Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25207 miejsce

Czy heavy metal to muzyka satanistyczna?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-28 12:22

„Jesteśmy przeciwnikami narzucania ludziom jakiegoś kieratu wszelakiej zorganizowanej religii''. Kim są i co chcą powiedzieć po przez graną przez siebie muzykę przekazać zespoły metalowe?

Muzyka metalowa powszechnie używana jest za gatunek nieznany, nielubiany, a także pomijany przez media na całym świecie. Pomimo tego ma swoich wiernych wyznawców na całym świecie, czego najlepszym dowodem jest organizowany, co roku festiwal tej, że właśnie muzyki w niemieckiej miejscowości Wacken , gromadząc, na którym co roku 40 tysięcy fanów ciężkiego grania z około dwudziestu krajów z całego świata. Na wspomnianym festiwalu grają zespoły grające różne gatunki metalu. Owy festiwal trwa trzy dni (rozpoczyna się w czwartek wieczorem, a kończy w sobotę wieczorem).Jednak zespoły grające muzykę metalową jak i jej fani cieszą się złą sławą głównie za sprawą przypięcia im etykiety satanistów. Czy rzeczywiście zespoły metalowe są satanistami jak się powszechnie uważa?

Jak twierdzi socjolog Uniwersytetu Gdańskiego B. Hoffman „fani muzyki heavy metalowej nie są satanistami w pełnym tego słowa znaczeniu bowiem nie wyznają ideologii satanistycznej ,a z wyznawcami kultu szatana łączy ich jedynie wygląd’’.

Skąd wziął się, zatem stereotyp, że zespoły grającą muzie metalową i jej fani to sataniści?. Zła sława muzyki metalowej może brać się po prostu z niechęci grupy badaczy kościelnych zajmujących się problemem satanizmu do tej muzyki. Bowiem to oni najczęściej wysuwają taką oto tezę. Jednak ich oskarżenia nigdy nie mają potwierdzenia w rzeczywistości.
Piotr Szarczewski w książce „Satanizm w Polsce’’ wymienia kilka przykładów argumentacji badaczy kościelnych mających potwierdzać ,że muzyka heavy metalowa mam ścisły związek z satanizmem oto jeden przykładów wymieniony w książce:
A.J
Nowak stwierdza że „ każda muzyka typu rock
jest z założenia
satanistyczna’’. Ponadto mówi, iż istnieje „demon rock, który zniewala młodych ludzi’’.

Istnieją jednak bardziej poważne zarzuty w stosunku do muzyki metalowej.
Takim najpoważniejszym zarzutem w stosunku do tego rodzaju muzyki jest to , że zespoły wykorzystują tak zwany ukryty przekaz podprogowy , aby propagować ideologie satanistyczną.
Taki zarzut postawiono na przykład zespołowi Judas Priest . Grupie zarzucono, że pod wpływem ich piosenki "Better by You, Better Than Me” dwojga nastolatków popełniło samobójstwo. Oskarżyciele chcieli udowodnić ,że w utworze znajduje się ukryty przekaz podprogowy mówiący „ Zrób to ‘’ co miało nakłonić dwojga młodych ludzi do popełniła samobójstwo . Ten proces jak i każdy inny wytaczany grupą metalowym zakończył się uniewinnieniem grupy.
Muzycy i autorzy tekstów bronią się często twierdząc, iż każdy interpretuje tekst piosenki na swój sposób.

Inną przyczyną złej sławy muzyków i fanów muzyki metalowej są grupy religijne, które mają swoje instytucje wyspecjalizowane właśnie w zwalczaniu niebezpiecznych ich zdaniem treści zawartych w tekstach piosenek. W latach osiemdziesiątych w USA istniała czarna lista piosenek i zespołów zakazanych. Stworzona przez Rodzicielskie centrum cenzury, a nazywała się brudna piętnastka, która dzieliła utwory ze względu na zawartość w nich takich treści jak przemoc, sex, narkotyki, alkohol.

Podobne lista powstała także w Polsce, a jej autorem jest Ogólnopolski Komitet obrony przed sektami Ryszarda Nowaka.
Dokument nazywa się raport o zespołach satanistycznych i powstał w 2007 roku. W raporcie znalazły się miedzy innymi grupy, które zdaniem autorów raportu są odpowiedzialne za propagowanie satanizmu w Polsce. Czarna lista zespołów zawiera 15 grup z polski oraz 27 zagranicznych.
Oprócz zespołów propagujących satanizm w raporcie można znaleźć także listę wszystkich najpopularniejszych imprez satanistycznych, które odbyły się w kraju.

