Facebook Google+ Twitter

Czy Heweliusz wyprzedzi Lema w drodze na orbitę?

Lem i Heweliusz to polskie satelity naukowe, budowane w ramach międzynarodowego programu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE). Pod koniec 2013 r. zostaną umieszczone na orbicie, by prowadzić pomiary gwiazd. Który będzie pierwszy?

Satelita Lem / Fot. screen you tube Specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN przygotowują projekty polskich satelitów naukowych BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz. Bliźniacze satelity budowane są w ramach międzynarodowego programu BRIght Target Explorer Constellation (BRITE). Znajdą się w grupie sześciu satelitów konsorcjum kanadyjsko-polsko-austriackiego na orbicie, by obserwować jasne gwiazdy dla pomiarów astrosejsmologicznych. Zostaną umieszczone na wysokości 800 km, skąd przez kilka lat będą prowadzić precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Pozostałe projekty to dwa kanadyjskie, które zostaną wystrzelone po polskich oraz dwa austriackie, które już zostały wyniesione na orbitę 25 lutego tego roku za pomocą indyjskiej rakiety PSLV. Satelity BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz wkrótce pójdą w ich ślady.

Lem od ponad roku jest już złożony i przetestowany. Miał trafić na orbitę 28 września 2012 roku za pomocą rakiety Dniepr, jako ładunek dodatkowy. Ale we wrześniu pojawiły się informacje o opóźnieniu tego lotu, m.in. z powodu opóźnień przy budowie głównego ładunku tej rakiety - DubaiSat-2. Wówczas przewidywano start tej rakiety Dniepr na początek 2013 roku. W marcu natomiast przewidywano, że lot BRITE-PL Lem nastąpi "nie wcześniej niż" w trzecim kwartale tego roku. Obecnie podaje się termin listopadowy, ale są też spekulacje, że lot zostanie odłożony, bo rakieta Dniepr nie poleci w tym roku..

Dopiero po sierpniowym starcie rakiety Dniepr z satelitą KOMPSat-5, poprzedzającej o dziesięć tygodni start Lema, naukowcy będą mogli określić, czy uda się dotrzymać listopadowego terminu. Rosjanie często opóźniają loty. Większość opóźnień ma naturę polityczną - w tej kwestii trwają spory pomiędzy Ukrainą, Rosją i Kazachstanem.

Wszystko wskazuje, że w przypadku tych opóźnień wyprzedzi Lema Heweliusz, mimo że ten jest dopiero w lipcu składany a potem będzie potrzebował on jeszcze około dwóch miesięcy testów.Planowo zostanie wyniesiony na orbitę 10 grudnia 2013 na pokładzie chińskiej rakiety CZ-4C. W tym przypadku data startu wydaje się być pewna, gdyż Chińczycy rzadko opóźniają swoje starty, nie więcej niż kilka tygodni w przypadku większych problemów technicznych. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed końcem tego roku BRITE-PL Heweliusz znajdzie się na orbicie.

W tej chwili scenariusz rozwoju wydarzeń nie jest pewny. Wydaje się jednak coraz bardziej prawdopodobny wcześniejszy start Heweliusza. Więcej informacji o dacie startu Lema powinno być dostępnych pod koniec sierpnia.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Lem już nadaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.