Facebook Google+ Twitter

Czy jest sens bojkotować olimpiadę w Pekinie?

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w sierpniu w Pekinie. Podczas gdy wielkie media zacierają ręce, zbywając kwestię łamania praw człowieka w Chinach śmiesznymi hasełkami, w internecie trwa kampania: powiedz nie Pekinowi 2008!

O tym, że Chiny łamią prawa człowieka, prawo międzynarodowe, prawa mniejszości narodowych oraz prześladują własnych obywateli można poczytać w pierwszej lepszej ściądze dla licealistów. Jednak, mimo wszelkich zastrzeżeń, podjęta została decyzja o zorganizowaniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w dniach 8-24 sierpnia 2008 r. i nierealny wydaje się scenariusz z 1980 r., kiedy wiele państw demokratycznych zbojkotowało Igrzyska w Moskwie. Tym razem zwycięży zapewne podejście pragmatyczne. Żeby zagłuszyć głos sumienia, tu i ówdzie padną hasła w stylu: "Oby zwyciężył sport i wolność obywatelska!"

Jeden z wielu plakatów przeciw olimpiadzie w Pekinie / Fot. Źródło: http://politics.guardian.co.uk/politicspast/page/0,9067,892902,00.htmlTymczasem społeczność internautów na całym świecie, a także liczne organizacje pozarządowe w krajach demokratycznych organizują się w proteście przeciwko decyzji MKOl. Powstał blog poświęcony w całości tej akcji, na którym znajdziemy wiele filmów zamieszczanych na YouTube w proteście przeciw Igrzyskom oraz artykułów dotyczących tej kwestii. Hasłem przewodnim jest "No Beijing Olimpics 2008", czyli "Nie dla Olimpiady w Pekinie 2008". Także w Polsce pojawiły się takie głosy, czego dowodem był na przykład apel do polskich władz i opinii publicznej o wycofanie się z udziału w uczestnictwie w Olimpiadzie PEKIN 2008. O sprawie pisał też krakoff.

Plakat przeciwko Igrzyskom w Pekinie. / Fot. Źródło: http://noolympics.blogspot.com/2007/08/south-koreans-says-no-human-rigths-no.htmlCzy bojkot olimpiady w Pekinie ma sens? Prawdopodobnie będziemy musieli to rozstrzygnąć we własnym sumieniu, w obliczu braku zainteresowania tą kwestią ze strony rządów. Być może niektórzy z nas przychylają się do poglądu, że igrzyska staną się motorem demokratyzacji Chin. Dla innych pozostanie wyłączyć telewizor lub radio i poczytać o szczytnych ideałach olimpijskich...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem powinniśmy zbojkotować. Cena życia ludzkiego jest ważniejsza niż straty pieniężne sponsorów czy niezadowolenie kibiców. W Chinach i tybecie umierają setki ludzi. A przecież ideą igrzysk był przede wszystkim pokój...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witaj Adam, dziękuję za "namiar" na Twój artykuł, któremu już tu tyle posłodzono, że ja paść dalej nie będę ;). Całkowicie zgadzam się z Twoim pomysłem "bojkotu indywidualnego", zero olimpiady w domu. Może internetowo wespół, zespół ukręcim hydrze... łuseczkę, pazurek, włosek. A swoją drogą, co z bojkotem tych, którzy reżim wspierają, współpracując z władzami np. przy cenzurze internetu ? Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)W przedostatniej Angorze jest artykuł o tym, że Chińczycy przymusowo przesiedlili już 1,2 mln swoich obywateli z miejsc, gdzie budują nową infrastrukturę. Część działaczy, którzy przeciwstawiali się temu siedzi w więzieniach i mimo protestów Amnesty International olimpiadę będą oglądali zza krat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ossad: 'Tematyka "chińska" jest dla Europejczyka wyjątkowo skomplikowana i chyba jednak nie do pojęcia. Z naszej perspektywy może to wyglądać tak, że za marne grosze babki szyją koszulki i flagi. A z perspektywy tych kobiet? Może są zadowolone, że cokolwiek zarobią?'

