Facebook Google+ Twitter

Czy istnieje etyka mediów?

Czy istnieje coś takiego jak etyka mediów? Jaką drogę przeszły media od upadku PRL do dziś?

Należy stwierdzić, że od momentu transformacji ustrojowej do dnia dzisiejszego, media w Polsce przeszły daleką drogę. Jest to droga jak najbardziej pozytywnych zmian, szczególnie pod względem standardów zdobywania i prezentowania informacji. Przede wszystkim dlatego, że przed rokiem 1989 instytucja państwa koncesjonowała i ograniczała przekaz medialny w sposób dwojaki. Po pierwsze monopolizując go, w tym tworząc Komitet do Spraw Radia i Telewizji, którego zadaniem było „(…) tworzenie i przekazywanie do powszechnego odbioru (…) radiotechnicznych i telewizyjnych programów (…) na zasadach wyłączności.” oraz poprzez kontrolę nad głównymi wydawnictwami prasowymi, które działały – co ciekawe - na podstawie prawa prasowego z roku 1938, a następnie w ramach obowiązującej do dzisiaj w znowelizowanej formie, ustawy z roku 1984.

Po drugie - stosując agresywną cenzurę, którą zajmował się od 1946 roku Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, a później także okręgowe urzędy kontroli publikacji i widowisk. I chociaż art. 1. ustawy z 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk PRL zapewniał wolność słowa w publikacjach i widowiskach to już art. 3. tejże ustawy stanowi, że podlegają one „kontroli wstępnej” wyżej wymienionych organów. Nie można również nie doceniać zjawiska autocenzury występującego wśród dziennikarzy w związku z odpowiedzialnością karną za niepożądane publikacje, czy wypowiedzi.

W tym kontekście trudno jest mówić o etyce, czy też etycznym postępowaniu mediów i dziennikarzy w szczególnie istotnych społecznie kwestiach. Stanowiąc integralną część autorytarnego i opresyjnego systemu ich immanentną cechą był w mojej opinii brak etyki. Nie można w tym miejscu jednak nie zauważyć, że istniały pewne kręgi intelektualne, m.in. ruch „Znak” ze Stefanem Kisielewskim, którym udawało się przemycać treści w sposób aksamitny kontestujące rzeczywistość, leczy były to raczej wyjątki. Przymykanie przez władzę ludową na takie działanie oka miało raczej charakter socjotechniczny i wizerunkowy, bądź miało pełnić charakter wentyla bezpieczeństwa, który choć w niewielkim stopniu mógł rozładować napięcia społeczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ważna publikacja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.