Facebook Google+ Twitter

Czy grozi nam reaktywacja moskiewskiego imperium?

Stary kontynent ufał, że Rosja się zeuropeizuje, gdy Lenin ogłosił NEP, później gdy Chruszczow zapowiedział destalinizację, a Gorbaczow- pieriestrojkę. Pucze 1991 i 1993 roku, a teraz produkcja rakiet balistycznych RS-24 świadczą, że możliwa jest reaktywacja imperium.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, przypomniał sobie czasy, gdy jako oficer KGB pracował dla Związku Sowieckiego na terenie NRD. Wówczas jednym z podstawowych elementów polityki zagranicznej Moskwy był szantaż. Teraz Putin ustami swych urzędników obwieszcza początek nowego wyścigu zbrojeniowego, który ma zagrozić głównie Polsce, ale także pozostałym krajom Unii Europejskiej. Kreml zapowiada bowiem nie tylko produkcję nowych rakiet balistycznych RS-24 (których mogą obawiać się Amerykanie), ale także systemów broni taktycznej, które mogą zagrozić tylko sąsiadom.

Ma to być odpowiedź na plany umieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej m.in. na terenie naszego kraju. Nie pomógł szantaż mięsny, więc Rosjanie sięgnęli po stare, wypróbowane w okresie zimnej wojny metody zastraszania Europy.

Już niewielu pamięta reakcje europejskie (w tym polskie) na próby puczu w Rosji w roku 1991 i 1993. Rządzący wtedy w naszym kraju wpadli w panikę (i mieli rację!). Nagle okazało się, że w wyniku zmian w Rosji znowu możemy być zagrożeni przez imperium moskiewskie. Czy Rosja jest już naprawdę na drodze do demokracji, czy też po krótkiej przerwie ponownie będzie dążyć do przywrócenia status quo z lat 80.?

Mentalność rosyjska ukształtowała się w okresie długiej niewoli mongolskiej, gdy klasa rządząca została całkowicie zdeprawowana przez najeźdźców z Azji. Gdy imperium przybrało formę dyktatury komunistycznej w roku 1917, rozwój tego systemu przybrał charakter cyklicznie powtarzających się zmian.

polskie tłumaczenie wykresu z mojej pracy "Die Bestaendigkeit des kommunistische Systems" - cykliczny rozwój systemu komunistycznego / Fot. Marek CiesielczykPo pierwszym krwawym okresie panowania bolszewików, Lenin - zmuszony przez tragiczną sytuację ekonomiczną - ogłosił w 1921 roku tzw. Nową Ekonomiczną Politykę (patrz załączony wykres). Europa miała nadzieję na liberalizację systemu komunistycznego. NEP potrwał 8 lat i następca Lenina - Stalin rozpoczął kolejną fazę komunizmu złośliwego - jak go nazwałem kiedyś w swojej dysertacji. Kolejna faza komunizmu przyczajonego rozpoczęła się po śmierci Stalina lub - jak można także twierdzić - dopiero w roku 1956. Fazę tę nazywa się również "destalinizacją". Trwała także tylko 8 lat. Breżniew po roku 1964 rozpętał zimną wojnę i bezwzględne prześladowania (w tym psychiatryczne) dysydentów. Ta faza komunizmu złośliwego skończyła się na początku lat 80., gdy Gorbaczow ogłosił swoją pieriestrojkę. Jeśli powyższy model rozwoju komunizmu miałby być poprawny, faza przyczajonego komunizmu gorbaczowskiego powinna się zakończyć w pierwszej połowie lat 90. Tak się o mało co nie stało. Pucz roku 1991, a potem 1993 byłby początkiem kolejnej fazy komunizmu złośliwego.

To, że Moskwa jest jednak w dalszym ciągu w defensywie, nie daje pewności, iż nie będzie chciała wrócić do modelu imperialnego. Nawet jeśli nie będzie to system czysto komunistyczny, nie oznacza, że inna forma moskiewskiego totalitaryzmu nie może nam zagrozić. Być może obecne wymachiwanie przez Putina RS-24, to tylko rodzaj pogróżek, które mają wymóc na Amerykanach, Polakach czy Czechach rezygnację z tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej. Nie można jednak wykluczyć, że będziemy mieli do czynienia z próbą swego rodzaju reaktywacji imperium rosyjskiego.

Tym, których zainteresowała teoria cyklicznego rozwoju systemu komunistycznego, polecam dwie publikacje: moja praca: "Die Bestaendigkeit des kommunistischen Systems",
kliknij poniżej: https://opacplus.bsb-muenchen.de/InfoGuideClient/start.do?Login=opacextez&SearchType=1&Query=-1%3dmarek%20ciesielczyk&BaseURL=https%3a%2f%2fopacplus.bsb-muenchen.de%2fInfoGuideClient%2fstart.do%3fLogin%3dopacextez%26SearchType%3d1

oraz mój artykuł: "Will Perestroika Survive Until 1993?",
kliknij poniżej: http://www.jis3.org/contents1991.htm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pamietam takie czasy kiedy w podobnym stylu opowiadano o komunistycznych Chinach... Dzis swiat nie moze sie bez obyc bez ich produktow a ludzie spragnieni kariery emigruja z Nowego Jorku do Pekinu...
Coz sie stalo? Dokladnie "nie wiadomo" ale nad Chinami zawisl demoklesowy miecz demografii... Za duzo ludzi, za malo jedzenia....

Rosja tez ma swoj demoklesowy miecz i o nim coraz glosniej... Rosjanie.... wymieraja na potege... i do tego na swoje nieszczescie maja za duzo ropy i gazu... O potencjale ekonomicznym Rosji zdaja sie wiedziec wszyscy... Tzn. wszyscy oprocz samych Rosjan... Autor jakos nie wspomnial, ze 100 lat temu emigrowano z Polski za chlebem do przeboogatej Syberii... Ten kraj ma wciaz przed soba wspaniala przyszlosc....

Komentarz został ukrytyrozwiń

niestety nie ma mozliwości "otwarcia" całej pracy, ani w/w artykułu
- w pierwszym przypadku można wejść na rejestr katalogowy tej mojej pracy w Bawarskiej Bibliotece Państwowej i można internetowo wypożyczyć tę pracę (w języku niemieckim), mam na myśli "Die Bestaendigkeit des kommunistischen Systems")
- w drugim przypadku można jedynie nabyć egz. archiwalny pisma "Journal of Intedisciplinary Studies", wydawanego w Santa Monica w Kalifornii z moim artykułem w języku angielskim "Will Perestroika Syrvive Until 1993".
- podałem te linki dla tych, którzy wykazaliby jakieś szczególne zaintersowanie zmianami w Rosji, niestety ani w przypadku bawarskiej biblioteki, ani tego pisma kalifornijskiego nie wprowadzono jeszcze treści tych publikacji do internetu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.