Facebook Google+ Twitter

Czy i ty popierasz krwawe święta?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-12-24 17:36

Czy świętowanie bez zabijania nie jest możliwe? Obok pięknych tradycji, takich jak dzielenie się opłatkiem, kultywujemy zupełnie niedorzeczny rytuał zabijania ryb. I to ma się nazywać Boże Narodzenie? Nie, to się nazywa hipokryzja.

Karpie trafiają do sklepów żywe... / Fot. Paweł Łacheta Express Ilustrowany"Bóg się rodzi, karp truchleje"... Po wielu kilometrach transportu wycieńczone ryby trafiają do ciasnych basenów w hipermarketach, w których tlen to dobrodziejstwo. Ale to dopiero początek męki - po wyłowieniu i zważeniu czeka ich "wyrok". Zafoliowane, bez wody i tlenu leżą przyciśnięte w koszyku kupującego pod chlebem, dżemem i papierem toaletowym. Jeśli jakimś cudem udaje im się przeżyć, trafiają na deskę w kuchni. I to już ostatni przystanek rybiej niedoli. Wyrok zostaje wykonany - tasakiem, nożem, albo po prostu młotkiem...

Przerażające? Tak. Ale jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że chodzi o jedną z tradycji Bożego Narodzenia... Organizacje pozarządowe spotykają się z rażącymi przypadkami łamania praw ryb w całej Polsce.
- Brutalne wyławianie, ważenie, upuszczanie ryb na posadzkę, ranienie ich i zabijanie. Ta ogromna krzywda dotyczy wielu milionów zwierząt - wymienia Katarzyna Biernacka ze Stowarzyszenia Empatia.

Tymczasem karpie podobnie jak inne ryby są zwierzętami, a więc czującymi istotami.
- To banał, ale trzeba go powtarzać, gdyż w okresie przedświątecznym odnosi się wrażenie, że ludzie mają ryby za ziemniaki czy marchewkę - dodaje Biernacka.

Viva / Fot. Stowarzyszenie VIVANaukowcy nie mają wątpliwości, że ryby cierpią tak samo jak ludzie.
- Ryby mają te same zakończenia bólowe co ssaki i odczuwają ból, co eksperymentalnie udowodnili naukowcy ze znanego szkockiego Instytutu Middlothian - zauważa w raporcie "Niemy krzyk" prof. Andrzej Elżanowski, kierownik Zakładu Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Wrocławskiego. - Ból, strach i inne negatywne doznania, od których nie można się uwolnić, powodują stres, który u ryb przejawia się tak samo jak innych kręgowców - informuje.

Jak napisała Gazeta.pl, w warszawskim hipermarkecie Carrefour na Targówku klientka wśród szarej masy martwych ryb wypatrzyła karpia ruszającego skrzelami. Sprzedawca pokazał klientce rozciętą część brzuszną i puste wnętrze ryby. Dziennikarze zauważają, że ryba próbowała jednak łapczywie złapać powietrze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

K.Ulka
  • K.Ulka
  • 19.12.2010 14:58

Ponieważ ludzie nie chcą dopuścić do siebie myśli, że oprócz nich inne istoty żywe cierpią tak samo. To o wiele łatwiejsze powiedzieć "no ale przecież muszę jeść mięso, jestem wszystkożercą - mam kły, poza tym zwierzęta nie mają duszy", no jasne, jedz jeśli potrzebujesz czy, heh, masz ochotę - ale zadbaj o miejsce w którym kupujesz mięso. Jeśli nie dasz kasy tym firmom, które krzywdzą zwierzęta i pokażesz swoje oburzenie oni zmienią strategię działania by nie stracić klientów. W zasadzie nie musicie robić wiele - a zmienić możecie bardzo dużo. Pomyślcie o tym - one odczuwają ból tak samo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kurcze - może też komarów i much nie zabijajmy?
Są gorsze przypadki i to o nich należy pisać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ten tekst i cała dyskusja prowadzą do ciekawego wniosku. OBURZA NAS ZABIJANIE, KTÓRE WIDZIMY. Nie analizujemy odczuć kurczaków, krów, gęsi i kaczek. Kiełbasa i płaty schabu nie oznaczają dla nas cierpienia. Bo one zostało "ukryte" w całym ciągu technologicznym. W przypadku ryb jest inaczej - dostajemy w sklepie pół żywe stworzenia i robimy aferę wobec ich zabijania... Tymczasem tak samo jak o "prawa karpia" powinno się walczyć o prawo każdego zwierzęcia do szybkiego, w miarę bezbolesnego uboju. I pamiętajmy o tym, oburzając sie wyłącznie nad losem karpia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, kpzz, za przetłumaczenie mojej wypowiedzi, tyś przyszłością kraju i solą ziemi czarnej.

czy będę bardzo wredna i mało poprawna politycznie, gdy powiem, że analfabetyzm wtórny kwitnie bujnie na tym oto Portalu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co rok ten sam temat i nic się nie zmienia, jakieś dziwne ustawy/prawo istnieje w Polsce. Ręce opadają jak czytam o kolejnych absurdalnych sytuacjach jak choćby drzwi otwarte na szopkę w Łodzi, gdzie na oczach tłumów zwierzęta marzną na mrozie w imię czego... tradycji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem załamany komentarzami.
Czy na prawdę tylko autor i Agnieszka wiedzą o co chodzi w tym materiale?
Ludzie.
Napiszę to co napisała Agnieszka, ale inaczej to może zrozumiecie:
Chcesz jeść karpia w święta - jedz. Nikt Ci nie broni. Ale kup już zabitego, a nie takiego który wijąc się z bólu jest niesiony w reklamówkach przykryty ziemniakami i kapustą z grochem.
Nie rozumiecie tego?
Brak mi słów... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.12.2008 08:52

Ja, na znak protestu przywdziałem koszulkę : http://www.ayart.pl/sw005-p-191.html :):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A moze tak Tomek Piekarski ;ochwali sie jakie produkty spozywal razem z rodzina w okresie Swat Bozego
Narodzenia.Wydaje mi sie ze bylo i cos zamordowane.
To bardzo nieladnie gawiedzi stosowac diete wegetarianska a samemu sie objadac.Widac to na zdjeciu ze
na zjadaniu warzyw takiego wygladu sie nie uzyskuje.
Zdrowego Nowego Roku i smacznych wedlin.ZYCZE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie obrazaj ludzi nawiedzona Natalio-K.Sama mozesz jadac trawke,nic nam do tego,wiec nie zabraniaj nam tworzyc menu wg.wlasnych gustow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

świeta ,święta i po świętach
cieszą się te karpie co zostały w stawach
zające ,kuropatwy ,bażanty i inna domowa gadzina

w ciągu roku temat przycichnie

żeby tuż przed następnymi świętami znowu się poumartwiac
i tak będzie do końca naszego tu przebywania

pozdrawiam
wszystkich i tych bardziej humanitarnych i tych mniej
przecież trzeba o czymś pisac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.