Facebook Google+ Twitter

Czy islamscy ekstremiści będą rządzić w Libii?

Jakie mogą być skutki obalenia libańskiego dyktatora? Czy Europa po upadku Kadafiego może być zagrożona? Jakie były przyczyny rewolucji w Libii? Wywiad z polskim politologiem i doktorem historii Józefem Szaniawskim.

 / Fot. Antonio Milena Wikimedia CommonsOczy całego świata zwrócone są w kierunku wydarzeń, rozgrywających się w Libii. Rewolta przeciwko dyktatorskim rządom trwa. Jaki wpływ na Europę mogą mieć te wydarzenia? Jakie są nastroje społeczne w Libii? Czy libijskie społeczeństwo nie wydaje się być sceptycznie nastawione do cywilizacji europejskiej?
Libijskie społeczeństwo nie jest sceptycznie nastawione do cywilizacji europejskiej - libijskie społeczeństwo jest zdecydowanie przeciwne temu, co jest cywilizacją europejską i cywilizacją chrześcijańską. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu. To, co się dzieje w tej chwili nie tylko w Libii, ale także w całym świecie arabskim, to jest zagrożenie dla naszej cywilizacji. Cokolwiek byśmy rozumieli pod pojęciem nasza cywilizacja.

Kadafi jest jednak dyktatorem i wydaje się, że powinien zostać obalony.
Kadafi jest oczywiście tyranem, okrutnym dyktatorem. Rządzi Libią od 1969 roku, czyli 42 lata. To są prawdziwe rządy dyktatorskie. Poza tym, przez jakiś czas szkolił terrorystów i to nie tylko fanatyków islamskich, ale także terrorystów IRA - Irlandzkiej Armii Republikańskiej i terrorystów kubańskich. Prawdopodobnie szkolił także terrorystów komunistycznych z Włoch z Frakcji Armii Czerwonej. Otóż ja nie będę jego adwokatem, nie będę go bronił, ale uważam, że ci, którzy przeciwko niemu występują, są jeszcze gorsi.

Więc jakie stanowisko by Pan przyjął - po czyjej Pan jest stronie? Po stronie dyktatora Kadafiego czy rebeliantów?
To tak, jak w Chicago w latach dwudziestych o kontrolę nad miastem walczyły gangi Bugsa Morana i Ala Capone i ktoś by się mnie zapytał po czyjej jesteś stronie. Nie jestem po żadnej stronie, niech się sk******y nawzajem powystrzelają. Tak robiła FBI i policja właśnie w latach 20. na ulicach Chicago - niech do siebie strzelają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Panie Mariuszu, wykazuje Pan wysoki poziom agresji, to pewnie jest wynikiem stosowania jednostronnej mięsnej diety.
Jeśli już porównuje mnie Pan z inna osobą ...
Pan przypomina mi imć Zdzisława Ryszarda Maca.
Poza tym pierwszy wymienił Pan tu moje imię i nazwisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgorzata Najda - jedzie Pani po bandzie, aż słupki lecą... Mam ważniejsze sprawy niż szczegółowe analizowanie każdej Pani wypowiedzi, ale to Pani mnie zaczepiała a nie ja Panią - pierwsza się Pani mnie za coś czepiała i do mnie zwracała w naszych wymianach komentarzy, to Pani pisała negatywnie o mnie a nie ja o Pani - ja pisałem o treści wypowiedzi a nie o Pani nieskromnej osobie, nawet w tym komentarzu który został skasowany (pisałem że wypowiedź jest kretyńska, a nie że Pani jest kretynką), ponadto każde swoje stanowisko uzasadniałem konkretnymi przesłankami zaś Pani niczym dotąd nie poparła swoich inwektyw pod moim adresem (tylko sofistycznie kazała mi czytać własne wypowiedzi lub stwierdzała "trudno się z tym zgodzić", "wiadomo że", itd. - podczas gdy to Pani się z czymś nie zgadza a innym łatwo się z tym zgodzić, to Pani coś uważa a nie wiadomo że tak jest, itd.) Jakbym miał ochotę to wyszukałbym konkretne cytaty i linki, bo te które Pani podaje są subiektywnie wybrane i nawet nie dowodzą tego co Pani twierdzi że dowodzą (w jednym odnoszę się do treści Pani wypowiedzi a nie do Pani, w drugim w ogóle się do niczego z Panią związanego nie odnoszę), jednakże ja mam ambitniejsze czynności zadaniowe do wykonania niż szukanie haków na kogoś z kim się nie zgadzam, takie wyszukiwanie haków pozostawiam takim jak Pani czy pan Mirosław Szczerbicki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysiek - napisałeś że nie chodzi o święte księgi ale o kulturę i charakter narodu, a przecież kultura i charakter danej społeczności wywodzi się wprost z tego jakie książki ta społeczność uznaje za święte, wartościowe, prawodawcze, światopoglądowodawcze. Elita danej społeczności zna te książki, i wg nich każe coś robić pozostałej części tej społeczności, a książki te wyniesione na piedestał mogą być kompletnie różne - np. Biblia, Koran, Talmud, Mein Kampf, Manifest, Kapitał, Czerwona książeczka, Zielona książeczka, Bóg urojony, Magija, itd. Tak więc nie chodzi o to że ktoś czy coś jest złe, ale o to jak obowiązujące interpretacje tych ksiąg wyniesionych na piedestały mają się wzajemnie do siebie, w których miejscach interpretacje tych ksiąg są wzajemnie skonfliktowane (np. II wojna światowa była możliwa dzięki różnicy pomiędzy książkami faszystów, komunistów i kapitalistów).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysiek
  • Krzysiek
  • 18.03.2011 11:22