Co na ten temat mają do powiedzenia zespoły grające muzykę heavy metalową? Jeden z pierwszych zespołów metalowych, który zaczął podkreślać w swoich tekstach związki z demonami i szatanem był Black Sabath. W konsekwencji doprowadziło to do tego, że zaczęto o muzykach zespołu mówić, że są satanistami. Gitarzysta i kompozytor zespołu Black Sabath ,a potem Heaven and Hell
Tomy Iommi opowiada w filmie dokumentalnym „ historia Heavy metalu” -„
znamienna rzecz miała miejsce w europie gdzie jedna z parafii nie chciała abyśmy zagrali koncert w ich mieści
i nie zagraliśmy byli w stanie do tego doprowadzić zabronili występu i ten kościół spłonął nie mieliśmy z tym nic wspólnego ,ale kościół spłonął i chcieli nas w to wrobić ,że to nasza wina i od tego właśnie wszystko się zaczęło”

Z kolei nie żyjący już wokalista grupy Heaven and Hell oraz Black Sabath
Ronny James Dio uważany także
za propagatora słynnego gestu rogów szatana w tym samym dokumencie
mówi o wpływie religii i wiary na tworzoną przez siebie muzykę
-„ Jakoś od dziecka bałem się sióstr zakonnych i wielkich „ pingwinów ‘’ którzy mogą zbić mnie po głowie linijką, potem straszenie ,ze jak zrobisz coś złego pójdziesz do piekła gdzie będziesz cierpiał potworne męki to blef. Dla mnie cały świat to niebo i raj w naszych głowach żyjemy w piekle lub raju.Odziedziczyliśmy Boga i diabła i do nas należy decyzja, która drogą podążymy’’.

Corey Tylor wokalista zespoły”Stone Sour” oraz
„Slipknot ‘’ podkreśla znaczenia symboli jakim posługują się zespoły metalowe- „ jak nie pomyśleć o odwróconym krzyżu myśląc o grupie Black Sabath ,jak nie pomyśleć o pentagramie słuchając muzyki zespołu Slayer to są symbole obrazy które kojarzą
się
z konkretnym zespołem konkretnym brzmieniem i nie wydaje mi się ,żeby któryś ze wspomnianych
zespołów
z nich korzystający chciał aby światem rządził szatan’’.

Z kolei Tom Aroya wokalista grupy
„Slayer ‘’,która otwarcie w swojej muzykę i tekstach atakuje wiarę i religię twierdzi -„ to co robimy jest sztuką ,a sztuka odzwierciedla nastroje społeczne koncentrujemy się na ciemniej stronie bo ją najlepiej widzimy. Zło jest wszędzie i drzemie w każdym z nas niektórzy lepiej je kontrolują od innych.Bez względu na religie, w jaką wierzysz dobrze wiemy, co jest złe, są rzeczy, których nie robimy ci, którzy tego nie rozumieją lub nie wierzą nie sprawują nad sobą kontroli duchowej. W takim przypadku nie ma znaczenia, w co wierzysz”.

Natomiast w Polsce według raportu Nowaka polskie zespoły najbardziej propagujące satanizm to olsztyńska grupa „ Vader’’, pochodząca z Katowic grupa „ KAT’’, oraz najpopularniejszy ostatnio zespół metalowy „ Behemoth’’.

O tym ostatnim zwłaszcza w ostatnich miesiącach głośno głownie za sprawą udziału lider grupy Adama „Nergala’’ Darskiego w rozrywkowym programie The Voices of Poland. Zdaniem hierarchów kościelnych oraz grup religijnych ktoś, kto wyznaje poglądy satanistyczne nie powinien być promowany zwłaszcza w telewizji publicznej.

Sam zainteresowany mówi o sobie jestem niebezpieczny dla pewnego grona bo walczę na scenie o to , aby młodzi mieli wybór , nie zgadzam się na to ,że tylko kościół ma monopol na wiedzie i prawdę tylko dlatego ,że podyktował je „Bóg” .

W podobnych tonach wypowiada się inny Piotr „ Peter’’ Wiwczarek wokalista i lider death metalowego zespołu Vader, która także znalazła się na czarnej liście grup prorogujących satanizm. „ Peter’’ o swoim zespole mówi –„ jesteśmy antyreligijni, ponieważ sprzeciwiamy się po przez naszą muzykę narzucaniu ludziom jakiegoś kieratu odciąganiu ich od własnego życia, oraz wszelakiej zorganizowanej religii. Nie narzucamy i nie chcemy nikomu nic narzucać, ludzie mają prawo mieć wybór’’.

Czy zatem muzycy grający muzykę metalową i jej fani to sataniści? Myślę, że najlepiej na te pytanie najlepiej odpowiedział Alice Cooper jeden z najbardziej kontrowersyjnych muzyków rockowych, –„ jeśli szukasz prawdziwych satanistów to nie znajdziesz ich wśród zespołów rockowych czy metalowych, bo dzieciaki grające głośno na gitarach i pokazujący słynny znak rogów szatana to żaden satanizm tylko Halloween’’.

Jednak metalowcy to niezwykle duża subkultura, do której należą ludzie wyrażający swoje zdanie po przez muzykę, jaką słuchają, które nie zawsze idzie w parze z ogólnym nurtem światopoglądowym. Dzięki temu, że słuchają tej ,a nie innej muzyki czują ,że należą do jakieś wspólnoty która wyznaje te same wartości co oni. Skala tego zjawiska jest na tyle duża, że w Wielkiej Brytanii podjęto próbę zarejestrowania Heavy metalu, jako związku wyznaniowego. Taką akcje zainicjowało pismo poświecone muzyce metalowej „ Metal Hammer’’ nawołując fanów tego rodzaju muzyki do podawania Heavy metalu, jako wyznawanej przez siebie religii. Jeśli akcja by się powiodła to heavy metal stałby się rów prawną religią w Wielkiej Brytanii jak judaizm ,islam czy katolicyzm.
(Kamil Pawłowski)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.