Facebook Google+ Twitter

Czy istnieje prosta odpowiedź na pytanie "Kim być?..."

"Kim być? Sheila zaczyna od nowa" to odważna i bezpośrednia książka, która porusza problemy złożoności kobiecej psychiki, niskiego poczucia własnej wartości oraz poszukiwań własnego "ja".

 / Fot. Okładka książkiSheila to pisarka, która próbuje napisać sztukę, a Margaux to pewna siebie malarka. Za sprawą męża głównej bohaterki, kobiety poznają się. Ich przyjaźń rodzi się powoli, na początku znajomości ze strony Sheili jawi się nieufność i ostrożność. Wpływ na to ma wydarzenie z dzieciństwa i nie układające się relacje z mężem. Obie kobiety łączy artystyczna dusza, źle płatne prace, jak również dziwne relacje z mężczyznami.

Sheila poszukuje nie tylko prawdziwej przyjaźni, ale również odpowiedzi na pytanie ‘kim być’? Swoje dochodzenie w tej kwestii prowadzi wśród przyjaciół, analizując życie wybitnych osobowości, a nawet w księdze I Ching.

Jeden z dziennikarzy portalu Onet.pl napisał "’Kim być?’ opowiada o ciągłej potrzebie potwierdzania własnej wartości". Miał rację, jednak jako kobieta potrafiłam dostrzec coś jeszcze, coś czego mężczyzna często nie potrafi zrozumieć. Powieść pokazuje bowiem na czym polega prawdziwa przyjaźń między kobietami, jaki wpływ na relacje damsko-damskie może mieć zdrada najbliższej przyjaciółki w dzieciństwie, oraz czym różni się przyjaźń między dwoma kobietami, a kobietą i mężczyzną.
Na życie Sheili, jej niskie poczucie wartości i nadmierny krytycyzm w stosunku do własnej osoby, duży wpływ mieli źle dobierani przez nią mężczyźni. Dość obrazowo opisana jest, można by śmiało rzec, patologiczna relacja z kochankiem Israelem. To relacja, w której mężczyzna posiada władzę nie tylko nad ciałem, ale również umysłem Sheili. Relacja, w której nie liczą się uczucia, a wręcz zwierzęcy popęd seksualny, w którym dominuje ból i poniżenie kobiety. Nie liczą się jej uczucia, tylko przedmiotowe traktowanie.

W książce poruszane są również kwestie: czym jest miłość, przeznaczenie, oszukiwanie się. To dość częste pytania, które zadaje sobie każda z nas. Sheila dzieli się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Na pytanie ‘kim być’, będziecie musiały jednak odpowiedzieć sobie same. Idąc za radą przyjaciółki Sheili, Margaux, bądźcie wobec siebie szczere i pamiętajcie, że bez względu na wszystko warto zachować własną tożsamość.

Szczerze zachęcam do przeczytania tej lektury. Jednak ze względu na czasem ostre wypowiedzi głównej bohaterki, występowanie kolokwializmów i wulgaryzmów, jest to książka 18 +. Panów proszę natomiast, aby poświęcili jej ciut więcej uwagi, być może wtedy choć trochę, uchyli im swych tajemnic złożona natura kobiecej psychiki.

Tytuł „Kim Być? Sheila zaczyna od nowa”
Autor Sheila Heti
Wydawnictwo Pascal
Rok wydania 2012
Oprawa twarda
Stron 304

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.