Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19087 miejsce

Czy istnieje prawdziwa przyjaźń?

Już od najmłodszych lat wskazuje się na przyjaźń jako szczególną formę bliskości osób. Nie zawsze jednak przyjaźń wytrzymuje próbę czasu i często jest zrywana. Czy przyczyną nie jest brak właściwego rozumienia istoty przyjaźni?

 / Fot. Czesław Postawa Każdy człowiek z natury jest bytem społecznym i potrzebuje wsparcia innych do pełnego rozwoju. Nie dziwi zatem fakt, że już od najmłodszych lat jest nakierowany na kolegów i koleżanki, z których niektórzy posiadają status "prawdziwego przyjaciela". Z tymi osobami czy też jedną wybraną osobą spędza się więcej czasu, dzieli się swoimi wrażeniami, przeżyciami, a nawet sekretami. Ta forma bliskości potrafi niekiedy przetrwać przez długie lata, a czasem nawet przez całe życie. Stosowane są określenia, wyrażające bliską więź: "to mój dobry przyjaciel", "to moja najlepsza przyjaciółka", itp. Istnieje jednak wiele przypadków, kiedy przyjaźń zostaje zachwiana bądź zerwana.

Określenie "przyjaciel" jest zobowiązujące. Opiera się przede wszystkim na obustonnym zaufaniu. Nadwyrężenie zaufania skutkuje osłabieniem przyjaźni. W jaki sposób to się dzieje? Zdrada innym powierzonej tajemnicy, odwrócenie się plecami w potrzebie, znalezienie sobie nowego towarzystwa, itp. Skutkiem tych zachowań jest zranienie uczuć drugiego człowieka i negacja tego, co kryje się pod pojęciem "przyjaciel". Zranienie uczuć jest tak intymną sferą życia ludzkiego, że w konsekwencji może prowadzić do załamania psychicznego, a nawet prób samobójczych. Znaczy to, iż człowiek łamiący przyjacielskie relacje zaciąga na siebie etyczną odpowiedzialność za stan psychiczny osoby, która zostaje dotknięta wielkim urazem z powodu zdrady przyjaźni. Podejmując przyjaźń warto zatem zastanowić się nad jej skutkami i odpowiedzialnością.

Gdzie zatem można doszukiwać się istoty prawdziwej przyjaźni? Wydaje się, że jedną z najbardziej trafnych definicji podał już w starożytności Arystoteles. Stwierdził on, że człowiek zawiera przyjaźń ze względu na pożytek, przyjemność lub dobro. Niemniej jednak tylko ostatnia forma, a więc ze względu na dobro jest "autentyczną postacią przyjaźni, ponieważ tylko w jej wypadku człowiek kocha drugiego człowieka ze względu na to, kim on jest, czyli jego wewnętrzną dobroć jako człowieka" (G. Reale, Historia filozofii starożytnej, przekł. E. I. Zieliński, t. 2, Lublin 1996, s. 497). Okazuje się, że istotą przyjaźni nie może być czerpanie bogactwa materialnego czy przyjemności, ale dobro drugiej osoby. Tak ugruntowana przyjaźń potrafi przetrwać najtrudniejsze sytuacje, a człowiek może czuć się bezpieczny, że ma obok siebie bliską i zaufaną osobę. Wtedy z pewnością spełni się staropolskie powiedzenie, iż "prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Pani Grażyno, lepiej, piękniej, mądrzej nie da się tego ująć. Jestem wielbicielką Pani KOMENTARZY! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest sprawa ani prosta ani jednoznaczna, czego najlepszy dowód, że rozpatrywał ją Arystoteles. Przed nim najpewniej jeszcze wielu, wielu innych, inaczej nie zająłby się tym problemem.

Moim zdaniem istnieją ludzie, dla których przyjaźń jest jak powietrze, dlatego trudno im bez niej funkcjonować. Takie osoby łatwo wpadają w euforię wobec "pokrewnej duszy", bez głębszego zastanowienia nazywając ją przyjaciółką/-elem.
Zgadzam się też, że przyjaźń jest odmianą miłości, albo inaczej - pomiędzy miłością a przyjaźnią istnieje cieniuteńka, prawie niewyczuwalna granica.

W moim życiu były 3 osoby, które w pełni świadomie, z pełnym przekonaniem obdarzałam mianem przyjaciółki (jednej nigdy tego nie powiedziałam i do dzisiaj bardzo żałuję, gdyż niestety, nie może już tego usłyszeć...).
Ostatnia przyjaciółka zawiodła (ale być może ona to samo mówi o mnie) i nasze drogi rozeszły się. Od tego czasu unikam tak silnych związków.
Być może istnieje osoba warta miana czwartej (?) przyjaciółki, jednak zarówno czas jak i odległość uniemożliwiające utrzymywanie bliskich kontaktów, trzyma nas na dystans (choć w relacjach poprawnych, a nawet serdecznych).

Tak więc, przyjaźń to sprawa trudna i poważna, z mnóstwem konsekwencji zarówno pozytywnych jak i negatywnych (ot, choćby zazdrość).

Komentarz został ukrytyrozwiń

To był dzień z racji rocznicy, którą obchodził Facebook jako portal łączący przyjaciół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba wczoraj był dzień PRZYJACIELA. fejsbuk mocno podkreślał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za cenne uwagi. Naturalnie, tematyka przyjaźni jest jak najbardziej na czasie i o faktycznie prawdziwą jest naprawdę trudno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Znaczy to, iż człowiek łamiący przyjacielskie relacje zaciąga na siebie etyczną odpowiedzialność za stan psychiczny osoby, która zostaje dotknięta wielkim urazem z powodu zdrady przyjaźni. Podejmując przyjaźń warto zatem zastanowić się nad jej skutkami i odpowiedzialnością."

Czytaj wiecej: link

tak, ale vice versa również. Bo często owa "zdrada" jest błędnie rozumiana.
Nieporozumienia są najczęstszy przyczyną. Dlatego konieczny jest kontakt i wyjaśnienie co było przyczyną postępowania takiego a nie innego.
Jak ze wszystkim , interpretacja przyczyn zależy od punktu widzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto o tym mówić, pisać. Przyjaźń jest bliska miłości. tzn że jest bezwzględna ufność, nawet jeśli jakieś okoliczności spowodują rozczarowanie, zawiedzenie się na przyjacielu, to pochopne zerwanie przyjaźni może być błędem, bo przecież przyjaciel też mógł był zbłądzić i rozczarować. Może zamiast zrywać przyjaźń to trzeba przyjść z pomocą, wyjaśnieniem, poznaniem przyczyn dlaczego przyjaciel tak postąpił i co nim kierowało.

Mnie się wydaje, że prawdziwa przyjaźń to obecnie zjawisko niezwykle rzadkie. Beczkę pieprzu i soli zjeść wspólnie nie wystarczy, trzeba jak w bajce La Fontaine. ataku niedźwiedzia lub wilków, o których obecnie nie trudno wśród ludzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.