Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

95 miejsce

Czy herbata z cytryną lub miodem wspomaga nasze zdrowie?

Herbata z miodem lub cytryną - połączenia tych produktów wydają nam się zupełnie oczywiste i proste. Jednak, czy faktycznie takie zestawienie pozytywnie wpływa na nasz organizm?

Często wydaje się nam, że połączenie niektórych produktów korzystnie wpływa na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. "Wydaje nam się" - to określenie trafnie opisuje niektóre, z pozoru zdrowe, potrawy. W większości przypadków połączenie pewnych produktów ze sobą, powoduje, że tracą one swoje pozytywne właściwości, które nasz organizm mógłby przyswoić, gdybyśmy spożywali je pojedynczo.

Herbata z cytryną / Fot. Alina Zienowicz, GNU 1.2, wikipedia.plPrzekazywana z pokolenia na pokolenia babcina mądrość, że to właśnie herbata z cytryną jest najlepszym lekiem na przeziębienie, znana jest chyba każdemu z nas. Jest oczywiście w tym trochę racji. Polifenole herbaty są bardzo dobrymi sojusznikami w walce z wirusami, gdyż hamują ich rozwój. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy podczas przeziębienia pijemy herbatę z cytryną. W liściach herbaty znajduje się od 700 do 2000 mikrogramów glinu. Po zalaniu ich wrzątkiem, glin (czyli aluminium) stanowi około 27 proc. całego naparu. W czystej formie nasz organizm nie jest w stanie tego przyswoić. Jednak po dodaniu soku z cytryny doskonale zaczyna się wchłaniać w postaci cytrynianu glinu, przy czym jego ilość wzrasta nawet 50 razy. Z punktu widzenia naukowców połączenie herbaty i cytryny prowadzi do akumulacji glinu w mózgu, co może stać się przyczyną choroby Alzheimera. Badania wykazały także, że częste przyjmowanie dużych dawek glinu w dzieciństwie, skutkować może w późniejszych latach mniejszą wydolnością lub upośledzeniem wątroby. Picie herbaty z cytryną nie jest wskazane także podczas leczenia złamań. Nie jest także odpowiednia dla osób z odwapnieniem kości.

Miód / Fot. Jonik, Creative Commons, wikipedia.plDiastaza, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie skrobii i innych wielocukrów oraz inwertaza odpowiedzialna za rozkład wiązań fruktofuranozydowe i hydrolizę sacharozy do fruktozy to dwie substancje chemiczne, które mają ogromny wpływ na uzdrawiające właściwości miodu. Oczywiście herbata z miodem dla wielu z nas stanowi odpowiednik leków na grypę czy przeziębienie. Jest w tym pewna doza prawdy, ale żeby kuracja była w stu procentach skuteczna spełnić trzeba jeden warunek - herbata nie może być gorąco. Wrzątek o połowę zmniejsza właściwości diastazy i inwertazy, a więc miód traci połowę swoich właściwości.

Co radzą specjaliści? Według nich najlepszym rozwiązaniem na przeziębienie czy dolegliwości grypowe są: letnia herbata z miodem lub herbata z sokiem malinowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Marta
  • Marta
  • 20.06.2011 12:02

Tak, zgadzam się, cytryna bardzo zmienia smak herbaty. Ja od lat nie pije takiej herbaty, nie słodzę tez. Czasem zdarza mi się pić herbatę z miodem, ale to tylko (właśnie) podczas przeziębienia. Zresztą wszelkie dodatki zabijają prawdziwy smak herbaty, czytałam o tym bardzo ciekawy artykuł na blogu klubu miłośników dobrej herbaty. Warto wiec nauczyć pić się herbatę "saute";)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to co. Mam to w nosie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem śmiać się czy płakać. Zobaczymy jakiego wieku dożyją ci wszyscy mądrale i naukowcy. Moja babcia i wszyscy w rodzinie pili i piją na przeziębienie herbatę z cytryną, na zmianę z sokami i miodem nie zapominając o mleku z masłem miodem i czosnkiem, imbir tez jest używany. Konkludując, mądra zasada mówi we wszystkim zachowaj umiar. I dzięki tej zasadzie ludzie z tamtych pokoleń, byli zdrowsi na ciele i umyśle. Dożywając nie rzadko 100 lat. Co temu naukowemu pokoleniu chyba będzie osiągnąć trudno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

27 procent glinu - ale może w suchej masie. Od kilku lat piję gorzka herbate lub osłodzoną miodem - tak jak nauka zaleca (nie gorącą). Bardzo interesująca nauka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel
  • Daniel
  • 01.06.2011 11:52

Herbata ogólnie wspomaga nasze zdrowie :) Polecam poczytać na ten temat na tym blogu www.klub.dilmah.pl/blog

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególnie cytryny nasączone środkami konserwującymi, zmieniają smak herbaty. Tak herbatka może być raczej trująca niż lecznicza. Od lat już nie pijam herbaty z cytryną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.