Facebook Google+ Twitter

Czy Hollande zmiękczy Merkel?

Z godzinnym opóźnieniem rozpoczęło się spotkanie w Berlinie nowego prezydenta Francji Francoisa Hollande'a i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. W prezydencki samolot Hollande'a uderzył piorun. Czyżby była to zapowiedź burzliwego spotkania?

 / Fot. PAP/EPA/RAINER JENSENOczy całego finansowego świata zwrócone są teraz na Berlin, gdzie kanclerz Niemiec i najbardziej wpływowa kobieta wg "Forbesa", Angela Merkel, podejmuje po raz pierwszy nowego prezydenta Francji - Hollande'a.

Jeszcze niedawno, bo 7 maja Merkel nie widziała żadnych możliwości na zmiany w z takim trudem wynegocjowanym pakcie fiskalnym, który nota bene został już ratyfikowany przez Grecję i Portugalię. Renegocjacja paktu była natomiast jednym z haseł pod jakimi stanął do boju o fotel prezydencki Hollande. Niemiecka kanclerz z kolei przeforsowała, nie bez głosów niezadowolenia zza Odry, politykę drastycznych oszczędności.

Dodatkowej grozy nadaje sytuacja w Grecji. Już w poniedziałek z depozytów w greckich bankach wypłynęło 700 milionów euro, a niedługo przed wylotem Hollande'a do Berlina, Europę obiegła informacja o konieczności rozpisania przedterminowych wyborów w Grecji.

Nie ma co ukrywać, że to niemiecko-francuski silnik ma wyciągnąć europejską gospodarkę z kryzysowego dołka, jednak kompromis między lewicowym Hollandem a prawicową Merkel może nie być najłatwiejszy do osiągnięcia.

Po wieczornym spotkaniu wiemy już dziś jednak, że Merkel i Hollande chcą nadal wspierać Grecję w strefie euro, a to bardzo ważna deklaracja.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.