Facebook Google+ Twitter

Czy jest miejsce na formację liberalną w Polsce?

Politolodzy coraz częściej skłaniają się ku tezie, że polska scena polityczna zbliża się do polaryzacji, a wszelkie nowe formacje z góry będą skazane na porażkę.

W 2005 roku po raz pierwszy do parlamentu weszły te same ugrupowania co cztery lata wcześniej. Jesteśmy bliscy ukształtowania się systemu dwu i pół partyjnego, gdzie poza konserwatywno-liberalną PO i konserwatywno-socjalnym PiS-em będzie miejsce na europejską lewicę, pod dowództwem Aleksandra Kwaśniewskiego. Zadajmy sobie pytanie – czy w Polsce jest miejsce na formację liberalną – opowiadającą się w sposób jasny i zdecydowany za rozszerzeniem wolności gospodarczej i światopoglądowej jednostki?

Czym tak naprawdę jest liberalizm?

Słowo liberalizm w ostatniej kampanii wyborczej było rzucane przez część prawicy i lewicę jako obelga. PiS, Samoobrona i wszelkiej maści związki zawodowe obwiniali liberalne reformy za niepowodzenia gospodarcze kraju. Przyjrzyjmy się, czym tak naprawdę jest liberalizm.

Liberalizm w najprostszym rozumieniu tego słowa jest ideologią, która opowiada się za nadrzędnością wolności wobec innych wartości. Korzeni należy szukać w ideologii oświecenia – ówcześni liberałowie głosili zniesienie feudalizmu, równość obywateli wobec prawa, rozdział Kościoła od Państwa, respekt wobec praw naturalnych człowieka.

Dzisiaj terminem „liberalne” określa się w różnych kulturach politycznych różne partie. Klasyczny liberalizm (tutaj za przykład może posłużyć brytyjska partia Wigów) mówi o tym że funkcjonowanie aparatu państwa powinno być ograniczone jedynie do kilku podstawowych funkcji tzw. "nocnego stróża". Liberalizm europejski opowiada się za rozszerzeniem praw obywatelskich i drastycznym ograniczeniem roli Państwa w wolnym rynku. Tu za przykład może posłużyć Europejska Partia Liberałów, Demokratów i Reformatorów, której członkiem jest polska Partia Demokratyczna – demokraci.pl. Nas będą interesować jedynie te dwa nurty, ponieważ tylko one mają szansę zaistnieć w Polskich warunkach i są bliskie powszechnemu rozumieniu tego pojęcia.

Należy jeszcze dla ścisłości wspomnieć o istnieniu amerykańskiego liberalizmu (nie mającego wiele wspólnego z europejskim, jego głównym celem jest wyrównywanie szans, zwiększenie roli państwa w gospodarce), konserwatywnego liberalizmu (w Polsce reprezentowane przez PO i w swojej skrajnej wersji UPR) i neoliberalizmu (podstawą gospodarki wolna gra sił rynkowych).

Siły liberalne w Polsce

Pierwszą polską liberalną formacją polityczną był Kongres Liberalno-Demokratyczny założony w 1990 roku Gdańsku w środowisk Jana Krzysztofa Bieleckiego i Donalda Tuska, który dzisiaj w kwestiach światopoglądowych stał się konserwatystą. KLD głosił „pragmatyczny liberalizm”, z dużym naciskiem na rozszerzenie wolności gospodarczej. W 1991 uzyskał ponad 7 proc. głosów startując z hasłem wyborczym Ani w prawo ani w lewo, tylko prosto do Europy. Po obaleniu rządu Hanny Suchockiej KLD nie weszło do Sejmu zdobywając niecałe 4 proc. Połączyło się z Unią Demokratyczną tworząc nową partię – Unię Wolności – formację niejednolitą programowo, w której obecne było wiele nurtów, natomiast wyróżniającą się stylem uprawiania polityki.

Kolejnym środowiskiem liberalnym była frakcja socjalliberalna Unii Demokratycznej/Unii Wolności na czele z Władysławem Frasyniukiem, Barbarą Labudą czy prof.Zofią Kuratowską. Przez wiele lat UD/UW nie określała się jednoznacznie jako formacja liberalna, aż do 2002 roku kiedy weszła w skład ELDR. Ta jednoznacznie liberalna UW osiągnęła duży sukces w wyborach do parlamentu europejskiego osiągając 7,4 proc. głosów. Niestety – po przekształceniu w Partię Demokratyczną i poszerzeniu formuły o polityków postkomunistycznych,stała się jedynie kwiatem do kożuszka lewicy.

Platforma Obywatelska z pewnością ma w swoich szeregach wiele postaci o poglądach liberalnych, lecz jest to partia, która poprzez wielonurtowość powtarza błędy Unii Wolności. Odejście od liberalizmu potwierdzają głosowania w sprawie finansowania Świątyni Opatrzności Bożej, podwójnego becikowego czy zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Czas na prawdziwy liberalizm?

