Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6860 miejsce

Czy jesteś za autonomią Górnego Śląska? RAŚ urządził referendum

W Lędzinach i Imielinie, dwóch gminach województwa śląskiego, rozpoczęło się w samo południe referendum, w którym mieszkańcy odpowiadają na pytanie, czy są za przywróceniem autonomii swojego regionu. Zorganizował je Ruch Autonomii Śląska.

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?

RAŚ pyta mieszkańców Górnego Śląska o to, czy chcą autonomii? / Fot. Grzegorz Franki"Czy jesteś za przywróceniem Górnemu Śląskowi autonomii, którą posiadał w Polsce w okresie międzywojennym?" - na takie pytanie odpowiadają dziś mieszkańcy Lędzin i Imielina - dwóch gmin województwa śląskiego, położonych koło Tychów.

Referendum zorganizował Ruch Autonomii Śląska, który od 20 lat działa na rzecz przywrócenia niezależności gospodarczej dawnego województwa śląskiego. RAŚ uważa, że liczba osób popierających autonomię jest większa niż liczba wyborców, którzy w ostatnich wyborach samorządowych poparli to ugrupowanie. Z tego powodu autonomiści wybrali do przeprowadzenia referendum miejscowości, w których RAŚ zdobył zaledwie 4,5% głosów.

- To zabawa, ale mamy nadzieję, że mieszkańcy pomimo deszczowej pogody przyjdą na stadion miejski w Lędzinach, albo do restauracji Kamea w Imielinie i wypowiedzą się w tej ważnej dla Górnoślązaków kwestii - powiedział dla Wiadomości24.pl szef lokalnych struktur RAŚ-u, Dariusz Dyrda.

Do godziny 21 każdy, kto zechce, może wypowiedzieć się w sprawie autonomii. Aby oddać swój głos będzie musiał okazać dowód osobisty, by akcja była jak najbardziej wiarygodna.

W Imielinie sondaż przeprowadzany jest na stadionie, gdzie miał też odbyć się festyn miejski, ale ze względu na ulewę został przeniesiony w inne miejsce. Pomimo tego do godziny 16 swój głos oddało tu 218 osób. - Największa grupa głosujących to oczywiście mieszkańcy miasta, ale były też osoby z pobliskiego Chełmu, a nawet z Piekar Śląskich i Siemianowic - mówił członek komisji obsługującej punkt wyborczy, Mariusz Wons.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

Bielsko-Biała
 • Bielsko-Biała
 • 05.07.2011 08:39

ha, ha, ha ślązakowskie fanaberie. Wszyscy maja Was dość, i Bielsko-Biała i Częstochowa, a nawet Cieszyn i Opole. Co zrobicie jak zostaniecie sami ?, zgodzicie się na stolicę Górnego Śląska w Opolu ?, albo Śląska we Wrocławiu ?

RAŚ urządza żenujące spektakle sztucznie eksponowanej frustracji i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 04.07.2011 21:17

DO Grzegorz Wink Dzisiaj 00:40

"USTAWA z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym.
Art. 9. 1. (8) Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum bezwzględną większością głosów swojego ustawowego składu
Art. 10. 1. Uchwała organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie przeprowadzenia referendum podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym,

CO TO JEST "Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego"
OKREŚLA "Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 165 definiuje jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.)
RAŚ NIE JEST j.s.t

raś może rozesłać ankietę, przeprowadzić wywiad środowiskowy,
ale REFERENDUM TO FAŁSZERSTWO

ZATEM WINK - NIE PITOL

Komentarz został ukrytyrozwiń
slazok
 • slazok
 • 04.07.2011 15:04

utworzyc autonomie gornego slaska dolnego slaska morawskiego slaska a nastepnie utworzyc slaska socjalistyczna republike.nastepnie wymyslic uniwersalny jezyk slaski wedlug slabikorza aby nie powstala z republiki wieza babel