Ludzie.
Nie chodzi o Księgi Swięte którejkolwiek religii, ale szeroko pojętą kulturę, charakter Narodu. Koleżanka wyznaje Islam - pierwsza prosba podczas dyskusji o religii - są Talibowie i inni ortodoksyjni wyznawcy, ja wierze, ale nie jestem zła!
Ja też mówię jestem Katolikiem wierzącym i praktykującym(nie tym co wiarę i wiedzę o Kosciele nabywa z Internetu), ani dewotą. Rozumiem w Kogo wierze.
My mozemy ze soba wspolistniec, ale czy inaczej pojmujacy swiat "wierzacy" vel "niewierzący" tez? Boje sie, że autor ma rację. Mowie to nie jako znawca Literatury (bo z jako Pismo Swiete czytam tylko Biblię), ale prosty obserwator...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mariusz Orłowski - "....atakuje ad personam na tym serwisie, pisząc jaki to ze mnie zły i głupi facet..."

W którym miejscu Pan to zobaczył???

Jest przeciwnie, to Pan atakuje mnie ad personam, choćby

tu:link - w tym miejscu komentarz został nawet usunięty z powodu naruszenie regulaminu.
link
link

Nie wiem na ile jest Pan mądry czy też dobry? Widzę jedynie brak kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgorzata Najda - proszę powstrzymać się z takimi projekcjami pod moim adresem, gdyż są już nudne (powtarzalne i niekreatywne). A że Pani dokonuje projekcji jest dla mnie oczywiste, gdyż to Pani mnie stale atakuje ad personam na tym serwisie, pisząc jaki to ze mnie zły i głupi facet, udowadniając mi nieistniejące błędy w moich wypowiedziach, wyszukując zawsze najmniejsze drobiazgi byle tylko się mnie za coś uczepić. To jest brak kultury osobistej w Pani wydaniu.

Co do mojej kultury jest raczej wysokich lotów, ale pewnie znowu Pani pomyliła pojęcia i pisząc o kulturze (czyli wytworach ludzkiego umysłu, zaliczanych np. do nauki czy sztuki), myślała Pani o czymś innym czyli o tzw. kulturze osobistej (czyli przyjętych w danej społeczności normach zachowań interpersonalnych).

Swoich własnych komentarzy czytać nie mam potrzeby gdyż je znam a narcyzem nie jestem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu, reprezentuje Pan swoją osobą wyjątkowo niską kulturę. Proszę poczytać sobie swoje komentarze ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgorzata Najda - Pan Tomaszczuk ma rację, akurat jeśli chodzi o protestantów to dyskutowałem o wierze jedynie z przeciętnymi wyznawcami i pastorami, z których żaden nie był teologiem, więc jak zwykle "czepia się" mnie Pani bez powodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście panie Dominiku :)

Pozwoliłam sobie na tę uwagę, ponieważ nagminnie spotykam się z myleniem pojęć.
Gro Polaków należących do krk uważa się za jedynych chrześcijan. Dla nich pojęcia chrześcijanin i katolik to synonimy. Ciekawe co sądzą o kościele polskokatolickim?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale niekoniecznie są teologami:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.