisów w zakresie obciążeń normowych. Oczywiście nakazy będą ściśle powiązane z ustaleniami Komisji Europejskiej d/s transportu. Projekty norm europejskich zakładają obciążenie mostów 400 kN na oś, co odpowiada naciskom coraz częściej spotykanych pojazdów nienormatywnych.

Dokument „Polityka Transportowa Państwa na lata 2005 – 2025” zakłada radykalną poprawę stanu technicznego sieci dróg wszystkich kategorii, w tym obiektów mostowych, jako integralnego elementu tej sieci. Przewiduje się likwidację zaległości w utrzymaniu obiektów mostowych, spowodowanych brakiem wymaganego poziomu finansowania w latach ubiegłych. W pierwszej kolejności będzie to dotyczyć mostów na drogach w korytarzach sieci transeuropejskiej oraz na pozostałych drogach obciążonych intensywnym ruchem samochodów ciężarowych. Ale co z mostami na drogach lokalnych?

- Spodziewany w najbliższych latach znaczny wzrost nakładów finansowych na rozwój infrastruktury drogowej, pozwoli również na poprawę stanu technicznego obiektów mostowych. Remonty i modernizacje mostów realizowane są w taki sposób, aby zminimalizować wszelkie związane z tym utrudnienia, a więc z wykorzystaniem mostów objazdowych (tymczasowych) oraz odpowiednich materiałów i przedsięwzięć organizacyjnych, umożliwiających skrócenie do minimum czasu remontu ale również zapewniających odpowiednią trwałość obiektów - dodaje ponadto GDDKiA. Należy jednak wziąć poprawkę na wciąż drożejące materiały budowlane i uważnie przyglądać się, aby przy tego typu inwestycjach oszczędzanie na materiałach nie brało góry nad stopniem bezpieczeństwa, by uniknąć podobnych katastrof co w USA.

Jeśli znasz most w Polsce, co do którego masz wątpliwości czy jest bezpieczny lub budzi od dawna zastrzeżenie kierowców, napisz do nas. Czekamy na wasze zgłoszenie. Media to My!

Zobacz największe mosty w Polsce
*W wypowiedziach z forów zachowano pisownię oryginalną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

[Już wytłumaczone na priv]

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmm, wczoraj TVP powołując się na kontrolę przeprowadzoną przez NIK, podał, że stan polskich mostów jest zły, więc jak to jest w końcu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry temat... +

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.08.2007 18:40

To oznacza, ze "niejaka Agata S." :-) rowniez zasluzyla na polowke, podobnie jak "niejaki", niestety byly Adam P. :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

+jak na razie w Polsce większych tragedii z tym zwiąanych nie było. Ale nie tak dawno w jakimś dzienniku pokazywali most (w fatalnym stanie, drewniany, rozpadający się), który miał zostać wyremontowany za unijne pieniądze. Ale część funduszy musi wyłożyć gmina, a nie wyłoży, bo już jest zadlużona i kredytu nie dostanie. Tak o to przepadły i unijne pieniądze i nadzieje mieszkańców na poprawę mostu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki. Ukłony dla niejakiej Agaty S., która zasugerowała temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szybki, dobry i pomysłowy! Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) To prawda szybki jesteś... A ja się pytam (bo ciągle o mostach się mówi po których jeżdżą samochody) co z wiaduktami kolejowymi przechodzącymi ponad drogami z tego co wiem one nie są w najlepszym stanie (a już nie mówię o wiaduktach nad rzekami czy dolinami tu bowiem to już klapa)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.08.2007 17:08

dobra... "dobry" cofam :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.08.2007 17:05

(+) szybki, sprytny i dobry... :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.