Facebook Google+ Twitter

Czy gry komputerowe mogą mieć na nas dobry wpływ?

Dorośli zwykle zakładają, że filmy, telewizja i gry komputerowe mają zły wpływ na dzieci. Jak jest naprawdę?

Sonda

Czy większość gier na rynku ma dobry wpływ na dzieci?

Dorośli obwiniają przy tym media za wywołanie tych różnych problemów. Wydaje się, że badania wykrywają powiązania między mediami przemocy i złego zachowania u dzieci. Media nie zawsze muszą powodować przemoc, mówi James Gee. Gee jest profesorem nauki w University of Wisconsin-Madison. Pojawi się grupa kilkunastoletnich chłopców, którzy w wyniku długiego spędzania czasu przed komputerem strzelają do szkoły i już tworzy się problem. Oczywiście, że ja też grałem w gry komputerowe, mówi Gee. Każdy to robi. To tak, jakby obwiniać żywność, ponieważ mamy otyłych ludzi. „Gry komputerowe i wideo są niewinne wobec większości zarzutów” - mówi Gee „gry mogą tak naprawdę zrobić wiele dobrego”. Coraz większa liczba naukowców zgadza się z Gee. Jeżeli są stosowane w odpowiedni sposób, gry komputerowe mają potencjał, by nas inspirować. Mogą pomóc graczom w poprawie koordynacji i zwiększyć umiejętności wizualne.

 / Fot. ArpingstoneDobre gry wideo są wyzwaniem, zabawą i zmuszeniem do główkowania. Nawet dzieci, które nie mogą usiedzieć w szkole mogą spędzić godziny próbując rozwiązać wszystkie zagadki gry komputerowej. Dzieci ze zdiagnozowanym ADHD, mogą grać w gry na komputerze przez nawet 9 godzin. Gra skupia uwagę w określony sposób, w taki, w jaki nie może tego uczynić szkoła. Zniewalająca moc gier wideo może leżeć w ich interaktywnym charakterze. Gracze nie muszą tylko siedzieć i patrzeć. Oni mogą uczestniczyć w akcji i rozwiązywać problemy. Oczywiście dzieci, które grają w gry komputerowe często wiedzą więcej o komputerach niż ich rodzice. Gee widział wielu młodych graczy, którzy potem stali się najlepszymi informatykami w college'u. Jeden dzieciak został nawet asystentem w trakcie pierwszego roku studiów, ponieważ szkolne kursy komputerowe były dla niego zbyt łatwe.

Gry wideo mogą również poprawić umiejętności czytania. Na przykład w grze Animal Crossing gracze stają się postaciami, żyjącymi w mieście pełnym zwierząt. W trakcie gry można kupić dom, odbywać podróże z miasta do miasta, wchodzić do muzeów, a także do innych budynków czy instytucji. Przez cały czas można pisać z innymi graczami i rozmawiać ze zwierzętami. Ponieważ dzieci są zainteresowane grą, czytają teksty na poziomie znacznie powyżej ich klasy, nawet jeśli twierdzą, że nie lubią czytać. Gry mogą być wzorem dla nowych zainteresowań. Po grze w nazwie Age of Mythology, mówi Gee, dzieci, podobnie jak jego ośmioletni syn, często zaczynają chodzić do biblioteki i sięgać po książki o mitologii. Mogą dołączyć się również do grupy dyskusyjnej lub uczestniczyć w czacie internetowym na temat postaci mitologicznych. Dla dziecka uczestniczącego w grze historia może ożyć na nowo.

Gry wideo mogą również przyczynić się do poprawy zdolności wzrokowych. Odkryli to naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku. W badaniu gracze w wieku 18 i 23 miały lepszą spostrzegawczość od tych, którzy nie grali tak często albo nie grali w ogóle. Mogli śledzić więcej przedmiotów na raz i mogli szybciej odnajdywać obiekty w pomieszczeniu, gdzie zostały umieszczone w sposób nieuporządkowany i chaotyczny. Patrząc na jasną stronę gier komputerowych rodzic może spróbować bardziej zbliżyć się do dziecka. Gry dla dzieci mogą stanowić wspólne spędzanie wolnego czasu, w którym dzieci i dorośli uczą się od siebie. Poprzez otwarcie kanałów komunikacji i zrozumienia, może kiedyś my będziemy chwalić gry i ich wpływ na społeczeństwo, a nie tylko mówić, że źle działają na nasze dzieci. Musimy się jeszcze wiele dowiedzieć na temat tego jak gry wpływają na nas i na nasze dzieci. Musimy jednak również dowiedzieć się, jak je wykorzystać na naszą korzyść.

Źródło: Badania własne autora, http://jamespaulgee.com/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wyciąganie daleko idących wniosków bez rzetelnych badań (brak grupy kontrolnej) to takie typowe dla hamerykańskich naukowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.