Odsyłam uprzejmie do raportów m.in. Human Rights Watch, Amnesty Interantional i stron agend UE i ONZ zajmujących się ochroną praw pracowniczych, gdzie znajdują się odpowiedzi na twoje pytania.

Skoro mówisz o 'niemożliwości pojęcia' tematyki chińskiej i piszesz newsa na ten temat, to warto porozmawiać ze specjalistami z UŁ (zaskakująco silny ośrodek sinologiczny), UWr, UJ, UW oraz np. w Instytucie Konfucjusza (niedawno w Krakowie zorganizowali ciekawą konferencja).

pozdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak się złozyło, że latem 2007 byłam w Pekinie i widziałąm przygotowania do Igrzysk. Robi to wrażenie ogromne, mrowisko ludzkie skupione na budowie jakichs koszmarnych molochów zwanych stadionami, miasteczkami olimpijskimi. Wszystko ogromne i paskudne. daje do myslenia.
Tysiące baraków dla robotników, sieci wielkich autostrad dookoła olimpijskich obiektów. To dobry moment, żeby pokazać swoją siłę. Miał kiedys na takie demonstracje swój czas Hitler, kiedy były igrzyska w monachium i tryumfy święcił Janusz Kusociński potem przez gościnnych faszytstów zgładzony, miała Moskwa, teraz czas na Chiny i tak sie stanie, czy nam sie podoba to czy nie.

btw. ja tam oglądać i tak nie będę, bo mnie to nie interesuje;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus jest oczywisty.

Co do imprezy to komunistyczne Chiny już dawno rozwineły czerwony dywan dla kapitału z innych krajów,puszczając chociażby pociąg srodkiem Tybetu,ta olimpiada jest tylko potwierdzeniem iz Chiny otwarły swój wielki rynek na świat obcego kapitału.W Chinach cały czas są łamane prawa człowieka i nie zmieni tego chyba już nic?
Olimpiada się odbędzie czy zechcemy bojkotować czy nie ,ale odbędzie się jak kiedyś w Moskwie tak teraz w Pekinie.
Adamie ciekawe koła olimpijskie te z kajdankami przedstawiają wyraznie obrazując sytuację która Chin komunistycznych i totalitarnej władzy w Chinach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za zróżnicowane głosy. Ja osobiście uważam, że najlepszy byłby bojkot "oddolny", czyli nie włączamy telewizorów i radia podczas transmisji. Zdaję sobie jednak sprawę, że to nierealne, więc można sobie chyba tylko zaplanować własny, prywatny niejako bojkot. Z pewnością będzie o to łatwiej komuś, kto tak jak ja już od kilku lat nie ma telewizora. W pewnym sensie uprawiam ciągły bojkot. Tematyka "chińska" jest dla Europejczyka wyjątkowo skomplikowana i chyba jednak nie do pojęcia. Z naszej perspektywy może to wyglądać tak, że za marne grosze babki szyją koszulki i flagi. A z perspektywy tych kobiet? Może są zadowolone, że cokolwiek zarobią? Ta cywilizacja ma jakby w swoim kodzie wpisany kult władzy i dobro ogółu nad dobrem jednostki. Ale fakt faktem, jeśli ktoś chce się nazywać antykomunistą, nie może ot, tak, biernie się godzić z faktem, że państwo komunistyczne realizuje ideę olimpijską. Bo sposób realizacji raczej będzie daleki od tej idei.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie plus za ważny temat, w pełni zgadzam się z Danielem skoro wybrano już Pekin to teraz nie należy bojkotować tej imprezy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szerzej:
link c_swojego_nastepce_50489.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.01.2008 13:18

(+) moi poprzednicy powiedzieli juz wszystko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.