W związku ze skrętem w prawo PO i skrętem w lewo PD na scenie politycznej tworzy się miejsce na nową formację, w której poglądy liberalne będą reprezentowane. A polityków myślących tymi kategoriami jest w Polsce co nie miara – od Leszka Balcerowicza, Andrzeja Olechowskiego, polityków PO i PD, ekonomistów Centrum Adama Smitha, przez prezydentów miast Rafała Dutkiewicza i Pawła Adamowicza, aż po środowisko Pawła Piskorskiego.

Obecnie w Polsce istnieją trzy formacje, posiadające struktury, które mogłyby stać się bazą nowej formacji po dołączeniu do nich polityków z pierwszych stron gazet.

Forum Liberalne niezwykle często robi akcje, które przebijają się w opinii publicznej, co najmniej w skali lokalnej. Akcje „Lektury na Indeksie” i „Wolny Net” są znane szerokiej rzeszy internautów, a w kolejnych miastach powstają koła lokalne. W Warszawie FL wprowadził radnych zarówno do rad dzielnic, sejmiku jak i rady miasta. Niestety, problemem są cały czas słabe struktury – kilku-, kilkunastoosobowe grupy dawnych znajomych z PD. Kolejnym problemem FL-u jest brak wyrazistych i znanych szerokiej opinii publicznej liderów. Sympatyzujący z liberałami byli posłowie UW Andrzej Potocki i Henryk Wujec unikają formalnego zaangażowania, a stojący na czele formacji Marcin Celiński i Artur Buczyński, mimo swych ogromnych zdolności organizacyjnych i niewątpliwej dobrej woli są politykami jedynie lokalnymi.

Istotnym środowiskiem liberalnym jest grupa skupiona wokół Pawła Piskorskiego, skupiona w stowarzyszeniu Obywatele dla Warszawy. Piskorski był gościem kongresu FL, często bywa też na eventach LID-u, mówi o sobie jako o liberale, podobnie wypowiadają się warszawscy byli warszawscy działacze Platformy skupieni w stowarzyszeniu. Ale czy na pewno? "Piskorski dążył do układania się z klerem, w UW blokował wszelkie dyskusje światopoglądowe, mające służyć liberalizacji prawa do aborcji czy legalizacji związków homoseksualnych" - zdradził mi b, prominentny działacz szczecińskiej UW.

Kolejnym ważnym środowiskiem liberalnym w Polsce jest Młoda Centrum – dawna młodzieżówka Unii Wolności dojrzała i sili się na samodzielność i niezależność. Jest wyraziście proeuropejska i umie współpracować z politykami z różnych stron sceny politycznej od Platformy Obywatelskiej po SDPL. MC stawia wyraźny nacisk na sprawy europejskie. Potrafi także organizować spotkania z pierwszoplanowymi postaciami tj. Januszem Onyszkiewiczem – b. ministrem obrony, Tomaszem Lisem – dziennikarzem Polsatu czy Ryszardem Petru – cenionym ekonomistą, a jej potencjał organizacyjny jest niewątpliwie wyższy, niż by to wynikało z ilości członków. Jeżeli MC otworzy się na inne grupy polityczne o podobnym profilu, może być niewątpliwie ważnym składnikiem liberalnej koalicji.

Jest na scenie politycznej miejsce pomiędzy LiD a Platformą Obywatelską. Są w Polsce ludzie, dla których program liberalny zarówno w sferze światopoglądowej jak i gospodarczej jest w stanie przemówić. Tylko musi być formacja, która tych ludzi zagospodaruje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Uzupełnię:
Istotnym środowiskiem liberalnym jest grupa skupiona wokół Pawła Piskorskiego, skupiona w stowarzyszeniu [b]Obywatele dla Warszawy[/b]. Piskorski był gościem kongresu FL, często bywa też na eventach LID-u, mówi o sobie jako o liberale, podobnie wypowiadają się warszawscy byli warszawscy działacze Platformy skupieni w stowarzyszeniu. Ale czy na pewno? "Piskorski dążył do układania się z klerem, w UW blokował wszelkie dyskusje światopoglądowe, mające służyć liberalizacji prawa do aborcji czy legalizacji związków homoseksualnych" - zdradził mi b, prominentny działacz szczecińskiej UW.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne, że Cię kojarzę, pisałeś do portalu IMTAK.org i na forum FL-u.
Trzecia formacja to Piskorczycy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hej, Bogusiu! Kojarzysz mnie? :P

Plus, bo tekst dobry. Tylko piszesz pod koniec o trzech formacjach, a wymieniasz jedynie FL i MC.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.