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spotkałem się z młodymi Slązaczkami już po wyjeździe z Polski, w r. 1973 w Murnau / Ober Bayern;
- byłem zaszokowany ich "nienawiścią" do języka polskiego i "patriotyzmem" do języka śląskiego!
Nienawiść, patriotyzm - dochodzi do głosu wówczas, gdy Ci czegoś zabraniają, nieakceptują, lub wręcz odbierają! W takim kontekście ta "pseudo- zabawa", owe referendum na Górnym Sląsku ma sens! ...Jeżeli owe poczucie autonomii jest u Slązaków tak silne, to Polska - jako Matka powinna im tę autonomię wobec języka i tradycji śląskich udostępnić! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wroble głosowali,kanarki śpiywali w doma

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do myNaród (cytuję - Dzisiaj 19:34
CZY RAŚ CHCE OTOCZYĆ ŚLĄSK MUREM?

wink, tyś taki ślepy czy taki głu.i)

- link do przeczytania: http://pl.wikipedia.org/wiki/Analogia -

Komentarz został ukrytyrozwiń
qwerty
 • qwerty
 • 04.07.2011 00:24

Bogdan Stefański pisze "Czy jesteś za przywróceniem Górnemu Śląskowi autonomii, którą posiadał w Polsce w okresie międzywojennym?" Pytanie zawiera błędy logiczne, wymieszanie pojęć historycznych, geograficznych i administracyjnych . Czy autonomia potrzebna? ..."
Panie Bogdanie w swoim wykładzie zapomniał Pan poruszyć kwestii ekonomicznych, jeśli jest Pan tak dobrze zorientowany w temacie przdwojennej autonomii to może przybliży Pan zainteresowanym w jaki sposób Skarb Śląski rozliczał się z budżetem centalnym i czy było to rozwiązanie korzystne dla Śląska czy lepiej żyłoby się naszy dziadkom gdyby odprowadzali wszystko do centrali, która dzieliła by to po swojemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem przeciw autonomii Śląska. Polska, jak zostało powiedziane, jest państwem unitarnym. Zatem wszyscy jedziemy na jednym wózku. Widocznie jedzie on tak, że Ślązakom się ta jazda nie podoba. Ale warto zauważyć, że wielu Polakom, w różnych częściach kraju ta jazda nie odpowiada, a jednak nie żądają autonomii. Nie tędy droga aby się odwrócić i powiedzieć:> cześć - my wysiadamy, mamy swoją lepszą drogę, znajdziemy sobie lepszych, majętniejszych przyjaciół
http://niepoprawni.pl/blog/3234/ras-tlumaczenie-ze-slaskiego-na-polski
i lepszą przyszłość<
http://blog.ratuszynska.pl/tag/ras/. Rzecz polega, moim skromnym zdaniem, na tym, aby wspólnie pracować dla dobra jednej ojczyzny - Polski. Wiem że droga to męcząca, ale cóż, idziemy. A kto idzie, ten dojdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sb
 • sb
 • 03.07.2011 22:32

Do 'SLAZOK': zastanów się czy jesteś prawdziwym Ślązakiem skoro takie rzeczy piszesz.. Lub zorientuj się o co tak naprawdę w tej autonomii chodzi! Nikt nie wypiera się Polski.. Chcemy tylko uzyskać pewną odrębność, co chociażby dla Pana, jeśli mieszka Pan na Śląsku, powinno być zaletą ( m.in.: nasze pieniądze, to co sobie wypracowaliśmy zostają u nas, nie dzielimy się z Warszawą).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obywatel
 • Obywatel
 • 03.07.2011 21:08

Obywatele mają przyrodzone prawo do samookreślenia swych oczekiwań względem zbiorowości jako jednostki.

Jednym z instrumentów do realizowania tego prawa są referenda.

Organizowanie zbiorowość poza nią samą, gdzieś daleko np. w Warszawie, nie będzie spełniało tego przyrodzonego prawa każdego Obywatela!

Dlatego własnie ta inicjatywa jest tak cenna, bo zmierza do poznania oczekiwań Obywateli względem lokalnych organizatorów życia społecznego, władz lokalnych, stowarzyszeń i partii politycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.