Facebook Google+ Twitter

Czy homofobia jest niemoralna?

Dla większości swoich przeciwników homoseksualiści wciąż pozostają bardziej wyobrażeniem niż realnym zjawiskiem, a źle przygotowane ankiety nie pomagają nam poznać prawdziwych nastrojów w społeczeństwie.

"Geje tworzą listę polityków homofobów". "Homofobia" to ciekawe słowo. Właściwie powinno określać strach przed ludźmi. My upieramy się, by nazywać tak ludzi niechętnych homoseksualistom. Zjawisko to jest w języku naturalne, np. słowo "sarkofag" można dosłownie przetłumaczyć jako "pożeracz mięsa". Jednak w przypadku "homofobii" niezręczność określenia wydaje się głębsza.

Sama "fobia" nie jest niczym złym, nawet jeśli niepożądanym. Człowiek, który czegoś się boi nie jest w żaden sposób niemoralny podobnie jak człowiek ogarnięty na przykład arachnofobią czy jakimkolwiek innym rodzajem fobii. Z większości tych fobii wyleczyć się jest zresztą dużo prościej niż z orientacji seksualnej. Mówię to bez żadnej ironii: bądźmy bardzo tolerancyjni dla homofobów!

Wszystko się miesza wraz z niefortunnymi badaniami statystycznymi. Badacze zadają pytania w rodzaju "Czy chciałbyś aby twoje dziecko związało się z osobą tej samej płci?" - a negatywny wynik interpretują jako "powszechną w społeczeństwie homofobię". Niestety, żeby robić prawdziwe badania - trzeba umieć zadawać odpowiednie pytania. My jednak jesteśmy wciąż zalewani pseudostatystykami pisanymi na zlecenie takich czy innych grup.

Wyobraźmy sobie ankietę: "Czy wolałbyś, żeby twoja córka związała się z wysokim i szczupłym mężczyzną o bujnej czuprynie czy z niskim, przy kości i łysym?" Takie ankiety odwołują się wprawdzie do pewnych realnych uprzedzeń i przekonań, ale powstrzymałbym się przed wyciąganiem zbyt daleko idących wniosków. Więcej mówią one o poglądach ankietera niż ankietowanych.

Brak akceptacji może mieć bardzo różne oblicza, a w konfrontacji z rzeczywistością, bardzo często zmieniamy zdanie. Ponieważ boimy się tego czego tak na prawdę nie znamy. Strachy czają się w ciemnym pokoju lecz gdy zapalimy światło, okazuje się, że jednak nic się tam nie czai.
Dla większości swoich przeciwników homoseksualiści wciąż pozostają bardziej wyobrażeniem niż realnym zjawiskiem.

Listy z nazwiskami nie są narzędziem kulturalnym i pokojowym. Powinniśmy walczyć z uprzedzeniami i poglądami a nie z ludźmi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (69):

Sortuj komentarze:

Bla, bla, bla.
Co ten tekst przekazuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"A wiesz, Adamie, że w Polsce też możnaby bez problemu taką partię założyć?"
W Polsce ? Bez problemu ? W katolickim, nietolerancyjnym kraju stojącym o krok od totalitaryzmu ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku:

"Boję się tych bolszewików, którzy niosąc hasła równości, szykują nam dyskryminację tych, którzy są według nich ideologicznie niepoprawni. Tacy ludzie doprowadzili w Holandii do legalizacji zboczonej i chorej partii pedofilów"

To jest oczywiste zrównanie osób działających na rzecz uprawnienia LGBT z pedofilami.

A moja odpowiedź:

"A wiesz, Adamie, że w Polsce też możnaby bez problemu taką partię założyć?"

spotkała się z sugestią zupełnie jednoznaczną:

"To załóż, Grześku, jako wzór tolerancji, poprawności politycznej i oświeconych poglądów w Polsce."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janku. Dobry tekst. Krótko, zwięźle na temat i fachowo. I wcale nie blogowo ;) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo jestem grzecznym człowiekiem i jak ktoś mnie pyta, to odpowiadam :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym, chciałbym zauważyć, że w swojej wypowiedzi nie twierdziłem, że Polska jest krajem faszystowskim, ale że obecna sytuacja gejów i lesbijek jest bliska tej, w której znajdowali się Żydzi w Niemczech w latach 30. Twierdziłem również, że partia rządząca jest faszyzująca.
To tak dla uściślenia tłumaczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska oczywiście nie jest krajem faszystowskim, ale mam nadzieję, że nikt nie będzie nikomu wmawiał, iż Młodzież Wszechpolska słynnym gestem zamawiała piwo, ok? Ta sama organizacja jednocześnie była długo młodzieżówką LPR a więc partii, która współrządziła. Problemem nie jest na szczęście to, że Polska jest krajem faszystowskim, ale to, że istnieje cicha akceptacja zachowań faszystowskich. Radio Maryja, które szerzy nienawiść, rząd który też szerzy nienawiść. Chcecie mi wmówić, że to nic złego że minister (o zgrozo!!!) kultury mówi, że rządy PiS to będzie czarna noc dla homoseksualistów? To nic złego, że za przeproszeniem minister edukacji mówi o tym, że homoseksualizm to choroba, że trzeba to leczyć choć nie za bardzo wiadomo jak bo skoro lekarze dawno uznali, że to nie choroba to nie ma terapii, która pozwalałaby "wyjść z tego". Jego partyjny kolega insynuuje, że można postawić znak równości między słowami gej i pedofil. I to nie jest partia, która była na marginesie życia politycznego tylko partia, która współrządziła i powierzono jej resort, który jest niezwykle wrażliwy a więc ministerstwo edukacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiesz co Maćku... zastanawiam się, po co mam się jeszcze przejmować tym co ludzie o mnie sądzą?
Kiedy parę lat temu mówiłem dziennikarzom, że boję się koalicji PiS-LPR-Samoobrona to mnie wytykano palcami, jako histeryka, który gada bzdury, bo przecież "Polacy nie są głupi i nie dopuszczą do takiej sytuacji, w której nacjonaliści będą współrządzili z populistami".
A kiedy po wyborach mówiłem, że premierem nie będzie Kaczyński, to się ze mnie śmiano, że przecież to nienormalne, żeby szef partii zwycięskiej nie był premierem.
A kiedy mówiłem, że Policja zacznie inwigilować środowisko gejowskie na skalę nie spotykaną od 1985 roku, to się ze mnie śmiano, że znowu histeryzuję.
Mam wymieniać dalej moje przypuszczenia, które już się sprawdziły?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście w Polsce nie ma faszyzmu. Nie ma też nawoływania do nienawiści, nie ma zabójstw na tle homofobii, nie ma rasizmu, nie ma żadnego zła, poza Układem.


Maćku. Mam dosyć milczenia i modlenia się o cud. Moim celem jest wyrażenie moich obaw, przewidywań i opinii.
Nikt nie musi się ze mną zgadzać. Niech tylko chociaż przez chwilę pomyśli...

Komentarz został ukrytyrozwiń

macikulwie Faszyzm w Polsce jest tuż tuż....jeszcze go niby nie ma? bo prawo nawet zabrania propagowania go!!!! ale już go czuć w powietrzu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.